MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radiostacja Gliwice i park doświadczeń świetnym miejscem na wypoczynek, spacer z dzieckiem i poznanie lokalnej historii ZDJĘCIA

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Nie wiesz co robić po pracy lub w weekend? Odpocznij przy gliwickiej Radiostacji.
Nie wiesz co robić po pracy lub w weekend? Odpocznij przy gliwickiej Radiostacji. UM Gliwice
Kiedy zapytamy mieszkańców Gliwic, co stanowi symbol ich miasta, bez wątpienia wskażą na radiostację. Jej konstrukcja jest dziś unikatowa, bowiem stanowi najwyższą drewnianą budowlę w Europie. Jej otoczenie jest świetnym miejscem na codzienny spacer lub odpoczynek z książką. Stanowi punkt, który uwielbiają także dzieci, bowiem u podnóża radiostacji znajduje się park doświadczeń, gdzie najmłodsi (ale też starsi) odkrywają tajniki fizyki w najprzyjemniejszy sposób - poprzez zabawę.

Radiostacja gliwicka, z jej unikalnym drewnianym masztem i zabytkowymi budynkami, to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Gliwicach. To przestrzeń oferująca wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza latem. Odwiedzający mogą cieszyć się zarówno bogatą historią tego miejsca, jak i licznymi atrakcjami, które sprawiają, że jest to idealna lokalizacja na letni wypoczynek.

Przechadzając się wokół wieży zobaczymy rodziny z dziećmi, seniorów siedzących na kocach i czytających książki, amatorów letnich sportów - rowerzystów, osoby z deskorolkami i hulajnogami. Mieszkańcy Gliwic i nie tylko ściągają w to miejsce, ponieważ ma niepowtarzalny klimat, zwłaszcza wieczorami. Gdy radiostację oświetlają reflektory, wokół tworzy się aura sprzyjająca rozmowom, randkom i odpoczynkowi.

Historyczna konstrukcja, jedyna taka w Europie

Radiostacja składa się z trzech budynków oraz imponującej drewnianej wieży nadawczej, wzniesionej w latach 1934-1936. Wieża, zbudowana przez firmę Lorenz AG z Berlina, ma wysokość 111 metrów, co czyni ją najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie. Jest również najwyższą drewnianą wieżą nadawczą na świecie. Cały kompleks został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego oraz na listę pomników historii.

Budowa wieży trwała od 20 maja do 9 października 1935 roku i była wykonana z bali modrzewiowego drewna, łączonego przy pomocy 16 100 mosiężnych śrub, bez użycia ani jednego stalowego gwoździa! Dzięki temu wieża ma niezwykłą trwałość.

Obecnie radiostacja przy ul. Tarnogórskiej tworzy oddział Muzeum Miejskiego w Gliwicach, który można zwiedzać od piątku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 16:00.

Kliknij w GALERIĘ i zobacz jak wygląda najsłynniejsza radiostacja w Polsce

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni