Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020 WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE. Najlepsze śląskie uczelnie publiczne tracą punkty

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Ranking szkół wyższych Perspektywy 2020. Sprawdź, które miejsca w rankingu ogólnopolskim zajęły szkoły wyższe z woj. śląskiego. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze PRZEDSTAWIAJĄCE UCZELNIĘ I JEJ MIEJSCE W RANKINGU. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ranking szkół wyższych Perspektywy 2020. Sprawdź, które miejsca w rankingu ogólnopolskim zajęły szkoły wyższe z woj. śląskiego. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze PRZEDSTAWIAJĄCE UCZELNIĘ I JEJ MIEJSCE W RANKINGU. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ranking Szkół Wyższych w woj. śląskim. Która uczelnia w woj. śląskim jest najlepsza? W piątek, 17 lipca, opublikowany został Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Zaszczytne pierwsze miejsce zajął w nim tym razem Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, który zrzucił na drugie miejsce triumfujący przed rokiem Uniwersytet Warszawski. Na trzecim miejscu uplasowała się z kolei Politechnika Warszawska. Jak poradziły sobie w zestawieniu uczelnie z woj. śląskiego? Najwyżej sklasyfikowana Politechnika Śląska zajęła dopiero 15. miejsce ex aequo z pięcioma innymi uczelniami.

Ranking Szkół Wyższych 2020 Perspektywy

Niestety ponownie żadna ze śląskich uczelni nie zmieściła się w pierwszej dziesiątce Ogólnopolskiego Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2020. Najwyższej sklasyfikowana Politechnika Śląska w Gliwicach zajęła dopiero 15. miejsce ex aequo z pięcioma innymi uczelniami. Jest to spadek o cztery miejsca, ale jednak siódma najlepsza wyższa szkoła techniczna w kraju. Wysoko ocenione przez kapitułę zostały również poszczególne kierunki studiów na uczelni.

KLIKNIJ W GALERIĘ ZDJĘCIOWĄ I SPRAWDŹ KOLEJNOŚĆ W RANKINGU

– W rankingu Perspektyw 12 naszych kierunków studiów odnotowało istotny wzrost, niektóre przenosząc się na podium. Także w najnowszych rankingach międzynarodowych Times Higher Education oraz QS World Univerisity Rankings – a są to najbardziej prestiżowe rankingi obok rankingu szanghajskiego – odnotowaliśmy znaczące wzrosty, plasując się w czołówce uczelni z naszego kraju, z tendencją umocnienia pozycji. Uważamy, że efekty prowadzonej polityki w zakresie doskonałości naukowej, która zapewniła nam pozycję w gronie 10 uczelni badawczych w bardzo wymagającym konkursie MNiSW, będziemy obserwować w kolejnych latach, również w rankingu Perspektyw – mówi prof. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Politechniki Śląskiej.

Ranking Perspektywy 2020. Jak wypadły czołowe uczelnie w Śląskiem?

Uniwersytet Śląski w Katowicach uplasował się z kolei na 31. miejscu, co też jest wynikiem słabszym w porównaniu z tym uzyskanym przed rokiem. Wówczas był 25. Trzeci najlepszy wynik spośród uczelni z regionu odnotował natomiast Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który w zestawieniu ogólnopolskim jest jednak dopiero 37 (spadek z 30. miejsca).

Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ podkreśla, że uczelnia analizuje poszczególne rankingi i zwraca uwagę, że w ostatnim czasie była wysoko notowana w zagranicznych zestawieniach, w których inne polskie uczelnie, także te klasyfikowane przez Perspektywy, nie są nawet ujęte. – Poza samym rankingiem Perspektyw zwracamy uwagę na poszczególne rankingi w grupach kryteriów. W potencjalne naukowym UŚ został bardzo wysoko oceniony, podobnie w zakresie publikacji naukowych – przypomina.

Awans zanotowała natomiast Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, która przed rokiem była poza pierwszą pięćdziesiątką zestawienia, a lokatę sprzed roku obronił Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Kapituła uznała także, że katowicka uczelnia prowadzi najlepiej w Polsce (ex aequo z Politechniką Poznańską) studia na kierunku logistyka.

– Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oferuje pełny pakiet kształcenia dla logistyków - od studiów I stopnia inżynierskich i licencjackich po studia magisterskie. Kształcenie w obszarze logistyki od lat zyskuje nie tylko uznanie w rankingach, ale także kandydatów wybierających ten kierunek studiów. Pierwsze miejsce na podium jest sukcesem dla całej społeczności akademickiej, docenieniem wysiłków włożonych w budowanie jakości kształcenia. Ta nagroda jest także ważna dla mnie, ponieważ utworzenie i rozwój kierunku to jeden z moich priorytetów jako naukowca, dydaktyka oraz rektora – podkreśla JM Rektor dr hab. Robert Tomanek.

Dr Bartłomiej J.Gabryś, pełnomocnik rektora ds. relacji z mediami, zwraca z kolei uwagę, że uczelnia jako jedna z niewielu w regionie, była w stanie – jednocześnie będąc stosunkowo mniejszym i mocno sprofilowanym uniwersytetem – obronić swoją pozycję w tegorocznym rankingu.

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej jest z kolei najwyżej notowaną uczelnią niepubliczną spoza Warszawy i w swojej kategorii zajmuje wysokie szóste miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji.

Nie przeocz

Wskazówka dla maturzystów, lustro - dla środowiska naukowego

Opublikowane zestawienie przygotowała, przypomnijmy, Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk. Obejmuje cztery rankingi - Uczelni Akademickich, Uczelni Niepublicznych, Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking kierunków studiów.

- Nasz Ranking kierujemy do maturzystów, którym pomaga w wyborze najlepszego kierunku i uczelni. Jest on także potrzebny polskiemu środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju "lustrem". Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić - wyjaśnia Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjator rankingu.

Członkowie kapituły podczas opracowywania zestawienia bierze pod uwagę 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność i umiędzynarodowienie.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera