Dziewięciu radnych było przeciw uchwale o przekazaniu terenu, trzech wstrzymało się od głosu.
- Proszę się nie dopatrywać w wyniku głosowania podtekstów antysemickich - zastrzega przewodniczący rady, Henryk Radkowski. - W Lelowie nie ma antysemityzmu. Taki wynik głosowania to wyraz sprzeciwu radnych, że podczas negocjacji w sprawie przekazania tego terenu radni byli pomijani.
Odrzucenie uchwały przedłuży okres przekazywania tego miejsca Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach (reprezentującej interesy byłej lelowskiej gminy żydowskiej). Nie powinno jednak zablokować tego procesu.
Działka (tak w nomenklaturze geodezyjnej określany jest teren, na którym jest kirkut) po wojnie została przejęta przez gminę.
Gmina przekazała ją w użytkowanie wieczyste (na 99 lat) lelowskiej Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska.
Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku chasydzi zaczęli przyjeżdżać na grób cadyka Lelowera i podjęli starania o odzyskanie kirkutu. W religii żydowskiej cmentarz jest zawsze świętym, nienaruszalnym miejscem pochówku i nie wchodzi w grę jego wykup. W sprawę zaangażowały się władze wojewódzkie, wójt Lelowa Jerzy Szydłowski i władze państwowe.
Po długich negocjacjach w grudniu ub.r. aktem notarialnym wojewoda śląski w imieniu Skarbu Państwa odkupił za 600 tys. zł od GS-uużytkowanie wieczyste tego terenu, wraz ze stojącymi tam budynkami spółdzielni, a Fundacja Chasydów w formie darowizny przekazała spółdzielni 200 tys. zł. Akt notarialny czeka na wpi-sanie do ksiąg wieczystych w Sądzie Rejonowym w Myszkowie. Po wpisaniu do ksiąg wieczystych aktu notarialnego teren zostanie przekazany Wspólnocie Wyznaniowej Żydowskiej, a ta odda go Fundacji Chasydów. Ale pod warunkiem, że zastrzeżeń nie wniesie Komisja Regulacyjna do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
- Uchwała rady skomplikowała procedurę - nie kryje Jan Wilczek z Oddziału Współpracy z Instytucjami, Mniejszościami Narodowymi i Repatriacji Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, który prowadził negocjacje. - Procedura pewnie się przedłuży, ale kirkut wróci do gminy żydowskiej. Jesteśmy przygotowani do odpowiedniego przedstawienia sprawy w komisji. Nie chcę jednak jeszcze mówić jakie kroki podejmiemy, jeśli będzie to konieczne.
Radni mogą zmienić swoją decyzję jeśli jeszcze raz zagłosują nad uchwałą, tym razem oddając głos na tak.
W Lelowie były dwa kirkuty. Ten, na którym stanęły pawilony GS-u pochodzi z XVIII wieku.
W czasie II wojny światowej hitlerowcy zniszczyli oba cmentarze. Macewy wywieźli i ułożyli z nich chodniki.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Quiz o Idze Świątek. Co wiesz o naszej najlepszej tenisistce?
- Trump zostanie sam ze swoimi problemami? Odcinają się od niego nawet najbliżsi
- Perfekcyjna Pani Domu razem z mężem urządziła swój ogród. Postawili tam nawet palmy
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie