Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program „STOP SMOG” w Mysłowicach - wymień swój stary piec

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Do 30 listopada trwa nabór wniosków do realizowanego przez miasto Mysłowice wspólnie z Metropolia GZM programu „STOP SMOG”. Liczba miejsc jest ograniczona. Na czym polega program oraz jak się zapisać?

STOP SMOG

W ubiegłym roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych. Dzięki temu zostanie ich zrealizowanych aż 210 w sumie w 11 gminach GZM: Będzinie, Bieruniu, Bobrownikach, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gierałtowicach, Katowicach, Mysłowicach, Sośnicowicach, Tychach i Zabrzu. Zostanie w ten sposób zlikwidowanych 199 kopciuchów, a u beneficjentów programu nastąpi ograniczenie zużycia energii o ok. 45%.

Program adresowany jest do najmniej zamożnych mieszkańców, którzy ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na wymianę starego pieca czy docieplenie budynku, w którym mieszkają. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowych informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Mysłowice, ul. Strumieńskiego 5, tel. 575 001 996.

Co oferuje program?

W ramach programu możliwa jest: wymiana starego pieca na nowy, wymiana okien i drzwi, naprawa kominów, docieplenie ścian i stropów, docieplenie podłóg na gruncie, instalacje oze. Wszystkie koszty prac zostaną sfinansowane z programu.

Smog

Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, jednak nie występuje naturalnie, a odpowiedzialny jest za niego człowiek. Fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. To wszystko połączone z odpowiednimi warunkami atmosferycznymi tworzy właśnie opisywany smog. Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.

Najprościej ujmując, smog jest mieszanką zanieczyszczeń w powietrzu wynikających z naszej działalności i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Nazwa tego zjawiska pochodzi z połączenia dwóch angielskich słów smoke (dym) oraz fog (mgła). Wyróżniamy dwa rodzaje smogu, bazując na miejscu i warunkach jego tworzenia.

  • Smog typu Los Angeles — powstaje przede wszystkim w letnich miesiącach. Można go spotkać głównie w strefach subtropikalnych. Składa się z gazów w tym tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów.
  • Smog Londyński — bardziej popularny w naszym kraju. Powstający głównie od listopada do stycznia a niejednokrotnie trwa nawet do marca. Jest mieszanką różnych pyłów wzbogaconych o tlenki siarki, azotu czy węgla.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera