MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Projekty na 100 milionów w krakowskiej hucie. ArcelorMittal podsumowuje działalność

oprac. (MA)
ArcelorMittal Poland
ArcelorMittal, prowadzący m.in. słynny zakład przemysłowy w Krakowie (dawniej Huta im. T. Sendzimira), podsumowuje ostatnie 20 lat działalności w Polsce. Stalowy koncern przekonuje, że przez ostatnie dwie dekady jego oddziały przeszły szereg zmian: firma wdrażała nowe technologie, zgodnie z coraz bardziej rygorystycznymi dyrektywami Unii Europejskiej, wyłączyła z eksploatacji przestarzałe instalacje i zmieniła wiele procesów produkcyjnych na takie, które mają znacząco mniejszy wpływ na otoczenie. W ciągu 20 lat firma zainwestowała w polskie oddziały ponad 10,5 mld zł, z tego dużą część w projekty środowiskowe. Dzięki nim ArcelorMittal Poland zmniejszył emisje pyłowe o 90 proc., a dwutlenku węgla – o 42 proc. względem 2004 r.

OTO PEŁNE PODSUMOWANIE, PRZYGOTOWANE PRZEZ ARCELORMITTAL:

Grupa ArcelorMittal zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Celem pośrednim dla europejskich zakładów jest redukcja emisji CO2 o 35 proc. do roku 2030 względem roku 2018.

- Dekarbonizacja to olbrzymie wyzwanie dla branży w całej Europie. By zakończyło się sukcesem musi zostać spełnionych kilka warunków m.in. dostęp do taniej, zielonej energii, po konkurencyjnych cenach. Wiemy, że transformacja będzie długotrwałym procesem, dlatego już w ramach naszych obecnych procesów produkcyjnych intensywnie pracujemy nad ograniczeniem naszego wpływu na środowisko – mówi Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

W ostatnich latach, w samej tylko Dąbrowie Górniczej firma zainwestowała w ochronę środowiska aż 700 mln zł - w stalowni wydajność systemu odpylania zwiększyła się trzykrotnie, spiekalnia zmniejszyła emisję pyłu z dwóch taśm ponadsześciokrotnie, a elektrociepłownia ograniczyła emisję pyłów o ponad 86 proc., tlenków azotu o 35 proc., a dwutlenków siarki o 66 proc. W Sosnowcu z kolei dzięki modernizacji elektrociepłowni oraz budowie instalacji odsiarczania i odpylania spalin spółka zredukowała emisję pyłu i dwutlenku siarki.

Konsekwentna redukcja emisji pyłowych czy gazowych to nie jedyne działania ArcelorMittal Poland zmniejszające wpływ koncernu w Polsce na środowisko. Firma dba również o hermetyzowanie np. instalacji koksowni, dużą wagę przykłada do zmniejszania hałasu emitowanego przez niektóre linie czy instalacje. Zmiany dotyczą też procesów produkcyjnych, z których firma eliminuje przestarzałe technologie. Warta ponad 205 mln zł modernizacja wydziału węglopochodnych w Zdzieszowicach zakończona w 2017 r. pozwoliła np. na wyłączenie wytwórni kwasu siarkowego i zastąpienie amoniakalni hermetyczną płuczką.

- Troska o środowisko to dla nas nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa i unijnych dyrektyw, ale przede wszystkim z odpowiedzialności za nasze rodziny, sąsiadów i kolejne pokolenia - informuje Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. - Oczywiście na ograniczenie naszego oddziaływania na przestrzeni tych dwóch dekad miały wpływ też zmiany w koncepcji przemysłowej naszych zakładów, np. w krakowskiej hucie, gdzie dziś pracują dwa zakłady przetwórcze: najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz walcownia zimna z linią ocynkowania i malowania blachy, w które wciąż inwestujemy. Obecna wartość projektów to niemal 100 mln zł – dodaje.

Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny w Gliwicach (Łukasiewicz – GIT), wcześniej Instytut Metalurgii Żelaza (IMŻ) od wielu lat wspiera swoją wiedzą zmiany w procesach produkcyjnych, uczestnicząc w opracowaniu innowacyjnych niskoemisyjnych technologii w oddziałach firmy. Instytut był wykonawcą prac badawczo-rozwojowych w projekcie dotyczącym opracowania przełomowej technologii oczyszczania gazu wielkopiecowego. - Intensywne działania ArcelorMittal Poland nakierowane na zmniejszanie oddziaływania na środowisko pozwoliły na wdrażanie tzw. Najlepszych Dostępnych Technik BAT w obszarze surowcowym. Przykładem może być wykorzystanie drobnoziarnistych paliw w procesie wielkopiecowym, odzysk ciepła odpadowego czy zastosowanie filtrów hybrydowych w spiekalni rud – mówi dr hab. inż. Marian Niesler z Łukasiewicz – GIT.

ArcelorMittal Poland współpracuje także z Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu. - Prowadzone przez instytut pomiary i monitoring na terenie obiektów firmy oraz w obszarze ich oddziaływania wykazują istotne zmiany w skali i zasięgu oddziaływania instalacji. ArcelorMittal Poland jest stałym parterem Instytutu, który wspiera rozwój nowych technologii i metod badania wpływu obiektów przemysłowych na środowisko – stwierdza dr inż. Krzysztof Klejnowski, kierownik Zakładu Ochrony Powietrza IPIŚ PAN w Zabrzu.

- Naszej generacji przyszło być sprawcami najszybszego skoku rozwojowego Polski w jej ponad 1000-letniej historii - jednym z kluczowych kół zamachowych tego skoku było hutnictwo, a tu największą rolę zdecydowanie odegrał ArcelorMittal Poland. Upłynęło już 20 lat: lat trudnych, pełnych wyzwań, jak chociażby kryzys 2008 r., a jednocześnie lat, które zostały doskonale wykorzystane przez tę firmę. Najlepszym tego świadectwem jest choćby ogrom funduszy zainwestowanych w najnowsze instalacje i procesy, w tym związane z ochroną środowiska i klimatu - podsumowuje Mirosław Motyka, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekty na 100 milionów w krakowskiej hucie. ArcelorMittal podsumowuje działalność - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni