Radni PiS nie chcą, by Częstochowa płaciła za naukę islamu trójki dzieci

Bartłomiej Romanek
Ulicami wielu polskich miast przeszły marszy antyimigranckie. W Częstochowie wątpliwości radnych PiS budzi konieczność płacenia z miejskich pieniędzy za naukę islamu
Ulicami wielu polskich miast przeszły marszy antyimigranckie. W Częstochowie wątpliwości radnych PiS budzi konieczność płacenia z miejskich pieniędzy za naukę islamu Maciej Gapiński
Udostępnij:
Pod Jasną Górą trwa dyskusja: czy miasto powinno płacić za naukę islamu? Radni PiS nie ukrywają, że prawdopodobnie nie poprą uchwały, mimo że nakazuje to prawo.

Częstochowa zapłaci za naukę islamu trójki dzieci. Jutro Rada Miasta najpewniej wyrazi bowiem zgodę na zawarcie porozumienia z Katowicami w sprawie finansowania zajęć prowadzonych przez Ligę Muzułmańską.

Pieniądze będą trafiać do Urzędu Miasta w Katowicach, który będzie zatrudniał nauczyciela islamu. Radni PiS otwarcie zapowiadają, że będą głosowali przeciwko uchwale, mimo że częstochowski magistrat - zgodnie z obowiązującą ustawą o systemie oświaty - musi zapłacić za taką naukę.

Artur Gawroński, radny PiS nie ukrywa, że jest przeciwnikiem płacenia za lekcje islamu z miejskich pieniędzy.

- W internecie jest wiele bardzo różnych opinii na temat Ligi - mówi radny Gawroński. - Na przykład na stronie ABW można znaleźć artykuł z 2011 roku, sugerujący, że Liga Muzułmańska ma związki z islamskimi fundamentalistami - dodaje.

- Stoimy po stronie dzieci. Nie zgadzamy się na upolitycznianie tematu - mówi z kolei Marcin Maranda, lider ugrupowania Mieszkańcy Częstochowy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PREZYDENT MATYJASZCZYK: LEKCJE ISLAMU W CZĘSTOCHOWIE TO KŁAMSTWO

Liga Muzułmańska: w Katowicach islamu uczymy 42 dzieci

Liga Muzułmańska odpiera zarzuty. Muzułmanie podkreślają, że włączają się czynnie w wiele akcji społecznych, między innymi w WOŚP. Liga w podstawach programowych zaznacza, że każdy uczeń powinien troszczyć się, by poprawić obraz islamu i jego zasady u wszystkich, którzy go nie znają.

Czy Częstochowa powinna płacić za naukę islamu? Urząd Miasta tłumaczy, że zgodnie z ustawą o systemie oświaty oraz ministerialne rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, Częstochowa musi zapewnić możliwość nauki religii uczniom o innym wyznaniu niż katolickie. Ale radni PiS uważają, że nauka islamu nie powinna być realizowana za publiczne pieniądze.

Marsz antyimigracyjny przeszedł przez Częstochowę. Skandowano: Precz z islamem!

Precz z islamem! Araby precz! Marsz przeciw uchodźcom w Częs...

Ideologiczny konflikt

Islamu w województwie śląskim uczy Liga Muzułmańska w Katowicach. Odpowiedzialność za utrzymanie nauczycieli spoczywa na Urzędzie Miasta w Katowicach. Miasta i gminy, z których dzieci przyjeżdżają na zajęcia do Katowic, muszą proporcjonalnie pokryć koszty edukacji swoich uczniów. Liga Muzułmańska uczy dzieci z Katowic, Rudy Śląskiej, Pszczyny, Zawiercia, Chorzowa, Łodygowic, Mikołowa, Piekar Śląskich i Zabrza, ale tylko w Częstochowie opłacanie nauki islamu z miejskich pieniędzy. I jest to dyskusja tylko i wyłącznie ideologiczna, bo za nauczanie trójki młodych muzułmanów, Częstochowa będzie musiała płacić miesięcznie nieco ponad 100 zł.
Jednak za sprawą kilku komentarzy radnych PiS na Facebooku, w Częstochowie wybuchła gorąca dyskusja. „Jak myślicie, jak zagłosuję w czwartek w tej sprawie? Mamy wydawać Wasze pieniądze zgodnie z zasadami polityczno-religijnej multi-kulturalnej poprawności czy nie? Zgadliście” - napisał radny Artur Sokołowski, sugerując, że uchwały nie poprze, a jego klubowy kolega, Krzysztof Janus dodał: „Sami Abu-Yusuf, imam Kolonii stwierdził, że kobiety, które padły ofiarą masowych napaści seksualnych, do których doszło w sylwestrową noc same są sobie winne! (..). Taką oto religię chce finansować też nasz prezydent miasta”.

Liczy się dobro dzieci

Artur Gawroński, szef klubu PiS tłumaczy, że nie podjęto jeszcze decyzji, jak będzie głosował jego klub, bo zbierze się on dopiero w czwartek przed sesją Rady Miasta, ale osobiście jest przeciwnikiem. - Po ostatnich wydarzeniach w Europie, chciałbym, żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Nie jestem zwolennikiem, żeby uczyć częstochowian, że za cudzołóstwo grozi śmierć, a za kradzież odcięcie ręki - mówi Gawroński, dodając, że ważnym aspektem, są różne opinie o Lidze Muzułmańskiej.

- W internecie jest wiele artykułów, które przedstawiają ją w złym świetle. Nawet na stronie ABW jest informacja o jej możliwych kontaktach z fundamelistami - mówi Gawroński. Co na to Liga Muzułmańska? Wczoraj imam Abdelwahab Bouali obiecał skontaktować nas z osobami odpowiadającymi za kontakty z mediami, ale nikt do nas nie oddzwonił.

Mimo sprzeciwu PiS, uchwała prawdopodobnie i tak zostanie przyjęta. Najpewniej poprą ją radni PO i SLD, przeciwny nie będzie również klub Mieszkańców Częstochowy.

ZOBACZ KONIECZNIE:
14 WRZEŚNIA 2015 ODBYŁ SIĘ MARSZ ANTYIMIGRACYJNY W CZĘSTOCHOWIE

Marsz antyimigracyjny przeszedł przez Częstochowę. Skandowano: Precz z islamem!

Precz z islamem! Araby precz! Marsz przeciw uchodźcom w Częs...

- Stoimy po stronie dzieci. Nie zgadzamy się na upolitycznianie tematu kosztem najmłodszych i najsłabszych. Jesteśmy oburzeni, że do wojny politycznej wykorzystuje się bezbronne dzieci. To niedopuszczalne, że niektórzy politycy manipulują opinią publiczną dzieląc społeczeństwo. Radni stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy będą głosować zgodnie z własnym sumieniem - mówi Marcin Maranda, lider Mieszkańców Częstochowy.
To obowiązek miasta

To nie imigranci

Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego Urzędu Miasta tłumaczy, że Częstochowa musi zapłacić za naukę islamu.

- Zobowiązuje nas do tego ustawa o organizacji oświaty i ministerialne rozporządzenie. Zgodnie z tym musimy zapewnić możliwość nauki uczniom zgodnie z ich wyzwaniem. Dlatego do nas na naukę religii przyjeżdżać będzie dwoje dzieci z Koszęcina z kościoła ewangelicko-augsburskiego, a nasz uczeń wyznania zielonoświątkowego będzie jeździł do Tarnowskich Gór. Koszty, które gminy muszą w takim przypadku pokrywać nie są wysokie - mówi Tutaj.

Częstochowa już kilka lat temu, jeszcze za czasów prezydenta Tadeusza Wrony, pokrywała koszty nauki islamu dwójki uczniów, którzy dojeżdżali do Katowic. Wtedy jednak nie budziło to żadnych emocji, teraz po ostatnich atakach terrorystycznych oraz kryzysu imigranckiego, jest inaczej. - W tym przypadku nie chodzi jednak o żadnych imigrantów, których u nas nie ma, a o ludzi, którzy od dawna mieszkają w Częstochowie - zapewnia Tutaj.

Jak udało się nam dowiedzieć miasto ma zapłacić za naukę islamu trójce rodzeństwa. Ojciec jest muzułmaninem, a matka jest Polką. Od lat mieszkają w Częstochowie.

Co sądzisz o finansowaniu nauki islamu z miejskich pieniędzy? Napisz

ZOBACZ KONIECZNIE:
14 WRZEŚNIA 2015 ODBYŁ SIĘ MARSZ ANTYIMIGRACYJNY W CZĘSTOCHOWIE

Marsz antyimigracyjny przeszedł przez Częstochowę. Skandowano: Precz z islamem!

Precz z islamem! Araby precz! Marsz przeciw uchodźcom w Częs...

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Znafca
To wina pis itp. i kleru katolickiego.Gdyby nie było gadki o religii w szkole to islamu też by tam nie było!!!!Rząd pis do dymisji nie tylko za to.4 miliardy dla banderowców itd..
g
gość
to chyba rekompensata za odsiecz wiedeńską
g
gość

Naród wielkie słowo  obejmujący calośc obywateli i mieszkańców  Polski  niestety  w tej całości znajdują się tez i inaczej myślący ( PO , SLD= kasa dla nich jest bogiem a normy moralne  wzorem wzięto od bolszewików)). Problemem jest to ze  mieszkańcy Częstochowy wybrali te czerwono-różowe towarzystwo, za głupotę i bezmyślność się płaci czasami tez i krwią między innymi( Targowica powstanie listopadowe ,  styczniowe , wojna Pol-bolszewia, zsyłki na Sybir itd)

G
Gość

Do islamu to bardziej pasuje inny paragraf:
§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

P.S. Gdyby islam wyznawało tysiąc osób to byłby określony mianem sekty ale jak wyznawców jest miliard to się nazywa go religią...

S
Stanik z Rybnika
Po pierwsze to nie jest religia twoja bo Żydowska-, po drugie ta religia jest wprowadzona w Polsce przymusem -, po trzecie nie jest to religia pokoju bo wojny krzyżowe prowadzone przez Popierzy polegało na tym aby nie wiernych wymordowac albo oczyszczać i zrobić poddanymi -, po trzecie kto się nie ochszczil to był ścięty a głowę wbijano na pal, -po czwarte wszystkie inkwizycje były prowadzone przez kościół palili żywcem na stosach niedowiarkow , inaczej myślących, zekome czarownice, i najwięcej mądrzejszych od nich ,uczonych, myślących inaczej za cherezje , powiec gdzie to jest religia pokoju od zarania wojny były prowadzone pod dyktando Papieży i królów na tle religijnym .Kopernikus , Darwin, itd . mieli szczęście ze wycofali swoje odkrycia i nie poszli na Stos, bo Prusy zakazali palenia na Stosach , ale byli wykleci z Kościołach za cherezje , że ziemia jest okrągła , ziemia sie kreci wokół Słońca. itd . Luter się ukrywał do śmierci przed Stosem bo inaczej myślał ,i zabrał katolickiemu
kosciolowi potężne majątki co ludność w nich na nich robiła i ziemiankach pokrytych słomą mieszkała .Karzda religia powinna być religią pokoju ale tak nie jest, bo z czego by żyli ci co ją powinni uczyć jako religia zbawienia i pokoju. Dziesiatki Milionow ludz zostalo zabitych ,zamordowanych, z powodu religi obojętnie jakiej maści (wyznania).
C
Christopher May
Prosze wniesc petycje w tej sprawie. Chetnie podpisze.
O
Oszołom z radia maryja
wsrpd ponad miliona tych co dostali sie do Niemiec tRzech z mich było potem zamachowcami w Paryżu
O
Oszołom z radia maryja
nie potrafi ucYc sie na cudzych błędach . Tak jakby nie dostrzegała tego co sie dzieje na zachodzie.lewactwo kręci sobie powróz ma własna szyje. To przez ich rewolucje seksualna spadła na zachodzie dzietność kobiet mniej narodzin to szybsze starzenie sie społeczeństwa . To groźba załamania sie syst emerytalnych i problemy pracodawców ze zznalezieniem odp rak do pracy. Stad pomysł lewactwa by sobie sprowadzic imigrantów z krajów muzułmańskich. Efekt mamy taki jaki mamy a za 40 lat mamy eurokalifat . Oto nasza starość
j
ja
JAKO PRAWOSŁAWNY CHRZEŚCIJANIN DOMAGAM SIĘ NAUKI RELIGII PRAWOSŁAWNEJ W SZKOŁACH. W NASZYM MIEŚCIE JEST WIELE RODZIN I DZIECI W SZKOŁACH. NAWET ISTNIEJE KOŚCIÓŁ PRAWOSŁAWNY. CZEMU MAMY BYĆ POKRZYWDZENI?
4w6

Kpina z narodu polskiego.

Niech ich araby sponsorują! Teraz się łaskawie zgadzacie, a potem łeb zetną, jeśli odmówicie!

T
Ted
Mamy swoją religię pokoju i miłości, naprawdę nie trzeba nam uczyć dzieci czegoś innego. ta akcja to raczej tylko marna prowokacja lewicowców.
G
Gość
które znajdzie się na ścianie rozbryzgane przez wybuch
s
say69mat
W Izraelu, aby otrzymać świadectwo dojrzałości Bargut wymagana jest biegłość w przedmiotach obowiązkowych, takich jak: matematyka, Biblia, język hebrajski i literatura powszechna, język angielski, historia i wiedza o społeczeństwie. W szkołach arabskich, chrześcijańskich i druzyjskich, egzamin z Biblii jest zastąpiony egzaminem o dziedzictwie islamu, chrześcijaństwa lub druzów.
Tak na marginesie, Chrystus nakazuje nam kształtować wiarę, nie tyle polityką zakazów, ile otwartością i umiejętnością dialogu z niewierzącymi.
J
Jacek

Bardzo słuszna postawa, niby czemu za własne pieniądze mamy sobie hodować piątą kolumnę?

s
strażnik gaju
kolejna ustawa do zmiany
Dodaj ogłoszenie