MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont archikatedry w Częstochowie. Schody są już gotowe. Zobaczcie

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Remont archikatedry w Częstochowie. Schody są już gotowe.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Remont archikatedry w Częstochowie. Schody są już gotowe.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE janusz strzelczyk
Pierwszy etap remontu częstochowskiej archikatedry w Częstochowie jest już prawie zakończony.

Pięknie wyglądają wyczyszczone, białe, granitowe schody wejściowe. Płyty stopni zostały zdemontowane na początku remontu. Brakujące, na dodatkowe wybudowane stopnie zostały kupione. Efekt jest znakomity.
Dobiega końca czyszczenie elewacji katedry. Prace wykonywane są specjalnym amerykańskim sprzętem. Gotowe są toalety i podjazdy dla niepełnosprawnych.

Pierwszy etap remontu kosztuje 9,5 mln zł - w tym 7 mln zł unijnej dotacji.

Prace obejmują m.in. remont elewacji, dachu, elementów kamiennych i ceglanych, schodów, posadzek, wykonanie nowoczesnych toalet i łazienek dla pielgrzymów, ogrzewania wewnątrz katedry, a także budowę podjazdów dla niepełnosprawnych i windy, która wprawdzie istnieje, ale nie funkcjonuje. Windą będzie można wjechać na wieżę i oglądać panoramę miasta.

Bazylika archikatedralna w Częstochowie jest jedną z największych w Polsce i w Europie. Została wybudowana na terenie dawnego cmentarza z lat 1825–1898. Została wzniesiona w latach 1901–1927 według projektu Konstantego Wojciechowskiego, a całkowitą budowę wież ukończono w 1997 roku.

Nie przeocz

W październiku 1901 roku rozpoczęto symbolicznie budowę nowego kościoła, w przyszłej parafii wydzielonej z najstarszej częstochowskiej parafii św. Zygmunta. 8 grudnia 1908 roku w prowizorycznie przysposobionym kościele została odprawiona pierwsza msza św. przez ojca Euzebiusza Rejmana. Zabrakło pieniędzy na kontynuowanie budowy, wybuchła pierwsza wojna światowa.

Do 1917 r. niewiele zrobiono. Przełom nastąpił w październiku 1917 roku. Wtedy biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki zdecydował o utworzeniu odrębnej parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny, wydzielonej z parafii św. Zygmunta.
W październiku 1925 roku powstała diecezja częstochowska i na mocy bulli papieża Piusa XI "Vixdum Poloniae unitas". Częstochowa została wyznaczona na stolicę nowej diecezji, a kościół pw. Świętej Rodziny w budowie, na kościół katedralny.

W 1962 roku papież Jan XXIII nadał katedrze Świętej Rodz iny tytuł Bazyliki Mniejszej. W 1992 roku katedra częstochowska została podniesiona do rangi archikatedry przez papieża Jana Pawła II.Cztery lata później rozpoczęto generalny remont świątyni wzmacniając jej konstrukcję. Zrekonstruowano i wyremontowano łuki przyporowe od strony zachodniej oraz wieńczące je wieżyczki, częściowo sklejono pękający strop.

W 1997 roku zdecydowano o ukończeniu budowy katedry zgodnie z projektem. Nadbudowano 38-metrowe wieże, podwyższając je o 12 metrów. Na obu wieżach założono hełmy stalowe, każdy o wysokości 30 metrów,obłożone drewnem modrzewiowym i blachą miedzianą, i zwieńczone 4-metrowymi krzyżami. Mają po ponad 80 metrów wysokości i są jednymi z najwyższych wież.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni