Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pstrągi z inkubatora? Tak, w Sławkowie to możliwe

Katarzyna Kapusta
Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy ze Sławkowa jest pierwszym w Polsce, które w naturalny sposób odbudowuje populację pstrąga w Białej Przemszy.
Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy ze Sławkowa jest pierwszym w Polsce, które w naturalny sposób odbudowuje populację pstrąga w Białej Przemszy. Katarzyna Kapusta/Dziennik Zachodni
Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy ze Sławkowa jest pierwszym w Polsce, które w naturalny sposób odbudowuje populację pstrąga w Białej Przemszy.

Jednak w Polsce ten pomysł wypróbował jako pierwszy Józef Jeleński i to właśnie on podsunął członkom stowarzyszenia pomysł stworzenia takich inkubatorów w Sławkowie.

- Mają 70 procent skuteczności. Z 10 tysięcy ziaren ikry z reguły wypływa sześć tysięcy pstrągów - mówi nam Krzysztof Jarosz, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Białej Przemszy.

Jak działa taki inkubator?
- Potrzebna jest plastikowa skrzynka i żwir. Jesienią przenosimy zapłodnioną ikrę od hodowców do inkubatorów. Mamy na to tylko 8 godzin. Na przełomie lutego i marca zaczynają się pojawiać pierwsze pstrągi - tłumaczy Piotr Nadolny, prezes stowarzyszenia.

Jednak cała ingerencja człowieka musi przebiegać tak,by warunki były zbliżone do naturalnych . Dlatego też żwir, którego używa się do stworzenia inkubatora, także musi być odpowiedniej grubości i musi mieć odpowiednią przepustowość. Tak, by ikra mogła w spokoju się rozwijać. Jej rozwój jest także uzależniony od temperatury wody, jaka panuje w rzece. Im wyższa temperatura, tym proces inkubacji jest krótszy.
Od 2006 roku w inkubatorach umieszczono już 700 tys. ziaren ikry. Rocznie od 80 do 170 tysięcy. W 2014 roku stowarzyszenie założyło pierwszy w Polsce kanał tarłowy dla pstrągów w Okradzionowie. Drugi powstał w Sławkowie, i choć ten w Okradzionowie był pierwszy wędkarze zaobserwowali, że to właśnie do tego w Sławkowie pstrągi wracają. - Zaobserwowaliśmy znów pstrąga w Sławkowie, czyli tutaj cykl się zamyka, a ryba wraca tutaj na tarło - mówi Piotr Nadolny.

Dlaczego pstrąg w rzece jest taki ważny? - To proste. Pstrąg jest trochę rybą wskaźnikową i ma pewne wymagania, co do czystości wody. Jeżeli występuje w rzece, to znaczy, że woda jest czysta. Na Białej Przemszy jest zawiesina, która powstaje z zapylenia kopalnianego. Pstrąg tutaj wcześniej występował, ale ikra, którą składał, nie była jednak w stanie przeżyć - tłumaczy Nadolny.

Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy zajmuje się odbudową naturalnej populacji pstrąga, wędkarze dbają o to, by równowaga populacji i zarybienie było odpowiednie. W przeciwnym razie większe osobniki będą zjadać małe.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!