Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raz, dwa, trzy, raka masz ty. Już co czwarty

Agata Pustułka
Marcin Obara
Jeśli mieszkasz w Żorach lub powiecie rybnickim to jesteś najbardziej zagrożona zachorowaniem na nowotwór sutka. W Jastrzębiu Zdroju oraz Katowicach mężczyźni najczęściej zapadają natomiast na raka gruczołu krokowego,a w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej na nowotwór płuca.

Generalnie najwyższe zagrożenie nowotworami u mężczyzn odnotowuje się w Chorzowie, powiatach mikołowskim oraz gliwickim, zaś najwyższą umieralność w Świętochłowicach, Siemianowicach oraz powiecie pszczyńskim. Najmniejszą umieralność statystyki pokazują w Rybniku, Zabrzu i Mysłowicach. Jeśli chodzi o panie to najwyższa zachorowalność występuje w Żorach i Gliwicach, zaś najniższa w powiatach myszkowskim, bieruńsko-lędzińskim oraz zawierciańskim. Najwięcej kobiet na nowotwory umiera w Chorzowie, Mysłowicach oraz Bytomiu , zaś najmniej w powiatach rybnickim, kłobuckim i mikołowskim.

Trudno powiedzieć jakie przyczyny o tym decydują. Czy są to uwarunkowania środowiskowe, czy też związane z brakiem dostępności do określonych specjalistów. Jedno jest jednak pewne, by poprawiać tragiczne nowotworowe statystyki w naszym regionie musimy postawić na lepszą profilaktykę i diagnostykę na poziomie najniższym, czyli lekarza rodzinnego.

KALKULATOR ZDROWIA. RAK? TO SIĘ LECZY [CZYTAJ W DZ]

Wszystkim, i pacjentom, i lekarzom przyda się więcej onkologicznej czujności, zwłaszcza, że w regionie od 1999 roku odnotowano wynoszący 7,6 proc. wzrost zachorowań na wszystkie nowotwory! W porównaniu z innymi województwami to właśnie w województwie śląskim odnotowuje się najwięcej zachorowań na raka u u mężczyzn ( drugie miejsce zajmuje województwo mazowieckie, a trzecie wielkopolskie). Jesteśmy też jako region drudzy w kolejności , gdy chodzi o zachorowalność kobiet. Tu z pierwszym miejscem wymieniliśmy się z województwem mazowieckim, zaś trzecia jest Wielkopolska.

Tylko w ciągu roku w województwie śląskim 11 tys. 752 osoby zmarły na nowotwory, najczęściej na raka płuca, który jest "liderem" praktycznie we wszystkich powiatach i jednocześnie odnotowano 16 tys. 940 nowych zachorowań. Specjaliści twierdzą jednak, że to zaniżona liczba i nowych zachorowań mogło być nawet 20 tysięcy!
Przyszłość, mimo coraz lepszej diagnostyki i kosmicznych terapii też nie wygląda najlepiej.

- Jeden mężczyzna na czterech i jedna kobieta na pięć ma szansę zachorowania na nowotwór złośliwy do 75 roku życia - ocenił Tomasz Banasik podczas konferencji dotyczącej schorzeń nowotworowych zorganizowanej przez Instytyt Onkologii w Gliwicach.

Najczęściej u obu płci diagnozowane są nowotwory płuca (15 proc.), jelita grubego (11 proc.). piersi (10 proc.), gruczołu krokowego (7,2 proc.) oraz żołądka (4 proc.). Mężczyźni najczęściej chorują na raka płuca (21 proc), gruczołu krokowego(14 proc.), jelita grubego (12 proc.) oraz nowotwory skóry (7 proc.). U kobiet najczęściej występujące nowotwory to: rak sutka (22 proc.), jelita grubego (10 proc.), płuca (9proc.) oraz skóry i trzonu macicy (po 7 proc.). Co ważne tzw. pięcioletnie przeżycie na nowotwór płuca wzrosło o 11 proc. u mężczyzn i o 15 proc. u kobiet. Jednak to u kobiet odnotowano jednocześnie wzrost zachorowalności i umieralności, w czasie gdy u mężczyzn odnotowano spadek. Wzrosło też przeżycie dotyczące raka jelita grubego ( 7 proc. u pań i o 2 proc. u mężczyzn). W populacji śląskiej najsilniej, bo aż o 12 proc. zwiększyło się przeżycie na nowotwór gruczołu krokowego, co oznacza, że panowie przerazili się wcześniejszymi statystykami, wzięli sobie je do serca i poszli się zbadać. Efekt okazał się od raz u widoczny. Tak dobrych wieści nie ma jeśli chodzi o nowotwory żołądka. Jeśli mieszkańcu województwa śląskiego nie chcesz zachorować na nowotwór to natychmiast musisz zrezygnować z typowej śląskiej diety: tłustych potraw i słodkości ! - Szacuje się, że właściwie zbilansowana dieta może o 30 proc. obniżyć zachorowalność na nowotwory lub spowolnić rozwój choroby - mówi dr Maria Konopacka. Jak dodaje lekarka do stymulacji podziałów komórek nowotworowych przyczynia się nadmierne spożywanie cukru oraz przetworów z mąki białej, które powodują podniesienie się insuliny w organizmie. - Dieta antynowotworowa zawiera głównie warzywa i owoce, w tym nasiona zbóż i roślin strączkowych, bogate w przeciwutleniacze i związki biologiczne czynne, oleje roślinne od zrównoważonej proporcji kwasów tłuszczowych omega - 3 i omega - 6, zioła, przyprawy. Jaj i mięso są dodatkami - wyjaśnia dr Konopacka i dodaje, że soja, kurkuma i zielona herbata powinny być “ traktowane jako wspomaganie rutynowo stosowanych metod leczenia nowotworów".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!