Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo Edwarda Gierka znika z Sosnowca. Decyzja NSA ostateczna

Teresa Semik
Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu definitywnie zmieni nazwę
Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu definitywnie zmieni nazwę UM Sosnowiec
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł 20 marca, że wojewoda śląski nie złamał prawa, zmieniając w Katowicach, w ramach dekomunizacji, plac Wilhelma Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich, a rondo im. Edwarda Gierka w Sosnowcu na rondo Zagłębia Dąbrowskiego. Wyroki są prawomocne.

Na podstawie ustawy dekomunizacyjnej wojewoda śląski skutecznie zmienił nazwę ronda im. Edwarda Gierka na rondo Zagłębia Dąbrowskiego. Radni Sosnowca odwoływali się od tej decyzji do Wojewódzkiego, a potem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Właśnie przegrali.

PISALIŚMY:
Sosnowiec broni Edwarda Gierka. Lewica protestuje przeciw dekomunizacji
Wojewoda Wieczorek zdecydował: Edward Gierek przestaje być patronem ronda w Sosnowcu
Sosnowiec: sąd zdecydował, że zmiana nazwy ronda im. Edwarda Gierka była zgodna z prawem

Sosnowiec broni Edwarda Gierka przed dekomunizacją. Czy podpisy wystarczą?

Sosnowiec broni Edwarda Gierka. Lewica protestuje przeciw de...

Radni argumentowali, że dotychczasowa nazwa ronda: im. Edwarda Gierka, nie symbolizuje komunizmu, a „stanowi jedynie upamiętnienie osoby pochodzącej z Sosnowca, mającej zasługi dla rozwoju tego miasta i ma znaczenie symboliczne”.

Wojewoda odpowiadał, że poza ewentualnymi zasługami Edwarda Gierka dla Miasta Sosnowiec, bezsporne są fakty, że był I sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1971-1980, był nie tylko osobą symbolizującą system władzy w Polsce w latach 1944-1989, ale też przedstawicielem i reprezentantem tej władzy.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, wygrał tez z radnymi Katowic. W grudniu 2017 roku wydał zarządzenie zastępcze, którym sam zdekomunizował Wilhelma Szewczyka i nazwał jego plac imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Wywołało to protesty w mieście. Jedni bronili tego popularnego pisarza i osoby ważnej dla Śląska, inni sprzeciwiali się takiemu ograniczaniu roli samorządu przez administrację rządową. A jeszcze innym nie podobało się to, że PiS traktuje wymianę nazw ulic jako element swojej polityki historycznej i tworzy kult Lecha Kaczyńskiego.

Radni Katowic decyzję wojewody śląskiego zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i sprawę wygrali. Sąd uchylił zarządzenie wojewody o zmianie nazwy placu, uzasadniając m.in. tym, że choć Szewczyk brał udział w sprawowaniu władzy w czasach PRL, to jednak jest postrzegany jako pisarz, działacz społeczny, a nie jako symbol komunizmu.

Wojewoda Wieczorek nie odpuszczał. Wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego i tym razem wygrał.

CZYTAJ TAKŻE:
Plac Szewczyka znika z Katowic! Jest decyzja NSA

Wojewoda przegrał tylko z radnymi Bielska-Białej, którzy nie zgadzali się, by ulicę I Armii Wojska Polskiego zamienił im na ul. Cichociemnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Wojewoda śląski przegrał z I Armią Wojska Polskiego. Nazwa ulicy w Bielsku-Białej zostaje

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo