MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PROLOG odc. 81: Maria Olecha-Lisiecka o klasyce powieści z XIX i XX wieku. „Lalka", „Anna Karenina", „Dżuma" i „Władca much"

Maria Olecha-Lisiecka
PROLOG odc. 81: Maria Olecha-Lisiecka o klasyce powieści z XIX i XX wieku. „Lalka", „Anna Karenina", „Dżuma" i „Władca much"
PROLOG odc. 81: Maria Olecha-Lisiecka o klasyce powieści z XIX i XX wieku. „Lalka", „Anna Karenina", „Dżuma" i „Władca much" ARC
Czy gdyby Bolesław Prus żył w XXI wieku i pisał „Lalkę” w odcinkach np. w jakimś serwisie internetowym, to byłaby ona czytana z równym zainteresowaniem jak w XIX wieku? Czy gdyby dziś któryś z pisarzy pokusił się o dzieło na miarę powieści paraboli, to przetrwałaby ona próbę czasu? Myślę, że te pytania zadaje sobie coraz więcej osób czytających powieści wielowątkowe, wielowymiarowe i takie, które są aktualne mimo upływu czasu. Myślę, że tym powieściom jest coraz trudniej, dlatego w najnowszym odcinku „Prologu” sięgnęłam po książki z XIX i XX wieku, po klasykę powieści: „Dżumę” Alberta Camus’a i „Władcę much” Williama Goldinga, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Anna Kareninę” Lwa Tołstoja.

O nagraniu odcinka Prologu poświęconego klasyce powieści myślałam już dawno temu. Bardzo chciałam opowiedzieć o książkach, które są dla mnie ważne z różnych względów, które czytałam wiele razy, bo towarzyszą mi na różnych etapach mojego życia. Im częściej czytałam w internecie opinie o współczesnych powieściach, że mają zbyt dużo wątków, więc czytelnicy się gubią, albo że autor wykreował zbyt pogmatwaną fabułę, ukrywając w niej inne znaczenia i symbole, tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że taki odcinek muszę nagrać.

Dlaczego? Aby opowiedzieć, czym dla mnie są powieści i dlaczego cenię pisarzy i pisarki, którzy wielowątkowości się nie boją, a wielowymiarowość historii czyni ich książki wyjątkowymi. Aby powrócić do korzeni i przypomnieć, że po to powstał w XIX wieku gatunek, jakim jest powieść, a w XXI wieku o tym zapominamy oczekując coraz częściej historii prostych, linearnych, z jednym, góra dwom bohaterami, krótkich i cienkich.

Kiedy w końcu nagrałam taki odcinek, dokładnie 10 marca 2020 roku, dzień później premier Mateusz Morawiecki zamknął szkoły, przedszkola i żłobki. A 12 marca rozpoczęliśmy w DZ pracę zdalną, oczwyiście z powodu pandemii koronawirusa SRAS-CoV-2. Nagranie zostało na redakcyjnym komputerze mojego kolegi, Grzegorza Bargieły, z którym często Prolog nagrywam. On też odcinki montuje.

Dopiero po odmrożeniu życia, w mijającym tygodniu, możliwe było zmontowanie tego odcinka. Miał mieć numer 74, jednak wydarzyła się epidemia, która zamknęła nas wszystkich w domach. W międzyczasie zaczęłam nagrywać rozmowy z pisarkami zdalnie online, aby Prolog jednak kontynuować, mimo pandemii. Dopiero teraz mogę pokazać Wam Prolog poświęcony „Lalce", „Annie Kareninie", „Dżumie" i „Władcy much".

Zapraszam do oglądania i komentowania!

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni