Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 1956 Polska Węgry Wystawa w Częstochowie [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Dzisiaj w Częstochowie, na placu Biegańskiego otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej, ukazująca wydarzenia z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Otwarcie wystawy to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i węgierskiego odpowiednika IPN - Komitetu Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának - NEB). Całość służy ukazaniu uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym.

Wystawa ukazuje losy dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej, znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny oraz losy ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, niosąc sobie wzajemnie pomoc i wsparcie.

Równolegle w przekazie będzie akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 roku. Prezentowana wystawa jest jednym w z elementów wspólnych działań Instytutu Pamięci Narodowej, Komitetu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, realizowanych w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Wystawa została przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech). Ekspozycja będzie prezentowana do 28 listopada.

Powstanie węgierskie 1956, nazywane często rewolucją 1956, wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. Naród węgierski próbował uwolnić się spod dominacji sowieckiej.

Prześladowania uczestników powstania trwały jeszcze kolejne lata. Jeszcze do końca 1956 trwały sporadyczne potyczki zbrojne i strajki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!