Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt ustawy o deputatach węglowych skierowany do pierwszego czytania

Redakcja
Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, na którego czele stanął Związek Zawodowy Górników, został poinformowany przez Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu, że złożony przez nich projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa został skierowany do pierwszego czytania.
Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, na którego czele stanął Związek Zawodowy Górników, został poinformowany przez Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu, że złożony przez nich projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa został skierowany do pierwszego czytania.
Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, poinformował, że obywatelski projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa, został skierowany do pierwszego czytania. Nowelizacja zakłada wypłatę emerytom górniczym deputatu węglowego z budżetu państwa. Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, na którego czele stanął Związek Zawodowy Górników, został poinformowany przez Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu, że złożony przez nich projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa został skierowany do pierwszego czytania.

Przypomnijmy, że zaproponowane przepisy zakładają wypłatę deputatu dla emerytów górniczych z budżetu państwa. Co roku miałoby to być trzy tony węgla po 600 zł/t. Inicjatorzy akcji szacowali, że zmianami zostałoby objętych ok. 220 -230 tys. osób. Oznacza to, że coroczne koszty dla budżetu państwa wyniosłyby ok. 414 mln zł. 

List marszałka

 

Obywatelski projekt ustawy dąży do ujednolicenia zasad wypłaty deputatów. Aktualnie kwestie te regulowane są w inny sposób w różnych spółkach. Na przykład Kompania Węglowa wypłatę tych świadczeń byłym pracownikom zawiesiła od 1 stycznia 2015 roku, Katowicki Holding Węglowy zawiesił do 2017 roku, a Jastrzębska Spółka Węglowa w ogóle wypowiedziała. Część emerytów jednak deputat dostaje i jest on wypłacany właśnie z budżetu państwa. 

- Przy tej dużej restrukturyzacji, która jest planowana, nastąpił moment, w którym jedynym wyjściem, aby to mogło sprawiedliwie funkcjonować we wszystkich spółkach, jest wypłata deputatu z budżetu państwa. Mimo ciężkich czasów, górnictwo co roku wpłaca do kasy państwa ok. 5 - 6 mld zł, więc uważamy, że przy wypłacie deputatu w ten sposób, wielkiego uszczerbku z tego tytułu nie będzie - mówił pod koniec marca Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników. 

Pod projektem ustawy zebrano 126 tys. podpisów. W akcję, poza ZZG zaangażowały się również związki z OPZZ oraz centrale górniczych organizacji związkowych. 

Podpisy zostały złożone w kancelarii Sejmu 29 marca.

Kamila Rożnowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty