Regionalny Dzień Senioralny w Niemodlinie

Materiał informacyjny Lasów Państwowych
Niemodlin, miasto którego historia sięga XIV w. gościł w poniedziałek, 23 października leśników-seniorów z pięciu województw. Regionalny Dzień Senioralny, to szczególne święto emerytowanych pracowników leśnictwa, które zgromadziło ponad 200 emerytów z 29 nadleśnictw, 2 gospodarstw rybackich oraz biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
od 16 lat

Korzenie Regionalnego Dnia Seniora Leśnika sięgają pierwszego spotkania seniorów, byłych pracowników i leśników z terenu katowickiej Dyrekcji Lasów Państwowych, które odbyło się dwa lata temu w najstarszym budynku należącym do Lasów Państwowych - Nadleśnictwie Koszęcin. Motywem przewodnim była wtedy historia leśnictwa, ale i nowoczesne podejście do wydawałoby się klasycznych zagadnień. Rok później gospodarzem było Nadleśnictwo Zawadzkie, a tematem wiodącym były zmiany w Lasach Państwowych dotyczące warunków pracy, a także nowoczesne kancelarie budowane w technologii drewnianej na miarę potrzeb XXI wieku. Organizatorami tegorocznej edycji zostały natomiast Nadleśnictwo Tułowice oraz Gospodarstwo Rybackie Niemodlin.

Inicjatorem organizacji tego wyjątkowego święta jest Damian Sieber, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, który stawia sobie za cel przybliżanie seniorom różnych aspektów zmian zachodzących w Lasach Państwowych. Jak wielokrotnie podkreślał podczas inauguracji, chodzi o to, aby seniorzy nadal byli aktywną i istotną częścią leśnej społeczności.

- Głównym celem naszego dzisiejszego spotkania jest integracja środowiska emerytów i zawodowo czynnych pracowników Lasów Państwowych. Specjalnie dla Państwa, przygotowaliśmy wiele atrakcji, które łączą historię, kulturę oraz tradycje rzemieślnicze. Dodatkowo, zaplanowaliśmy zwiedzanie Technikum Leśnego w Tułowicach, co z pewnością wywoła sentymentalne wspomnienia u tych spośród Państwa, którzy kiedyś uczęszczali do tej szkoły. Oczywiście, nie może zabraknąć również fascynującego pokazu odłowu ryb na stawie należącym do Gospodarstwa Rybackiego Niemodlin. Życzę Państwu dużo zdrowia i niezapomnianych chwil. Dzięki temu, że jesteście tutaj, ten dzień nabiera wyjątkowego znaczenia - witał gości Damian Sieber, Dyrektor RDLP w Katowicach, główny inicjator wydarzenia.

Po uroczystym rozpoczęciu spotkania i przywitaniu gości przez Dyrektora RDLP w Katowicach oraz gospodarzy, seniorzy mieli okazję m. in. zwiedzić Zamek w Niemodlinie, Technikum Leśne w Tułowicach, czy też zapoznać się ze specyfiką pracy Gospodarstwa Rybackiego w Niemodlinie - odłowami karpia na stawie. Pierwszym punktem programu była wizyta na Zamku w Niemodlinie, który skrywa w sobie niezliczone tajemnice minionych wieków.

- Zamek Niemodliński to niezwykłe miejsce usytuowane na skrzyżowaniu dwóch istotnych szlaków komunikacyjnych. Współczesna autostrada A4 dawniej znana była jako droga królewska, natomiast droga krajowa stanowiła część historycznego szlaku staropolskiego. Oba te szlaki krzyżowały się właśnie w Niemodlinie. Historia tego miejsca jest fascynująca, ponieważ to tutaj, na skrzyżowaniu tych dróg, w XIV wieku powstał zamek książęcy Niemodlin. To było niezwykle ważne centrum na tym szlaku handlowym, prowadzącym na południe aż do Pragi. Jednak nie tylko historia zamku przyciąga uwagę, ale także jego otoczenie. Bory Niemodlińskie oraz siedem wyjątkowych pomników przyrody w ogrodzie zamkowym czynią to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym - opowiadała Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów była wizyta w Gospodarstwie Rybackim Niemodlin, gdzie seniorzy mogli zapoznać się z pracą rybaków, uczestnicząc w odłowach karpi na stawie. Wizyta nad stawem nie tylko umożliwiła obserwację specyfiki pracy w rybołówstwie, ale także stanowiła wyjątkową szansę do nauki na temat hodowli ryb oraz troski o zdrowe populacje ryb w polskich wodach.

- Gospodarstwo Rybackie Niemodlin, będące częścią struktur Lasów Państwowych, to miejsce położone na terenie Borów Niemodlińskich zajmujące się hodowlą karpia. Nasza tradycyjna hodowla karpia opiera się na trzyletnim cyklu hodowli. Polega to na tym, że hodujemy własny materiał zarybieniowy, a z tego materiału produkujemy narybek. Z kolei z narybku produkujemy kroczek, a z kroczka w trzecim roku produkujemy rybę gotową do obrotu handlowego. Dodatkowo mamy własną przetwórnię, która pozwala nam zdywersyfikować ofertę. Oferujemy nie tylko tradycyjnego karpia, ale także różnorodne produkty pochodzące z karpia, m. in.: lina, amura czy tołpygi, które są towarzyszącymi gatunkami przy hodowli karpia i są obecne w naszych stawach - mówił Adam Pienio, p. o. Dyrektora Gospodarstwa Rybackiego w Niemodlinie.

Istotnym punktem programu była wycieczka do Technikum Leśnego w Tułowicach. To właśnie tam, seniorzy mogli dowiedzieć się o zrównoważonym zarządzaniu lasem, jego roli w ekosystemie oraz nowoczesnych podejściach do edukacji i ochrony środowiska. Spotkanie to było również niezwykłą podróżą w czasie dla tych uczestników, którzy kiedyś uczęszczali do tej szkoły, a także okazją do porozmawiania z obecnymi uczniami Technikum.

- W naszej codziennej nauce w szkole poznajemy podstawy leśnictwa, dowiadujemy się, jak prowadzić gospodarkę leśną i jak zrozumieć wszelkie kwestie związane z lasami. Uczymy się o procesach tworzenia lasu, od gleby aż po korony drzew. Po zakończeniu pięcioletniego programu w technikum otrzymujemy wykształcenie technika leśnika. Po ukończeniu szkoły wielu z nas wybiera ścieżkę studiów dziennych lub zaocznych, ale niektórzy rozpoczynają staż w lokalnych nadleśnictwach - opisywał Marcel, uczeń Technikum Leśnego w Tułowicach.

Spotkanie seniorów, którzy poświęcili swoje życie pracy w lesie, z młodszymi pokoleniami, jest inspiracją i przypomnieniem, że pasja i troska o przyrodę nie znają wieku. Wydarzenie zwieńczyło wspólne biesiadowanie, w trakcie którego nie brakowało śpiewu, rozmów i wspomnień.

Regionalny Dzień Seniora Leśnika to święto wdzięczności i docenienia pracy ludzi, której owoce zbierać będziemy przez następne dekady. To okazja do spotkania ludzi, którzy w ciągu całej swojej kariery pracowali w polskich lasach, dbając o ich przetrwanie i rozwój. To także doskonały moment, by podziękować im za ich poświęcenie i oddanie w służbie dla natury. Inicjatywa ta przyczynia się również do rozwoju relacji międzyludzkich, wymiany cennych doświadczeń, a także dostarcza informacji na temat bieżących inicjatyw i projektów realizowanych przez Lasy Państwowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo