MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na placu Wolności w Zabrzu odsłonięto rzeźbę Tygryska, czyli postaci jednej z najbardziej znanych książek dla dzieci. Zobacz ZDJĘCIA

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wideo
od 12 lat
W poniedziałek, 11 marca 2024 roku o godzinie 10.30, na placu Wolności w Zabrzu odsłonięto rzeźbę Tygryska, czyli uroczej postaci jednej z najbardziej znanych książek dla dzieci autorstwa Janoscha. To jednak nie koniec świętowania 93. urodzin, pochodzącego z tego miasta pisarza Horsta Eckerta. W Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego odbędzie się o godz. 16.00 spotkanie dyskusyjne pod nazwą ”Janoschowe bajanie – za co dzieci kochają Misia i Tygryska”.

Tygrysek na dobre zagościł wśród mieszkańców Zabrza

Wyjątkowym wydarzeniem dla mieszkańców Zabrza było odsłonięcie rzeźby Tygryska, czyli uroczej postaci jednej z najbardziej znanych książek dla dzieci autorstwa Janoscha (Horsta Eckerta). Spotkanie wokół bajkowego bohatera miało miejsce w poniedziałek, 11 marca 2024 roku o godzinie 10.30, na placu Wolności. Zgromadziło miłośników Tygryska i dzieł literackich autorstwa Horsta Eckerta oraz zaciekawionych przechodniów.

Odsłonięcie rzeźby to jeden z elementów obchodów 93. urodzin, pochodzącego z tego miasta pisarza Janoscha. Chociaż obecnie mieszka on w San Miguel na Teneryfie, to pamięta o miejscu swojego dzieciństwa. Ponadto, od 2011 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Zabrze.

To jeszcze nie koniec świętowania

W ramach corocznych obchodów urodzin znanego autora książek dla dzieci, w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego odbędzie się o godz. 16.00 spotkanie dyskusyjne pod nazwą „Janoschowe bajanie – za co dzieci kochają Misia i Tygryska”. Udział w wydarzeniu wezmą między innymi Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Zabrza, profesor Angela Bajorek, profesor Grażyna B. Szewczyk oraz redaktor Jerzy Illga.

W ramach spotkania przewidziano również wręczenie nagród laureatom konkursów plastycznych. Wydarzenie w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego będzie ostatnim już punktem świętowania urodzin pisarza, które trwa od 9 marca. W sobotę bowiem uczestnicy obchodów mieli okazję wziąć udział w bezpłatnej autokarowo-pieszej wycieczce śladami Janoscha w Zabrzu.

Przez lata pisarz mieszkał w Niemczech

Janosch, czyli Horst Eckert urodził się w 1931 roku przy ulicy Piekarskiej w Zabrzu. Ze względu na zmiany, jakie nastąpiły w wyniku wojny, wraz z rodzicami przeniósł się do niemieckiego miasta Oldenburg. Janosch wykazywał spore zdolności artystyczne i talent pisarski. Zajął się tworzeniem literatury dziecięcej, w związku z czym wydał ponad trzysta własnoręcznie ilustrowanych książek dla dzieci. Co ciekawe, zostały one przetłumaczone na ponad trzydzieści języków. W Polsce jednym z najpopularniejszych jego dzieł jest „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”. Książka opowiada o losach mieszkańców Górnego Śląska w latach 30., 40. i 50. XX wieku. W 2004 roku została przeniesiona na deski katowickiego Teatru Korez.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera