Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa DK 46 w Częstochowie. Nowa droga będzie przejezdna jeszcze w tym roku?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prace przy przebudowie DK 46 w Częstochowie powoli dobiegają końca. Inwestycja polega między innymi na budowie obejścia ul. św. Barbary oraz przebudowie ulic: Głównej i Przejazdowej do granic miasta. Kierowcy z niecierpliwością wyczekują momentu, kiedy zarówno stary, jak i nowy odcinek będą oficjalnie oddane do użytku. To - według zapewnień Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie - ma nastąpić jeszcze w tym roku. Przebudowa pochłonęła ponad 98 milionów złotych.

Przebudowa DK 46 w Częstochowie

Przebudowa DK 46 w Częstochowie ruszyła w 2022 roku. Drogowcy pracują na odcinku DK-46 od zachodniej granicy miasta aż do ulicy Pułaskiego. W sumie to 7,2 km drogi, w tym ponad 1,7 km zupełnie nowego odcinka. Nowy fragment DK-46 został poprowadzony wzdłuż torów, od skrzyżowania ul. Głównej z ul. św. Jadwigi do włączenia w ul. Pułaskiego przy dworcu PKP Stradom.

W ramach zadania przebudowane bądź wybudowane zostały główne skrzyżowania, a także infrastruktura podziemna i naziemna - w tym drogi rowerowe, chodniki i oświetlenie. Dzięki budowie nowego śladu drogi, czyli tzw. obejścia ul. Św. Barbary, ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony ze znacznej części otoczenia centrum miasta i będzie omijał między innymi dzielnice Podjasnogórską i Śródmieście.

Będzie też wygodniej dla rowerzystów oraz pieszych, bo wzdłuż drogi pobiegnie droga rowerowa i chodnik. Przebudowa przyniosła również dodatkową korzyść dla mieszkańców Kawodrzy i Gnaszyna, bo przy tej okazji powstała kanalizacja deszczowa, która pomoże odwodnić przyległe ulice. Inwestycja ma być również rozwiązaniem wielu problemów komunikacyjnych miasta.

Przebudowa DK 46 w Częstochowie powoli dobiega końca

Przebudowa DK 46 to największa inwestycja drogowa w tej części miasta od kilku dekad. To kolejny ważny etap modernizacji miejskiego układu drogowego i połączenia go z węzłami budowanej obwodnicy autostrady A1. Prace powoli dobiegają końca.

- Prace drogowe są niemal skończone, pozostały jedynie niewielkie poprawki, które zostały zlecone wykonawcy. Są one zarówno w śladzie istniejącej drogi, jak i w nowym - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. - W miejscach, w których wydaje się, że czegoś brakuje, realizowane są przepięcia sieci wodociągowej. Te muszą być poprzedzone stosownymi badaniami. Tak naprawdę tylko tego brakuje do spięcia całości. Jeśli sieć będzie gotowa, będzie można przystąpić do odbioru - dodaje Maciej Hasik.

Dlaczego nowy odcinek drogi - choć jest już gotowy - nadal nie został oddany do użytku?

- Czekamy aż kolejarze spełnią wszystkie procedury odbiorowe przy przebudowanym przez PKP przejeździe przy ulicy Zaciszańskiej. To kwestia kilku dni - wyjaśnia Maciej Hasik.

Kiedy koniec inwestycji?

Wartość inwestycji to 98 mln zł (bez kosztów robót dodatkowych). Jej realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Finał prac zaplanowano na koniec 2023 roku. Zgodnie z zapowiedzią Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie, nowym i starym śladem DK na zachodzie Częstochowy powinniśmy pojechać jeszcze w tym roku.

Ci bardziej niecierpliwi - mimo znaków zakazu - postanowili już przetestować nową inwestycję. Nie polecamy, aby iść w ich ślady, bo... można się tam natknąć na policjantów i narazić na mandat.

- Wlot i wylot z ronda w ulicę świętej Barbary jest pełnoprawnie drożny i można z tego korzystać. Cała inwestycja nie została jeszcze oddana do użytku i odcinkiem, przed którym stoją zapory, nie można jeździć - podkreśla Maciej Hasik.

W ramach prac w dzielnicy Gnaszyn i Kawodrza powstała też kanalizacja deszczowa, która pomoże odwodnić przyległe ulice.

- Kanalizacja deszczowa została doprowadzona do każdej posesji. Co istotne jednak, aby się do niej wpiąć z terenów prywatnych, mieszkańcy powinni to uzgodnić i złożyć stosowne wnioski. Miasto, czy jakikolwiek inwestor nie może ingerować w teren prywatny i nie może zrobić czegoś bez zgody właściciela posesji - podsumowuje Maciej Hasik.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera