MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rafako złoży wniosek o ogłoszenie upadłości z powodu kar naliczonych przez Tauron. Chodzi o blok energetyczny elektrowni w Jaworznie

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
PAP
PAP
Tauron kary nałożył solidarnie na Rafako i Mostostal Warszawę z powodu wad projektowych i opóźnień w realizacji budowy bloku węglowego w Jaworznie.
Tauron kary nałożył solidarnie na Rafako i Mostostal Warszawę z powodu wad projektowych i opóźnień w realizacji budowy bloku węglowego w Jaworznie. unsplash
Rafako zamierza złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości – poinformowała spółka. Zarząd firmy w czwartek podjął w tej sprawie decyzję. Powodem jest wezwanie przez Tauron do zapłacenia odszkodowań i kar na łączną kwotę 1,3 mln zł. A to jest skutek usterki bloku 910 MW w Jaworznie.

Spis treści

Rafako ukarane przez Tauron. Spółka chce ogłosić upadłość

Tauron nałożył kary solidarnie na Rafako i Mostostal Warszawę z powodu wad projektowych i opóźnień w realizacji budowy bloku węglowego w Jaworznie. Tauron utrzymuje również, że generalny wykonawca nie naprawił dotychczas zidentyfikowanych wad.

Wezwanie obejmuje kary umowne za:

  • zwłokę w dotrzymaniu terminu przystąpienia do usuwania wad w okresie gwarancji,
  • karę umową za zwłokę w podpisaniu protokołu zakończenia okresu przejściowego z uwagi na niedotrzymanie gwarantowanych parametrów technicznych,
  • karę umowną za okresy przestoju awaryjnego ponad wielkość wynikającą z kontraktu.

Roszczenia wynikają również z:

  • błędów projektowych i realizacyjnych,
  • rękojmi za wady fizyczne do naprawienia szkody poniesionej przez spółkę wskutek istnienia wad fizycznych,
  • zwrotu kosztów wykonawstwa zastępczego w zakresie naprawy wady leja kotła i młynów,
  • zaspokojenia roszczenia wobec zapłaty podwykonawcy za wykonane prace.

Jak zaznacza Rafako, firma znalazła się w stanie niewypłacalności. Od początku również kwestionowało żądania postawione przez Tauron. Wezwanie do zapłaty zostało jednak doręczone. To zmienia istotnie sytuację spółki. Czas na zapłatę wynosi 30 dni.

Zarząd Rafako ocenił, że istnieje groźba, iż Tauron Wytwarzanie skorzysta z ustanowionych przez spółkę, jako wykonawcy bloku energetycznego, gwarancji należytego wykonania kontraktu na kwotę niemal 550 mln zł.

– Aktywność zarządu Rafako, polegająca na prowadzeniu agresywnych sporów z największymi podmiotami w kraju, w której opierano się na kłamstwach, oszczerstwach oraz szantażu biznesowym doprowadziła do ogłoszenia zamiaru złożenia wniosku o upadłość. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi tylko i wyłącznie zarząd Rafako – powiedział PAP rzecznik prasowy Grupy Tauron Łukasz Zimnoch.

Rafako odpowiada na zarzuty na konferencji prasowej

W czwartek w Centrum Prasowym PAP-u w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Rafako „Blok 910 MW w Jaworznie – fakty”, w której wziął udział Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu Rafako. Jak podkreślił, nie zamierzał mówić o wcześniejszej prezentacji Tauronu. Zaznaczył, że trzeba by poświęcić wiele godzin, aby naprostować wszystkie nieprawdziwe informacje podane na temat Rafako i bloku węglowego w Jaworznie. Odniósł się także do roszczeń finansowych.

– Te roszczenia są absurdalne. Sąd będzie to oceniać za 5 lub 6 lat. Zobaczcie Państwo, jak było ze Stalową Wolą. Tauron przegrał wszystko z odsetkami. Czy ktoś pytał, jaka jest odpowiedzialność zarządów, które wypowiedziały tamten kontrakt? – mówił Radosław Domagalski-Łabędzki.

Rafako jest polską spółką akcyjną, która specjalizuje się w profesjonalnych rozwiązaniach dla sektora ciepłowniczego i energetycznego. To jeden z największych pracodawców w regionie i – jak informuje na swojej stronie – zatrudnia około 1000 osób. W południe w czwartek akcje Rafako notowane na GPW traciły na wartości niemal 30 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rafako złoży wniosek o ogłoszenie upadłości z powodu kar naliczonych przez Tauron. Chodzi o blok energetyczny elektrowni w Jaworznie - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni