Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajd Śląska. Trzy mistrzowskie cykle, 106 załóg, trzech mistrzów Polski, dziewięć odcinków specjalnych i ponad 100 km ścigania

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Rajd Śląska 2021. Trzy mistrzowskie cykle, 106 załóg, trzech mistrzów Polski.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rajd Śląska 2021. Trzy mistrzowskie cykle, 106 załóg, trzech mistrzów Polski.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
106 załóg zmierzy się w Rajdzie Śląska 10 i 11 września w zawodach pod patronatem Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego. Najnowocześniejsze konstrukcje i rajdówki sprzed lat ruszą w trasę w piątek, 10 września, z placu Sławika i Antalla w Katowicach. Rajd Śląska, to runda mistrzostw Polski (ProfiAuto RSMP i Motul HRSMP) oraz mistrzostw Śląska. Zobaczymy także trzech mistrzów Polski - Marczyka, Grzyba i Chuchałę.

W trzech mistrzowskich cyklach zmierzy się 106 załóg, zobaczymy trzech mistrzów Polski. Przed załogami dziewięć odcinków specjalnych i ponad 100 kilometrów ścigania. Tak właśnie zapowiada się Rajd Śląska 2021, który już 10 września wystartuje z placu Słowika i Antalla.

W samym centrum Katowic, pojawi się cała krajowa czołówka. Na czele z Mikołajem Marczykiem, kierowcą Orlen Teamu (Skoda Fabia Rally 2 Evo, pilot: Szymon Gospodarczyk.

Aktualny lider punktacji krajowego czempionatu na Śląsku rozpoczynał swoją profesjonalną rajdową karierę. W sezonie 2019 zwycięstwem w Rajdzie Śląska, przypieczętował zdobycie tytułu mistrza Polski. Swój udział zapowiedział także Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 Evo, pilot: Michał Poradzisz. Zobaczymy także pochodzącego z Bielska-Białej Wojciecha Chuchała (Skoda Fabia Rally2 Evo, pilot: Sebastian Rozwadowski) - mistrz Polski z 2014 roku.

Wśród faworytów znajduje się także Tomasz Kasperczyk (Volkswagen Polo GTI R5, pilot: Damian Syty), który stawał na podium we wszystkich edycjach Rajdu Śląska. Rajdówkami z najwyższej półki dysponują także zawodnicy z woj. śląskiego.

- Rajd Śląska znalazł swoje miejsce na ziemi wokół Stadionu Śląskiego. Rajd to oczywiście całe województwo, różne trasy, różne emocje. Bardzo się cieszę, że to tej wspaniałej drużyny dołącza miasto Katowice. Kibicujemy oczywiście wszystkim załogom, ale najbardziej tym od nas ze Śląska. Życzymy wszystkim załogom, żeby szczęśliwie wyjechały i szczęśliwie wróciły - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Co się zmieniło w ciągu pięciu lat organizacji Rajdu Śląska?

- Na początku podstawowe informacji na temat Stadionu Śląskiego były wyzwaniem. Dzisiaj czujemy się jak w domu. Na pewno ten obiekt jest wielofunkcyjny, idealny dla takiego wydarzenia. Bardzo dobrze zlokalizowany z łatwym dostępem kibiców. Staramy się by impreza rozwijała się z roku na rok. Cieszy się coraz większą popularnością, kolejny rok z rzędu mamy ponad 100 załóg i możemy powiedzieć, że to jeden z najbardziej popularnych rajdów, mimo że, jest to najmłodszy rajd, jeśli chodzi o mistrzostwa Polski. Czujemy się kontynuatorami tradycji rajdów na Śląsku, które tutaj cieszą się bardzo dużą popularnością - zapewnia Grzegorz Wróbel, prezes Fundacji Automobilistów, a także organizatora rajdu.

Pierwsze emocje rajdowe towarzyszyły organizatorom i dziennikarzom podczas konferencji prasowej przed Rajdem Śląska 2 września. Namiastkę tego, co doświadczają kierowcy mogliśmy poczuć w rajdówce m.in. Jarosława Szeja, mistrza Polski w klasie Open 4WD (2020) i mistrza Czech w klasie 3 (2016), reprezentanta Hyundai Poland Racing, a także Marka Sudera, aktualny wicelidera historycznej klasyfikacji generalnej w Motul HRSMP. Wciągu 3 minut rajdowcy wszystkim chętnym zapewnili niezapomniane emocje, zapraszając do wspólnego przejazdu na miejscu pilota.

Nie przeocz

Wraca ściganie w Kotle Czerownic - program Rajdu Śląska 2021

Po raz piąty bazą Rajdu Śląska będzie Stadion Śląski. To tu będzie zlokalizowany park serwisowy, czyli miejsce w którym kibice będą mogli z bliska zobaczyć samochody rajdowe, a także mechaników przy pracy. Przed legendarnym Kotłem Czarownic zaplanowano także zakończenie zawodów i ceremonię mety.

W piątek, 10 września, o godzinie 18 odbędzie się ceremonia startu, a kibice będą mogli spotkać się z zawodnikami i zobaczyć wszystkie rajdówki z bliska. Następnie o godz. 20 pod Stadionem Śląskim ruszy ściganie w Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich. Będzie to pierwszy z dziewięciu odcinków specjalnych. Kibice zobaczą widowiskowe przejazdy rajdowych załóg na trasie wytyczonej na błoniach stadionu od strony AKSu. Będą szybkie nawroty wokół beczek, poślizgi dookoła ronda i iskry sypiące się z hamulców.

Na sobotę 11 września przygotowano osiem prób sportowych, czyli wyłączone z ruchu i zabezpieczone odcinki, na których będą rywalizować załogi.

Start o godzinie 8, rajdowcy pojawią się na trasie w Wyrach, następnie w Bestwinie, Chybiu i Jastrzębiu-Zdroju. Po przejeździe tych oesów zawodnicy wrócą na Stadion Śląski, gdzie zaplanowano pierwszy serwis. Drugą część otworzy odcinek w centrum Katowic, po którym załogi przejadą na południe województwa śląskiego, by ponownie zmierzyć się na oesach w Bestwinie, Chybiu i Jastrzębiu- Zdroju.

Finałowy odcinek specjalny Rajdu Śląska będzie rozegrany jako Power Stage. W mistrzostwach Polski to dodatkowo punktowana próba. Pięć najszybszych załóg zdobędzie punkty kolejne punkty do klasyfikacji ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostwa i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów odbędzie się o godzinie 18.30 na błoniach Stadionu Śląskiego.

Harmonogram Rajdu Śląska 2021 – 5. runda ProfiAuto RSMP 2021

Piątek, 10 września (1 odcinek specjalny, łącznie 1,5 km)

  • 11:00 – 15:00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)
  • 18:00 – ceremonia startu (Katowice, plac Sławika i Antalla)
  • 20:00 – OS 1: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km, Chorzów – błonia Stadionu Śląskiego)

Sobota, 11 września (8 odcinków specjalnych, łącznie 99,51 km)

  • 8:00 – OS 2: Wyry (6,05 km)
  • 9:00 – OS 3: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
  • 9:55 – OS 4: Chybie (24,02 km)
  • 10:55 – OS 5: Jastrzębie-Zdrój (12,41 km)
  • 12:37 – Serwis – 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
  • 13:30 – OS 6: Katowice (1,5 km)
  • 14:50 – OS 7: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
  • 15:45 – OS 8: Chybie (24,02 km)
  • 16:45 – OS 9: Jastrzębie-Zdrój (Power Stage, 12,41 km)
  • 18:30 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera