MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Racibórz: Wycieczka z satelitą

Barbara Musiałek
Mapa z nawigacją satelitarną bardzo ułatwiłaby życie turystom - mówi Marek Rippa
Mapa z nawigacją satelitarną bardzo ułatwiłaby życie turystom - mówi Marek Rippa FOT. AGNIESZKA MATERNA
Interaktywna mapa turystyczna powiatu raciborskiego połączona z programem nawigacji satelitarnej (GPS), za pomocą której można będzie trafić do wybranego przez siebie zabytku z dowolnego miejsca.

To najnowszy pomysł urzędników starostwa na promocję Raciborszczyzny. - Zainteresowane osoby będą mogły ściągnąć ją sobie z naszej strony internetowej na komórkę lub GPS turystyczny - wyjaśnia Marek Rippa, główny specjalista do spraw promocji i turystyki ziemi raciborskiej. - Niestety, nie wszystkie aparaty komórkowe się do tego nadają, jednak większość spełnia odpowiednie wymagania techniczne. Sam proces ściągania danych chcemy maksymalnie uprościć - dodaje.

Mapa byłaby uzupełniona opisami poszczególnych obiektów. Urzędnicy na razie wykluczają możliwość załadowania jej na GPS samochodowy, tłumacząc to zawiłościami technicznymi. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby z umieszczoną w komórce lub GPS-ie turystycznym mapą przemierzać kilometry trasy autem, rowerem bądź pieszo.

Wybrany zabytek można będzie zlokalizować z dowolnego miejsca na Ziemi

Pomysł jest uzupełnieniem projektu "Oaza szlaków - zbiór tras tematycznych dla turystów", w ramach którego zostanie też wydany przewodnik turystyczny po Raciborszczyźnie.

Sterowana przez satelitę mapa byłaby prawdopodobnie pierwszą na Śląsku. Koszt samego przewodnika to 24 tys. zł. Z unijnej kasy powiat otrzyma na jego wydanie 5 tysięcy. Reszta pochodzić będzie z budżetu powiatu. - Projekt zamierzamy uzupełnić w ramach własnych środków. Mapa z nawigacją satelitarną to nie jest tania sprawa. Trzeba będzie znaleźć na to dodatkowych sześć tysięcy - tłumaczy pracownik agencji.
Elektroniczna mapa byłaby nowoczesną alternatywą dla drukowanych przewodników. Na terenie całego powiatu zostały wybrane 54 obiekty warte zobaczenia. Lista powstała we współpracy z poszczególnymi gminami. Jest podzielona na cztery główne szlaki: zabytków sakralnych, zamków i pałaców, osobliwości przyrody oraz zabytków techniki.

Raciborszczyzna to turystyczna oaza na Śląsku, często przyjeżdżają tu również turyści z Niemiec. Znajdująca się w ręku turysty mapa, sterowana satelitą, naprowadzi go na każdy wybrany obiekt.
- To świetny pomysł, może zaoszczędzić dużo czasu, bo z taką mapą nie można się zgubić - mówi Kazimierz Piotrowski, turysta z Raciborza. - Często jeżdżę na wycieczki. Mam GPS turystyczny i świetnie się z nim czuję. Chętnie ściągnę sobie taką mapę, jak tylko powstanie, bo tu, na ziemi raciborskiej jest mnóstwo pięknych zakątków i ciekawych zabytków, które warto zwiedzić - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni