Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zlecenia dawano swoim? Prezesem Marek Kopel – radny sejmiku

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Prokuratura Rejonowa w Chorzowie prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości finansowych w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Prokuratura Rejonowa w Chorzowie prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości finansowych w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Arkadiusz Gola / Polska Press
Prokuratura Rejonowa w Chorzowie prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości finansowych w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Badane są również „okoliczności dotyczące wyboru wykonawców remontów” i powiązania osobowe. Prezesem CHSM jest obecny radny sejmiku wojewódzkiego Marek Kopel (zarazem kandydat na kolejną kadencję). Wiceprezesem syn radnego RM Chorzów. To jednak nie wszystko. W CHSM pracuje o wiele więcej osób powiązanych z chorzowskim KO lub członkowie ich rodzin.

Śledztwo chorzowskiej prokuratury w sprawie nieprawidłowości w CHSM

Prokuratura Rejonowa w Chorzowie prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

— W ramach postępowania badane są okoliczności dotyczące wyboru wykonawców remontów w ramach CHSM, przyczyn wyboru konkretnych wykonawców (w tym powiązania osobowe), a także kwestie prawidłowości wykonania prac budowlanych i zasadności ich wyceny, jednak z uwagi na prowadzone czynności nie jest możliwe udzielenie informacji o dokonanych dotychczas ustaleniach – informuje zastępca prokuratora rejonowego w Chorzowie Sylwia Bubała.

Gdzie się podziały te pieniądze?

Na ten moment nikomu nie postawiono zarzutów, nie stwierdzono także fałszowania dokumentów. A propos wyboru konkretnych wykonawców - kilka lat temu w CHSM zlikwidowano zakład remontowy. Jak udało nam się ustalić, wśród badanych kwestii, jest także sprawa wydatków dotycząca bloku przy ulicy Młodzieżowej.

— W dalszym ciągu trwają czynności dowodowe mające na celu wyjaśnienie kwestii wzrostu kosztów remontu budynku przy ul. Młodzieżowej 1. Z uwagi na powyższe informacja o dokonanych dotychczas ustaleniach nie może zostać udzielona – dodaje Sylwia Bubała.

Tropem mogą być… gazetki Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W styczniu 2022 we „Wiadomościach Spółdzielczych” w liście „Plan Remontów na 2022 rok” pisano, że „remont balkonów (110) wraz z projektem technicznym” (prace zaplanowane na III i IV kwartał) będzie kosztował 1 050 000. Rok później (styczeń 2023) w tych samych „Wiadomościach Spółdzielczych” na liście remontów na rok 2023 zamieszczono następującą pozycję: „remont balkonów i elewacji (kontynuacja robót z 2022r.) - 2 150 000 zł - I kwartał”.

Dla porównania: nieco wcześniej wykonywano podobny remont przy ulicy Ryszki 59 dla nieco większego budynku (widać to choćby po liczbie balkonów – liczba w nawiasie). We „Wiadomościach Spółdzielczych” ze stycznia 2020 roku w „Planie Remontów na 2020 rok) czytamy: „Ryszki 59 - remont balkonów (158) + odnowienie elewacji I etap 950.000,-zł III/IV kwartał”. W „Wiadomościach” wydanych rok później (styczeń 2021) napisano „Ryszki 59 - Remont balkonów + odnowienie elewacji – kontynuacja 930.000 zł I kwartał”.

Skąd więc taka różnica ponad miliona złotych w ciągu dwóch lat przy podobnych (mniejszy był nawet tańszy) budynkach?

Komentarz Marka Kopla

O komentarz dotyczący postępowania poprosiliśmy Marka Kopla prezesa Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

— Jako prezes spółdzielni w ogóle się tym nie zajmuję, ponieważ wiem jak działa spółdzielnia, wiem jak działają służby. Wszystko działa prawidłowo. Natomiast to, że ktoś doniósł do prokuratury, ma jakieś uwagi i że prokuratura musi to badać – to jest normalna sprawa – twierdzi Marek Kopel.

Czy w CHSM pracują „sami swoi”?

Marek Kopel jest jednocześnie radnym sejmiku województwa śląskiego i byłym prezydentem miasta. Obecnie wraz z Andrzejem Kotalą – obecnym prezydentem, a dawnym przeciwnikiem politycznym są związani z KO.

Co ciekawe, w strukturze CHSM rolę wiceprezesa pełni także Łukasz Kołodziej – syn Waldemara Kołodzieja przewodniczącego rady miasta Chorzów. To jednak nie wszystko. W jednej z największych chorzowskich spółdzielni pracuje także Piotr Łazikiewicz, który jest Kierownikiem Działu Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i synem radnego Krzysztofa Łazikiewicza. W dziale członkowsko-mieszkaniowym pracuje również Marta Kopel – synowa byłego prezydenta. W ChSM zatrudniono niedawno także żonę wiceprezesa Łukasza Kołodzieja.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera