MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blokada dróg w Krupskim Młynie! Mieszkańcy mówią dość dziurom w drogach i wychodzą na ulice. Kiedy odbędą się protesty?

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
21 marca rozpocznie się blokada dróg powiatowych w gminie Krupski Młyn. Mieszkańcy twierdzą, że ich stan zagraża bezpieczeństwu.
21 marca rozpocznie się blokada dróg powiatowych w gminie Krupski Młyn. Mieszkańcy twierdzą, że ich stan zagraża bezpieczeństwu. Marzena Bugała-Astaszow
Niecały tydzień temu pisaliśmy o fatalnym stanie dróg powiatowych w gminie Krupski Młyn. Teraz zgodnie z naszymi zapowiedziami mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. W czwartek, 21 marca odbędzie się całkowita blokada dróg powiatowych na terenie całej gminy. Tym samym pojazdy ciężkie, odbierające materiały wybuchowe z fabryki Nitroerg, nie będą miały możliwości przejazdu.

Przypomnijmy, ze względu na stan fatalny stan dróg w gminie Krupski Młyn i innych gminach należących do powiatu tarnogórskiego, tamtejsze starostwo powiatowe zwróciło się do wójtów z prośbą o podpisanie porozumienia, w myśl którego odpowiedzialność za naprawę dróg powiatowych w okresie od marca do końca czerwca 2024 r. spadłaby na gminy.

- Podpisanie porozumień ma za zadanie wpłynąć na szybkość realizacji naprawy jezdni. Dodatkowo powiat tarnogórski każdorazowo w porozumieniu obliguje się do przekazania dodatkowych środków na naprawę, w zależności od ilości km dróg powiatowych w danej gminie. Kwota jest wprost zależna od kilometrów oraz rodzaju gminy, czyli z podziałem na wiejskie i miejskie. Porozumienie to efekt wspólnych rozmów zarządu powiatu z przedstawicielami gmin i osiągniętego kompromisu - tłumaczy Rafał Biczysko, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Choć większość przedstawicieli gmin podpisano porozumienia, to wójt gminy Krupski Młyn Franciszek Sufa, stanowczo odmówił wzięcia odpowiedzialności za to, co w jego ocenie należy do zadań powiatu. Jak mówi, jego gmina ma inne, kosztowne zadania. Pikanterii dodaje fakt, że gmina miała obiecane 800 tys. zł na projekt budowy dróg powiatowych, jednak decyzją rady powiatu z 22 lutego 2024 r. nastąpiły zmiany w budżecie, w myśl których kwota jest już nieaktualna.

- Uchwała została przyjęta większością głosów radnych - mówi Rafał Biczysko. - Podczas obrad sesji zostały przedstawione ustalenia dotyczące współpracy i kompromisu wypracowanego podczas spotkań z wszystkimi przedstawicielami gmin dotyczącymi natychmiastowych działań w kierunku poprawy infrastruktury drogowej w każdej gminie - wyjaśnia.

Kompromisu, na który nie zgadzają się władze gminy Krupski Młyn. Tym samym powstał impas, który nie uspokaja nastrojów społecznych, co ma przełożenie na decyzje mieszkańców.

Blokada dróg powiatowych w gminie Krupski Młyn - walka mieszkańców o remont

Jak informuje Andrzej Janus, sołtys Potępy, wsi należącej do gminy Krupski Młyn w nadchodzącym tygodniu, 21 marca rozpocznie się blokada dróg powiatowych. Od godziny 12:00 do 15:00 ulice będą nieprzejezdne.

- Czas wyjść na ulice i pokazać, że mieszkańcy gminy Krupski Młyn nie są podludźmi. Proszę Was tutaj abyście licznie przybyli na protest przeciwko uprawianiu przez Zarząd Powiatu Tarnogorskiego kolesiostwa powiatowego. Zdaję sobie sprawę że 3 godziny będą dla Was uciążliwe, ale to jest ten czas, w którym nie poprzestanę w walce o nasze drogi, oraz bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Proszę Was o zrozumienie i liczny udział w proteście - pisze na profilu facebook Andrzej Janus.

Zablokowane będą ulice Główna i Tarnogórska, które m.in. stanowią połączenie dla pojazdów ciężkich jeżdżących tą trasą do fabryki materiałów wybuchowych Nitroerg. Jak twierdzą mieszkańcy, będą organizować protesty, póki drogi nie zostaną wyremontowane.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera