MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Programy antysmogowe przynoszą poprawę jakości powietrza. Województwo śląskie jest w czołówce, efekty widać w Rybniku

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Konwent Marszałków Województw RP w Istebnej.
Konwent Marszałków Województw RP w Istebnej. Kamil Lorańczyk
Jako województwo śląskie jesteśmy liderem we wdrażaniu programów antysmogowych. To widać w statystykach. W naszych miastach jest zdecydowanie lepiej. (…) Przykładem jest Rybnik – powiedział członek zarządu województwa śląskiego Krzysztof Klimosz, reprezentujący region podczas I posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Istebnej.

Programy antysmogowe przynoszą poprawę jakości powietrza. Jeszcze 10 lat temu Rybnik miał około 140 dni smogowych w ciągu roku

Konwent Marszałków RP jest ciałem opiniodawczo-doradczym Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i reprezentuje interesy wszystkich 16 polskich województw. Przedstawiciele tego gremium spotykają się, aby wymienić swoje doświadczenia, myśli i wypracować wspólne stanowisko w wielu istotnych kwestiach, związanych z samorządnością. Tym razem spotkali się 12 marca w otoczonym mgłą hotelu Złoty Groń w Istebnej.

Wtorkowe posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP podzielone zostało na dwie części. Pierwszą poświęcono na omówienie działań samorządów województw na rzecz poprawy jakości powietrza. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przedstawił założenia związane z systemem prognozowania zagrożenia zdrowotnego w powiązaniu ze stopniem zanieczyszczenia powietrza.

– Jako województwo śląskie jesteśmy liderem we wdrażaniu programów antysmogowych. To widać w statystykach. W naszych miastach jest zdecydowanie lepiej. Ideą pierwszego panelu było pokazać innym, że się da uzyskiwać efekty, jeśli nie odstępuje się od terminów. (…) Chcieliśmy pozostałe województwa zachęcić do tego działania – powiedział Krzysztof Klimosz, członek zarządu województwa śląskiego.

Jak zaznaczył, przykładem ilustrującym pozytywne efekty programów jest Rybnik, który jeszcze 10 lat temu miał około 140 dni smogowych w ciągu roku. Obecnie w Rybniku zauważalna jest wyraźna poprawa – w trakcie roku mamy średnio 30 dni smogowych.

Druga część posiedzenia została poświęcona nauce i jej roli w rozwoju regionalnym. Prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odniósł się do roli uczelni wyższych w procesie rozwoju regionalnego, z kolei Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, nawiązał do kwestii wspierania i tworzenia warunków dla rozwoju nauki na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Idea zwołania Konwentu Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej zrodziła się wraz z powstaniem samorządów szczebla wojewódzkiego w 1999 roku. Działa on na postawie Regulaminu Konwentu Marszałków Województw RP – zatwierdzonego na posiedzeniu plenarnym XXVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej – 21 marca 2014 roku w Karpaczu. W jego skład wchodzą marszałkowie wszystkich województw RP, a posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera