Prokurator zaskarżył narodowość śląską

Agata Pustułka
Do Sądu Okręgowego w Opolu wpłynęła apelacja opolskiego Prokuratora Okręgowego w sprawie wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Prokurator zaskarżył postanowienie w całości, gdyż - jak podnosi - sąd wydał orzeczenie o zarejestrowaniu stowarzyszenia, mimo iż statut stowarzyszenia pozostaje w sprzeczności z ogólnymi zasadami prawa i wartościami wyrażonymi przez cały system prawa. Zdaniem prokuratora uregulowania zawarte w statucie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, odwołujące się do pojęcia narodowości śląskiej i uzależniające członkostwo w stowarzyszeniu od złożenia deklaracji przynależności do narodowości, wskazuje na istnienie narodowości, która w obecnym systemie prawa nie istnieje. A to powinno skutkować wydaniem orzeczenia o odmowie wpisu do rejestru. Do czasu decyzji Sądu Stowarzyszenie działa legalnie. Apelacja zostanie rozstrzygnięta nie wcześniej niż za miesiąc.

- Mam nadzieję, że zwycięży rozsądek. Z takim statutem, jaki mamy, wygramy w Strasburgu, ale wolałbym sprawę załatwić w Polsce - twierdzi Piotr Długosz z SONŚ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
swojak
Przepraszam cz łnków Związku Górnośląskiego - w poprzednim wpisie chodziło i chodzi nie o ZWIAZEK GÓRNOŚLĄSKI który powstał na poczatku lat dziewiećdziesiątych XX wieku,
a Z W I A Z E K G Ó R N O Ś L Ą Z A K Ó W z lat Powstań Śląskich i plebiscytu. Raz jeszce przepraszam.
S
Swojak
Historycznie ( a widoczne to jest w tak oczekiwanej przez negujących to co polskie w Górnym Śląsku, historii Górnego Śląska napisanej przez przedstawicieli trzech krajów), ślązacy optowali za Polską lub Niemcami, a tylko garstka w ramach m.inn. Zwązku Górnoślązaków za autonomią. Lecz podczas plebiscytu działacze Zwiazku Górnoślaskiego nagle zapomnieli o autonomii i gorąco namawiali, agitując, za głosowaniem na Niemców.Tak to historycznie wyglądało. Warto wiedzieć warto czytać. I jak teraz patrzeć na J. Kaczyńskiego, który m.inn.optujących za narodowościa ślaską, nazwał zakomuflowaną opcją...?Patrząc z perspektywy historycznej nie miał racji ( cociaz jako wytrawny polityk mógł to powiedziec inaczej). Każdy ma prawo do bycia czym się czuje. Tylko jak taczniemy się czuć, to w kadejdej wiosce , w każdym mieście jakaś grupa poczuje się narodem, i co? Bierzemy przykład z zachodu. Czy jest narodowosć bawarska, saksońska, lotaryńska? To że ktos się czuje tyrolczykiem, wielkopolaninem, kaszubem,. A chcę zwrócic uwage,że było państwo stanowe Wodzislaws, bogumińskie. Niech znów zrobią państwa, i biorą myto za przekroczenie ich granic ( a sie spieszyć, bo A1 kończą na grnicy budować!). Ale komuś zależy, by zamiast zajć się gospodarką, skierowac uwagę na inne miej wazne problemy. A w sprawach jezyka, dialektów, gwary, kultury wyzyc sie mozna w organizacjach, uczyc w szkołach ( wystrczy wprowadzic dwie godziny w tygodniu lekcji miejscowej gwary ( tj, ślaskiej). No ale lepiej flagi( fany), czwórkami na szerokość jezdni b nas bylo więcej. I .... Bo w bałaganie nasza siła.
s
szkoda gadac
Ja, ja jedzcie do Strasbourga i tam jeszcze robcie posmiewisko.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie