Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii. Uczniowie ZSTiO Meritum w Siemianowicach Śląskich są odporni na lockdown

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Znane są już wyniki tegorocznego Rankingu Szkół Zwolnieni z Teori Mat. prasowe Zwolnieni z Teorii
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „MERITUM” im. Piotra Kołodzieja w Siemianowicach Śląskich uplasowało się na siódmej pozycji z tegorocznym Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii. W rankingu jest W pierwszej dwudziestce rankingu jest również Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach. Z województwa śląskiego w rankingu są też m.in. szkoły z Bielska-Białej i Gliwic.

Ranking Zwolnieni z Teorii 2021. Siemianowickie Meritum w czołówce polskich szkół

Szkoła z Siemianowic Śląskich znalazła się w czołówce tegorocznego Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii. Ranking tworzony jest w oparciu o wyniki uczniów w praktycznej olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Znane są już wyniki tegorocznego Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii, który zamiast wyników matur, premiuje aktywność społeczną i przedsiębiorcze podejście uczniów w szkołach. Ranking tworzony jest na podstawie wyników uczniów w olimpiadzie projektów społecznych Zwolnieni z Teorii. W Polsce jest już 277 szkół średnich, które szlifują zaangażowanie społeczne swoich uczniów.

Nie przeocz

- Ten rok dla polskich szkół był szczególnie trudny. Nauczyciele nie mogli tak jak zawsze wspierać bezpośrednio młodzieży w nauce i działalności społecznej, lecz robili to zza ekranów komputerów. Dlatego należą im się szczególne gratulacje za to, że pomimo trudnego okresu wprowadzali innowacje do programów nauczania, trwali i działali z myślą o tym, że nauka to nie tylko zakuwanie do matury, ale też okazja do poznania siebie i innych, rozwiązywania problemów otoczenia, które obserwujemy - podkreśla Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „MERITUM” im. Piotra Kołodzieja w Siemianowicach Śląskich uplasował się na siódmej pozycji tegorocznego rankingu. W pierwszej dwudziestce rankingu jest również Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach. Z województwa śląskiego w Rankingu są m.in. szkoły z Bielska-Białej i Gliwic.

Zobacz koniecznie

Na 14. miejscu jest IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Maczka w Katowicach, na 20. Technikum nr 17 w Katowicach, na 21. Liceum Ogólnokształcące nr VIII - Zespół Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej w Bielsku-Białej, na 22. III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach, na 33. V Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach.

Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii (pierwsza dziesiątka)

  1. Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej - Bartoszyce
  2. V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego - Kraków
  3. CXXII Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Domeyki - Warszawa
  4. Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK - Pniewy
  5. I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej - Włocławek
  6. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika - Lubin
  7. III Liceum Ogólnokształcące - Siemianowice Śląskie
  8. IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej - Warszawa
  9. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika - Toruń
  10. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza - Poznań

Cały ranking dostępny jest - TUTAJ.

Uczniowie "Odporni na lockdown"

Agencja badawcza przeprowadziła badanie kondycji psychicznej uczniów za pomocą Polskiej Adaptacji Kwestionariusza Dobrostanu. Wyniki wskazują, że tegoroczni uczestnicy olimpiady Zwolnieni z Teorii mają wyższy poziom dobrostanu niż ich rówieśnicy, którzy nie angażowali się społecznie.

Musisz to wiedzieć

Jak pokazuje raport Fundacji Zwolnieni z Teorii "Odporni na lockdown. Raport o tym, co chroniło dobrostan młodzieży w trakcie pandemii" - uczniowie tych szkół, którzy zrealizowali w tym roku szkolnym własny projekt społeczny w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, mają wyższy ogólny poziom dobrostanu psychologicznego niż ich rówieśnicy, którzy nie angażowali się społecznie.

Raport bazuje na badaniu przeprowadzonym na reprezentatywnej próbie 621 uczniów. Z badania wynika, że nastolatkowie, którzy działali społecznie w czasie lockdownu, jaśniej widzą swój życiowy cel (o 12%) oraz pewniej kreślą rozwój osobisty (o 12%) od tych, którzy nie angażowali się społecznie.

- Wartością dla młodzieży są nie tylko kompetencje kluczowe, takie jak samodzielność czy kreatywność. To jest nasza kolejna edycja i zauważamy, że dzięki uczestnictwu w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, młodzi zawierają przyjaźnie na całe życie. Wiemy, że utrzymują kontakt ze sobą nawet po zakończeniu edukacji. Taka działalność fundamentuje przyjaźnie, scala młodzież, a to są niesamowite wartości i doświadczenia - mówi Katarzyna Stronczek, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „MERITUM” im. Piotra Kołodzieja w Siemianowicach Śląskich.

- To nauczyciele są z młodymi ludźmi na co dzień i dają im przestrzeń do działania, wsparcie, motywację, pocieszenie w trudnych momentach i celebrują sukcesy. Zachęcam nauczycieli, aby robili to dalej, bo tworzą nowoczesną, współczesną edukację - dodaje Joanna Dymna-Oszek, dyrektor Biura Zarządu Banku ING Bank Śląski, partnera tegorocznej edycji Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii.

Badanie na potrzeby raportu „Odporni na lockdown. Raport o tym, co chroniło dobrostan młodzieży w trakcie pandemii" przeprowadzono metodą ilościową CAWI w maju 2021 roku w dwóch grupach: uczniów, którzy brali udział w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii oraz uczniów szkół średnich, którzy w roku szkolnym 2020/21 nie angażowali się w żadne działania społeczne.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie