Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prohibicja, analfabetyzm: co działo się w 1951 roku, gdy Bielsko i Biała zostały połączone? O tym opowiada wystawa Jacka Kachla

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Na wystawie można zobaczyć, jak walczono z analfabetyzm, oglądano mecze, ustanowiono w mieście prohibicję albo jak przodownicy pracy zastępowali św. Mikołaja
Na wystawie można zobaczyć, jak walczono z analfabetyzm, oglądano mecze, ustanowiono w mieście prohibicję albo jak przodownicy pracy zastępowali św. Mikołaja materiały prasowe
W Bielsku-Białej w ramach obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej przy ulicy 11 Listopada obok mostu nad rzeką Białą pojawiła się wystawa, która przedstawia najważniejsze wydarzenia z życia miasta w 1951 roku.

Ekspozycja została przygotowana przez Książnicę Beskidzką i jest ustawiona wzdłuż rzeki Białej przy ulicy 11 Listopada, naprzeciwko dawnej siedziby banku PKO. Pomysłodawcą i autorem tej wystawy plenerowej jest Jacka Kachel, bielski historyk i dziennikarz.

Wystawa ma charakter wielowątkowy, ukazuje różne aspekty związane zarówno z historią połączenia Bielska i Białej a także wydarzenia, którymi wówczas żyło miasto i jego mieszkańcy. Opowiada np. o budowie linii tramwajowej nr 2 czy budowie szkoły TPD, czyli dzisiejszego Liceum im. Stefana Żeromskiego.

- Bardzo zależało mi na tym, aby oprócz tych wielkich wydarzeń, ukazać chociaż namiastkę klimatu tamtych chwil, dlatego zebrane zdjęcia połączyłem z krótkimi opisami życia codziennego. Dlatego widz przypomni sobie jak walczono z analfabetyzmem, oglądało się mecze, ustanowiono w mieście prohibicję czy też jak to dzielnie przodownicy pracy zastępowali św. Mikołaja - wyjaśnia Jacek Kachel.

Autorska wystawa okolicznościowa "Był rok 1951" to jednocześnie zapowiedź książki Jacka Kachla pod tym samym tytułem, której promocja odbędzie się 2 września w Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz.

Nie przeocz

Fotografie na wystawie pochodzą ze zbiorów: Jacka Kachla, Wiesława Dziubka (Beskidia.pl), Andrzeja Poraniewskiego, LO im. Żeromskiego, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Grafiki narysowała Adriana Olma. Opis zdjęć przygotował Jacek Kachel, a opracowanie techniczne wystawy wykonała Maria Trzeciak. Wystawa prezentowana będzie do 12 września.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera