Pszczyna: Wręczono "Klejnoty Ziemii Pszczyńskiej"

KAG
Powiat Pszczyna
Udostępnij:
Znamy już laureatki odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”. Pięć wyjątkowych kobiet, których osiągnięcia mogą być wzorem do naśladowania zostało uhonorowanych podczas Gali Powiatu Pszczyńskiego w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Klejnot Ziemi Pszczyńskiej przyznawany jest za szczególne osiągnięcia kobietom działającym na rzecz powiatu pszczyńskiego poprzez promowanie postaw aktywnych, społecznych, kulturowych i przedsiębiorczych. To podziękowanie za ich codzienną pracę, która inspiruje i mobilizuje innych. - Dzięki takim działaniom aktywność kobiet jest pokazywana i promowana. Mam nadzieję, że te dobre wzorce, które poznajemy podczas gali będą nam towarzyszyły i będą naśladowane przez kolejne pokolenia - mówiła podczas uroczystości Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

W tym roku jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i osoby fizyczne złożyły 42 wnioski o nominacje do odznaczenia. Laureatki wybrała kapituła w składzie: starosta pszczyński, Paweł Sadza (przewodniczący kapituły), przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Agata Tucka-Marek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, Bernadeta Sojka-Jany oraz prezes LGD „Ziemia Pszczyńska”, Sylwia Pająk-Figula. Laureatki wybrano w pięciu kategoriach: Kobieta Biznesu, Kobieta Społeczna, Kobieta Sztuki i Kultury, Kobieta Obyczajów i Tradycji oraz Kobieta Ziemi Pszczyńskiej.

Kobietą Społeczną została Zyta Kapel, współzałożycielka i aktywna członkini Stowarzyszenia Kulturalno - Społecznego Karola Miarki w Pielgrzymowicach. - Proszę nie bać się pracy, nie bać się ludzi, być uśmiechniętym. Ja to wyniosłam z domu rodzinnego, ale bardzo pomogło mi też harcerstwo - mówiła podczas uroczystości Zyta Kapel. - Stoi przed państwem kobieta spełniona, szczęśliwa mama, babcia i nawet teściowa - dodała.

Kobietą Obyczajów i Tradycji została Helena Malcher, wieloletnia przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Górze. Wśród mieszkańców znana jako „gminna poetka” i autorka ponad 50. wierszy i piosenek.

Kobietą Sztuki i Kultury kapituła wybrała Janinę Czeczot-Kiedos, inicjatorkę, wieloletnią organizatorkę i opiekunkę kiermaszu twórców ludowych i rzemieślników w ramach Spotkań pod Brzymem oraz założycielkę Ośrodka Terapii Zajęciowej w Sanatorium Dziecięcym w Goczałkowicach-Zdroju.

Tytułem Kobiety Biznesu uhonorowano Barbarę Misiak, która od 1989 prowadzi rodzinną firmę, odnoszącą sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. - Prawdę mówiąc dla mnie jeszcze większym sukcesem jest to, że wychowałam dwie córki, mam już wnuczki, nigdy nie zaniedbywałam rodziny - mówiła podczas odbierania odznaczenia i podkreślała, że w biznesie najbardziej liczy się rzetelność.

Dr Halina Nocoń, autorka wielu publikacji o ziemi pszczyńskiej oraz propagatorka edukacji regionalnej została Kobietą Ziemi Pszczyńskiej. - Ważne dla mnie jest to, żeby edukacja regionalna stała się powszechnym, systemowym rozwiązaniem we wszystkich szkołach. Zawsze powtarzam, że najważniejsze co możemy dać młodym ludziom to korzenie i skrzydła - podkreślała.

Laureatkom gratulacje składał wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak. - Klejnoty zdobią osoby, które je noszą. Tutaj mamy inną sytuację, ponieważ klejnoty, w osobach naszych wspaniałych pań, zdobią ziemię pszczyńską. Gratuluję organizatorom - wytrwajcie w tym pomyśle, bo pereł trzeba szukać - podkreślał.

Laureatki otrzymały odznaczenie, którym jest broszka wzorowana na maneli - bransolecie z przełomu XVI i XVII wieku, przedstawiająca dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi serce.

Za oprawę muzyczną podczas uroczystości zadbali: Regionalny Zespół Ludowy „Ćwikliczanie”, duet fortepianowy - Dorota Kuźnik i Julian Solik oraz Chór Towarzystwa Śpiewaczego „LUTNIA” ze Strumienia, nagrodzony przez publiczność owacją na stojąco.
Powiat Pszczyna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie