Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w powiecie myszkowskim. Szykują się zwolnienia ze szkół

Redakcja
Miesiąc temu minister edukacji narodowej Anna Zalewska mówiła o reformie oświaty w Częstochowie
Miesiąc temu minister edukacji narodowej Anna Zalewska mówiła o reformie oświaty w Częstochowie Piotr Ciastek
To już pewne. Minister Anna Zalewska nie widzi odwrotu od reformy edukacji. W powiecie myszkowskim rozpoczął się cykl rozmów na temat zmian systemu edukacji. Zwolnień ze szkół nie da się uniknąć.

Wicestarosta myszkowski Anna Socha-Korendo i członek zarządu Jakub Grabowski uczestniczyli w inauguracji cyklu rozmów na temat reformy systemu edukacji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także wójt gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur, burmistrz Żarek, Klemens Podlejski i naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Myszkowie, Barbara Kilanowska.

Spotkania mają rozwiać wątpliwości dotyczące zmian w edukacji. Ale te wciąż się pojawiają.

- Gminy otrzymały z ministerstwa tzw. przewodnik postępowania, w myśl którego, w styczniu będziemy podejmować uchwałę o sieci szkół. Dopiero po jej pozytywnym zaopiniowaniu przez kuratorium nastąpi reorganizacja placówek oświatowych na terenie miasta. Co do przewidywań ministerstwa o braku zwolnień to pokaże życie, w interesie nauczycieli chcielibyśmy, by one się spełniły. Jednak o konkretach będziemy mogli rozmawiać dopiero po 17 lutego przyszłego roku - mówi Małgorzata Kitala-Miroszewska, rzeczniczka prasowa UM w Myszkowie.

CZYTAJCIE TEŻ
Reforma stała się faktem

W Koziegłowach do zmian podchodzą ze spokojem. Gmina Koziegłowy prowadzi 3 gimnazja. Wszystkie funkcjonują w zespołach szkół. W związku z tym planowane zmiany w oświacie będą nieco łatwiejsze do wprowadzenia niż w sytuacji, gdyby były to szkoły samodzielne.
- Najtrudniejsza organizacyjnie sytuacja będzie w Gimnazjum w Koziegłowach, gdzie aktualnie uczą się dzieci z 5 szkół podstawowych. Jesteśmy przygotowani do wprowadzenia zmian. Nie planujemy żadnej znaczącej reorganizacji. Gimnazja się wygaszą, a szkoły podstawowe sześcioletnie przekształcą się w ośmioletnie - informuje Krzysztof Suliga z UMiG w Koziegłowach.

CZYTAJCIE KONIECZNIE
Założenia reformy edukacji

W Żarkach władze nie ukrywają, że reforma pociągnie za sobą zwolnienia.

- Nie wszyscy pracownicy gimnazjum zachowają pracę w przypadku likwidacji żareckiego gimnazjum. Trwają rozmowy wewnątrz urzędu w zakresie wykorzystaniu obiektu pod inne cele. Na ten moment nie będę jednak podawać żadnych planów - mówi Katarzyna Kulińska-Pluta, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach.

- Na reformie mogą stracić również nauczyciele. Część może szukać pracy w liceach, część postara się o posadę w podstawówkach, ale z powodu niżu demograficznego dla niektórych po prostu może zabraknąć etatów - mówi wójt Poraja, Łukasz Stachera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!