Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa na Śląsku. W strefie objętej zakażeniem wprowadzono m.in. zakaz targów, wystaw i pokazów ptaków

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W środę 17 kwietnia ogłoszone zostało rozporządzenie wojewody śląskiego w sprawie zwalczania ptasiej grypy.
W środę 17 kwietnia ogłoszone zostało rozporządzenie wojewody śląskiego w sprawie zwalczania ptasiej grypy. arc
W środę 17 kwietnia ogłoszone zostało rozporządzenie wojewody śląskiego w sprawie zwalczania ptasiej grypy. Na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego w strefie objętej zakażeniem, wprowadzony został zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki. Gospodarstwa hodowlane w strefie zakażenia mają utrzymywać drób w zamkniętych obiektach, aby ograniczyć ich kontakt z dzikim ptactwem. Ponadto rozporządzenie nakłada obowiązek wyłożenia mat dezynfekcyjnymi przed wejściami i wyjściami w gospodarstwach, w których utrzymywany jest ptactwo.

Rozporządzenie wojewody śląskiego w sprawie zwalczania ptasiej grypy

W związku ze stwierdzeniem ognisk choroby, czyli wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 występującej u ptactwa dzikiego - mewy, na terenie powiatu cieszyńskiego wyznaczono się strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI). Obejmuje ona następujący obszar:

  • gminy: Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Jasienica w powiecie bielskim;
  • gminy: Chybie, Dębowiec, Hażlach, Skoczów, Strumień, Zebrzydowice w powiecie cieszyńskim;
  • gminy: Pawłowice, Goczałkowice-Zdrój w powiecie pszczyńskim;
  • miejscowości: Brzeźce, Łąka, Poręba, Pszczyna, Rudołtowice, Studzionka, Wisła Mała, Wisła Wielka w gminie Pszczyna w powiecie pszczyńskim.

Na skutek rozporządzenia wojewody w strefie objętej zakażeniem należy utrzymywać drób lub inne ptaki w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach w sposób uniemożliwiający kontakt z ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz w sposób ograniczający kontakt z dzikimi ptakami.

Ponadto rozporządzenie nakłada obowiązek wyłożenia mat dezynfekcyjnymi przed wejściami i wyjściami w gospodarstwach, w których utrzymywany jest drób. Maty dezynfekcyjne muszą być również wyłożone przed wejściami do budynków inwentarskich i wyjściami z tych budynków. Gospodarstwa zajmujące się hodowlą drobiu muszą również zabezpieczyć paszę, ściółkę i wodę przed kontaktem z dzikimi ptakami.

Tablice ostrzegawcze w strefie zakażenia

Dodatkowe zadania wyznaczone zostały również samorządom. Jednym z nich jest oznakowanie strefy objętej zakażeniem poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych treści: „UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW – STREFA OBJĘTA ZAKAŻENIEM”. Tablice staną na drogach publicznych. Do oznaczenia obszaru zobowiązani zostali burmistrzowie miast: Czechowice-Dziedzice, Pszczyna, Skoczów i Strumień oraz wójtowie gmin Bestwina, Chybie, Dębowiec, Goczałkowice-Zdrój, Hażlach, Jasienica, Pawłowice i Zebrzydowice.

Zarządcy dróg publicznych zostali zobligowani do wyłożenia mat dezynfekcyjnych na ustalonych przez powiatowego lekarza weterynarii drogach publicznych oraz utrzymanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego.

Rozporządzenie weszło w życie już m.in. w Skoczowie, gdzie od czwartku 18 maja do odwołania, wprowadzamy został zakaz handlu drobiem i innym ptactwem na terenie targowisk zarządzanych przez Miejski Zarząd Dróg w Skoczowie.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera