Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producent odzieży z radykalnymi napisami uniewinniony

js
Sąd Okręgowy w Częstochowie uniewinnił producenta odzieży oskarżónego o propagowanie totalitaryzmu
Sąd Okręgowy w Częstochowie uniewinnił producenta odzieży oskarżónego o propagowanie totalitaryzmu arc
Sąd Okręgowy w Częstochowie uniewinnił producenta odzieży oskarżónego o propagowanie totalitaryzmu i nawoływanie do nienawisci. - Sąd nie dopatrzył się złamania prawa - mówi sędzia Bogusław Zająć, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura, która wnioskowała o 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu zapowiedziała odwolanie od wyroku.

Piotr K., inżynier z Częstochowy był oskarżony o propagowanie treści faszystowskich i rasistowskich w internecie. Handlował na Allegro koszulkami z napisem "Jestem dumny z tego, że jestem biały". Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie złożyła Fundacja „Klamra”, która w ramach kampanii „Nazizmu Nigdy Więcej Na Allegro”, prowadzi monitoring dotyczący propagowania treści nazistowskich na portalu aukcyjnym Allegro. Piotr K. założył stronę internetową, za pośrednictwem której, w okresie od stycznia do października 2014 roku, sprzedawał bluzy i koszulki. W śledztwie stwierdzono, że taka odzież była również przez niego sprzedawana w serwisie aukcyjnym Allegro. Oferowane bluzy i koszulki zawierały zdaniem prokuratury treści nawołujące do nienawiści na tle różnic rasowych oraz propagujące faszystowski ustrój państwa. Na odzieży wystawianej do sprzedaży pod nazwą „Biała Duma” znajdował się bowiem krzyż celtycki i napis „Jestem dumny z tego, że jestem Biały”. Natomiast na koszulkach wystawianych do sprzedaży pod nazwą „White Patriots” znajdował się taki sam napis, w połączeniu z krzyżem celtyckim, rysunkiem wilka i pistoletem. W opisach aukcji Piotr K. posługiwał się m.in. słowami „Blood & Honor”, które stanowią nazwę organizacji neonazistowskiej Krew i Honor, założonej w 1987 roku w Wielkiej Brytanii. Ponadto reklamując oferowane towary oskarżony posługiwał się wizerunkiem żołnierzy nazistowskich Niemiec z symbolem SS i symbolem trupiej główki (tzw. „totenkopf”). Krzyż celtycki jest wykorzystywany przez ugrupowania nacjonalistyczne, neofaszystowskie oraz tzw. ruch białej supremacji („White Supremacy”, „White Pride”, „White Power”), uznający rasę białą za rasę wyższą. Powołany w śledztwie biegły ds. językoznawstwa uznał, że znaczenie znajdujących się na koszulkach „Biała Duma” i „White Patriots” zwrotów językowych oraz znaków i symboli nieliterowych, można potraktować jako propagowanie ustroju totalitarnego, którego elementem jest rasizm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!