MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Muchowiec zyska nowe ogrodzenia za prawie 2,5 mln złotych. To początek miejskich inwestycji na tym terenie ZDJĘCIA

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Lotnisko na Muchowcu doczeka się koniecznych remontów. Na początek remont ogrodzenia.
Lotnisko na Muchowcu doczeka się koniecznych remontów. Na początek remont ogrodzenia. Marzena Bugała-Astaszow
Wszystko wskazuje na to, że już niebawem rozpoczną się długo zapowiadane prace remontowe na terenie lotniska w Katowicach - Muchowcu. Na pierwszy ogień pójdzie przebudowa ogrodzenia terenu. W czwartek, 4 kwietnia zakończyło się składanie ofert przetargowych. Katowice Inwestycje planują przeznaczyć na modernizację 2 531 194 zł brutto. Sprawdziliśmy obecny stan ogrodzenia.

Lotnisko Muchowiec zyska nowe ogrodzenia

Przypomnijmy, w grudniu 2022 roku miasto Katowice poinformowało o porozumieniu z Aeroklubem Śląskim, w myśl którego miasto nabyło prawo użytkowania wieczystego terenu lotniska o powierzchni 710 tys. m2 zlokalizowanego powyżej ul. Trzech Stawów, aż do zabudowy wzdłuż ul. Lotnisko. Był to wynik powiększającego długu areoklubu, który od kilku lat nie odprowadzał podatków od gruntu i nieruchomości. Dzięki umowie sprawa została uregulowana, a miasto zyskało decyzyjność w sprawach lotniska.

- Zabudowa ta pozostaje we własności Aeroklubu oraz innych podmiotów, w tym także baza LPR. Zarządzenie sprzedaży na rzecz Aeroklubu Śląskiego dotyczy właśnie działek wzdłuż ul. Lotnisko, gdzie wcześniej Aeroklub miał prawo użytkowania wieczystego i jest właścicielem znajdujących się na nich budynków, a więc będzie to wzmocnienie tytułu własności. Ponadto w trybie ordynacji podatkowej miasto przejęło już działkę przy skrzyżowaniu ulic Trzech Stawów i Francuskiej o powierzchni 23 tys. m2 - mówiła w grudniu 2022 roku Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Jeszcze przed zawarciem umowy miasto chciało wspomóc funkcjonowanie lotniska, jednak nie mogło inwestować w jego teren, ponieważ Aeroklub Śląski jest stowarzyszeniem i nie mógł otrzymywać pieniędzy od samorządu.

- W związku z tym wymyśliliśmy taką formułę, że my przekazujemy miastu prawo wieczystego użytkowania tego terenu, a miasto daje na własność tereny, na których funkcjonuje zabudowa naszego aeroklubu - wyjaśniał w 2022 roku Michał Tomanek, prezes zarządu Aeroklubu Śląskiego. - W tym momencie dalej mamy zagwarantowane, że do 2087 roku, czyli tak jak stanowi przekazane wieczyste użytkowanie, w tym miejscu dalej będzie lotnisko, a my nim będziemy zarządzać – dodawał.

Dzięki temu możliwe jest dzisiaj finansowanie modernizacji lotniska z pieniędzy samorządowych.

Remont ogrodzenia wokół terenu Lotniska Muchowiec - dziesięć ofert przetargowych

Teraz czas na pierwsze prace wokół lotniska. Katowickie Inwestycje 6 marca 2024 roku ogłosiły przetarg na "Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych i przebudową ogrodzenia lotniska Muchowiec", w ramach których przewidziano m.in zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznych i teletechnicznych zasilających bramy i oświetlenie ogrodzenia, wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej wraz z wycinkami czy zaprojektowanie i wykonania zjazdów z terenu lotniska.

Okazuje się, że aż dziesięciu inwestorów zgłosiło swoje oferty. Wycena najtańszej to 2 345 122,43 zł brutto, z kolei najdroższa klasuje się w kwocie 8 856 000 zł. Jak wspomnieliśmy Katowickie inwestycje planują przeznaczyć na ten cel 2 531 194 zł brutto, a w tej kwocie mieszczą się propozycję dwóch firm budowlanych.

Kiedy właściwy wykonawca zostanie wybrany, będzie miał 8 miesięcy od podpisania umowy na wykonanie wszystkich prac remontowych. Natomiast całość, wraz z koniecznymi odbiorami ma zostać zrealizowana w ciągu 10 miesięcy.

W planach są kolejne kluczowe inwestycje. W ramach porozumienia miasto zostało zobowiązane do dokończenia remontu pasa startowego, wykonania drogi kołowania, płyty postojowej i oświetlenia lotniska.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera