Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest przed biurem posła PiS-u w Lublińcu. Zebrało się kilkudziesięciu przeciwników zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej

RED
Protest przed biurem posła PiS-u w Lublińcu. Zebrało się kilkudziesięciu przeciwników zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej
Protest przed biurem posła PiS-u w Lublińcu. Zebrało się kilkudziesięciu przeciwników zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej NMP
W całym kraju trwają protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który na wniosek m.in. posłów PiS-u podważył konstytucyjność zapisów tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku. Także w Lublińcu odbyła się pikieta pod biurem posła Andrzeja Gawrona.

W Lublińcu, jak i w innych miastach całego kraju, zorganizowano protest przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Trybunał orzekł, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodny z Konstytucją. Oznacza to usunięcie z prawa polskiego przepisu, który na to pozwalał. Aborcja pozostanie dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz w przypadku, kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, czyli np. jest efektem gwałtu.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Kilkadziesiąt osób, głównie kobiety, zebrało się w Lublińcu przed biurem posła PiS-u Andrzeja Gawrona, by wyrazić swój sprzeciw w sprawie wyroku trybunału. Lublińczanki przyniosły plakaty i znicze, które zapaliły przed drzwiami biura parlamentarzysty przy ulicy Edyty Stein.

Panie dzieliły się też swoimi doświadczeniami i opiniami na temat decyzji trybunału. Demonstracja przebiegła pokojowo. Była obserwowana przez policję. Inaczej działo się w Częstochowie, gdzie kilkaset osób ruszyło z placu Biegańskiego pod biura posłów PiS-u przy Alejach NMP i skandowało m.in. "J#&ć PiS". Tam interweniowała policja i nawoływała do rozejścia się "nielegalnego zgromadzenia".

Decyzja trybunału w sprawie aborcji

Według wnioskodawców, tzw. aborcja eugeniczna, czyli z przesłanek embriopatologicznych - przeprowadzana w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu - może być niezgodna z polską konstytucją. Jest to jedna z trzech sytuacji w polskim prawie, która dopuszczała przerwanie ciąży.

Trybunał rozpatrywał wniosek pełnym składzie. Posiedzeniu przewodniczyłą prezes TK sędzia Julia Przyłębska, która objęła stanowisko z nominacji PiS. Rozprawa odbywała się bez udziału publiczności.

Zgodnie z ustawą z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, w Polsce dostęp do legalnej aborcji możliwy, gdy:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej;
  • badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażające jego życiu;
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, aktu kazirodczego).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera