Ranking Szkół Wyższych 2020 Perspektywy
Niestety ponownie żadna ze śląskich uczelni nie zmieściła się w pierwszej dziesiątce Ogólnopolskiego Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2020. Najwyższej sklasyfikowana Politechnika Śląska w Gliwicach zajęła dopiero 15. miejsce ex aequo z pięcioma innymi uczelniami. Jest to spadek o cztery miejsca, ale jednak siódma najlepsza wyższa szkoła techniczna w kraju. Wysoko ocenione przez kapitułę zostały również poszczególne kierunki studiów na uczelni.
KLIKNIJ W GALERIĘ ZDJĘCIOWĄ I SPRAWDŹ KOLEJNOŚĆ W RANKINGU
– W rankingu Perspektyw 12 naszych kierunków studiów odnotowało istotny wzrost, niektóre przenosząc się na podium. Także w najnowszych rankingach międzynarodowych Times Higher Education oraz QS World Univerisity Rankings – a są to najbardziej prestiżowe rankingi obok rankingu szanghajskiego – odnotowaliśmy znaczące wzrosty, plasując się w czołówce uczelni z naszego kraju, z tendencją umocnienia pozycji. Uważamy, że efekty prowadzonej polityki w zakresie doskonałości naukowej, która zapewniła nam pozycję w gronie 10 uczelni badawczych w bardzo wymagającym konkursie MNiSW, będziemy obserwować w kolejnych latach, również w rankingu Perspektyw – mówi prof. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Politechniki Śląskiej.
Ranking Perspektywy 2020. Jak wypadły czołowe uczelnie w Śląskiem?
Uniwersytet Śląski w Katowicach uplasował się z kolei na 31. miejscu, co też jest wynikiem słabszym w porównaniu z tym uzyskanym przed rokiem. Wówczas był 25. Trzeci najlepszy wynik spośród uczelni z regionu odnotował natomiast Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który w zestawieniu ogólnopolskim jest jednak dopiero 37 (spadek z 30. miejsca).
Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ podkreśla, że uczelnia analizuje poszczególne rankingi i zwraca uwagę, że w ostatnim czasie była wysoko notowana w zagranicznych zestawieniach, w których inne polskie uczelnie, także te klasyfikowane przez Perspektywy, nie są nawet ujęte. – Poza samym rankingiem Perspektyw zwracamy uwagę na poszczególne rankingi w grupach kryteriów. W potencjalne naukowym UŚ został bardzo wysoko oceniony, podobnie w zakresie publikacji naukowych – przypomina.
Awans zanotowała natomiast Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, która przed rokiem była poza pierwszą pięćdziesiątką zestawienia, a lokatę sprzed roku obronił Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Kapituła uznała także, że katowicka uczelnia prowadzi najlepiej w Polsce (ex aequo z Politechniką Poznańską) studia na kierunku logistyka.
– Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oferuje pełny pakiet kształcenia dla logistyków - od studiów I stopnia inżynierskich i licencjackich po studia magisterskie. Kształcenie w obszarze logistyki od lat zyskuje nie tylko uznanie w rankingach, ale także kandydatów wybierających ten kierunek studiów. Pierwsze miejsce na podium jest sukcesem dla całej społeczności akademickiej, docenieniem wysiłków włożonych w budowanie jakości kształcenia. Ta nagroda jest także ważna dla mnie, ponieważ utworzenie i rozwój kierunku to jeden z moich priorytetów jako naukowca, dydaktyka oraz rektora – podkreśla JM Rektor dr hab. Robert Tomanek.
Dr Bartłomiej J.Gabryś, pełnomocnik rektora ds. relacji z mediami, zwraca z kolei uwagę, że uczelnia jako jedna z niewielu w regionie, była w stanie – jednocześnie będąc stosunkowo mniejszym i mocno sprofilowanym uniwersytetem – obronić swoją pozycję w tegorocznym rankingu.
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej jest z kolei najwyżej notowaną uczelnią niepubliczną spoza Warszawy i w swojej kategorii zajmuje wysokie szóste miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji.
Nie przeocz
Wskazówka dla maturzystów, lustro - dla środowiska naukowego
Opublikowane zestawienie przygotowała, przypomnijmy, Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk. Obejmuje cztery rankingi - Uczelni Akademickich, Uczelni Niepublicznych, Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking kierunków studiów.
- Nasz Ranking kierujemy do maturzystów, którym pomaga w wyborze najlepszego kierunku i uczelni. Jest on także potrzebny polskiemu środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju "lustrem". Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić - wyjaśnia Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjator rankingu.
Członkowie kapituły podczas opracowywania zestawienia bierze pod uwagę 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność i umiędzynarodowienie.
Musisz to wiedzieć
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót