18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmawiasz w samochodzie przez komórkę? Wiemy gdzie cię złapią [TEST DZ]

Sławomir Cichy, Joanna Pałka
Robert Piwowarczyk, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:Podczas tego weekendu na drogach województwa śląskiego będziemy dysponowali zarówno patrolami stacjonarnymi jak również lotnymi. Policjanci kontrolować będą nie tylko prędkość radarami i wideoradarami ale także przy pomocy urządzeń sprzężonych z aparatami fotograficznymi zapięcie pasów, czy dzieci właściwie zabezpieczono w fotelikach oraz co nie mniej ważne, czy kierowca nie rozmawia podczas prowadzenia auta przez telefon komórkowy. Nasze urządzenia dają ostre zdjęcia kierowcy, pasażerów i całej sylwetki auta wraz z numerem rejestracyjnym, które są potwierdzeniem wykroczenia,  z odległości niemal ośmiuset metrów. To oznacza, że zadziałają zanim w ogóle kierowca zauważy że jest obserwowany. Patrole operować będą nie tylko na dojazdowych trasach do aglomeracji ale także na najbardziej popularnych kierunkach wakacyjnych powrotów. CIS
Robert Piwowarczyk, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:Podczas tego weekendu na drogach województwa śląskiego będziemy dysponowali zarówno patrolami stacjonarnymi jak również lotnymi. Policjanci kontrolować będą nie tylko prędkość radarami i wideoradarami ale także przy pomocy urządzeń sprzężonych z aparatami fotograficznymi zapięcie pasów, czy dzieci właściwie zabezpieczono w fotelikach oraz co nie mniej ważne, czy kierowca nie rozmawia podczas prowadzenia auta przez telefon komórkowy. Nasze urządzenia dają ostre zdjęcia kierowcy, pasażerów i całej sylwetki auta wraz z numerem rejestracyjnym, które są potwierdzeniem wykroczenia, z odległości niemal ośmiuset metrów. To oznacza, że zadziałają zanim w ogóle kierowca zauważy że jest obserwowany. Patrole operować będą nie tylko na dojazdowych trasach do aglomeracji ale także na najbardziej popularnych kierunkach wakacyjnych powrotów. CIS Karina Trojok
Nawyk rozmowy przez telefon ze słuchawką przy uchu podczas jazdy samochodem jest wdrukowany w przyzwyczajenia kierowców. No bo jak inaczej wytłumaczyć, że mimo mandatu sięgającego 200 zł i grożącym pięciu punktom karnym, tak trudno z tej czynności zrezygnować? Tym bardziej, że najtańsze słuchawki kosztują kilka złotych a bluetooth czyli słuchawka bezprzewodowa niespełna trzydzieści.

To wielokrotnie mniej niż koszty jednej grzywny za łamanie zakazu za kierownicą. A przed nami początek policyjnego weekendu podczas którego będą zwracać uwagę zwłaszcza na gadatliwych kierujących. Można się spodziewać patroli na gierkówce, wiślance, drodze bielskiej, alternatywnych trasach do A4.

- Liczba kierowców karanych mandatami za rozmowę przez komórkę podczas jazdy rośnie niemal lawinowo. Jeszcze w 2008 roku za to wykroczenie ukarano zaledwie 23,8 tys. osób by dwa lata później ta liczba została podwojona do i wynosiła ponad 44 tys. w 2010 r. - wylicza Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji. Dodajmy, że w 2011 roku statystyki znowu się podwoiły a tylko od 9 czerwca, kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, do 27 sierpnia aż 13 297 osób otrzymało łącznie ponad 66 tysięcy punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu. To oficjalne dane MSW.

Skąd ta plaga i kogo dotyczy?

Coraz chętniej sięgamy po komórkę dla zabicia czasu stojąc w korkach. Miasta stanowią bowiem ponad 80 proc. miejsc, w których mandaty nałożono. Wystarczy w godzinach szczytu porannego albo popołudniowego rozejrzeć się po kierujących sąsiednimi autami, by zobaczyć przynajmniej kilku kierowców ze słuchawka przy uchu. Co ciekawe, jeszcze pod koniec ubiegłej dekady za telefon podczas jazdy chętniej łapały kobiety teraz proporcje się wyrównały.

Problem mogłoby rozwiązać korzystanie przez kierowców z zestawów głośnomówiących, ale te u nas nie są popularne. Z najnowszych unijnych danych wynika, że aż dziewięciu na dziesięciu Polaków ma telefony komórkowe. Pod względem zestawów głośnomówiących wynik jest dużo gorszy - na dziewięciu posiadaczy komórek ma go co piąty i od kilku lat ta druga liczba ani drgnie.

Godzinny test Dziennika Zachodniego

Wczoraj przez godzinę obserwowaliśmy DK86 prowadzącą z Katowic w stronę Sosnowca. Już w pierwszych dwóch minutach obserwacji okazało się, że trzech kierowców którzy mijają reportera DZ rozmawia przez telefon podczas jazdy.

Z każdą kolejną minutą było coraz gorzej. Od godz. 11:20 do 12:20 wypatrzyliśmy na drodze aż 60 kierowców z telefonem komórkowym przy uchu. Rachunek dobowy nie jest trudny do obliczenia niemal 2900 kierowców rozmawiających przez komórkę w trakcie jazdy, bo droga prowadzi przecież w dwie strony. To aż 14500 punktów karnych zgodnie z nowym taryfikatorem. Liczby robią wrażenie. A jeśli dodamy do tego bonus: co dziesiąty kierujący pisał w trakcie jazdy SMS-a, to robi się co najmniej nieswojo.

Test jak widać przeprowadzaliśmy poza godzinami szczytu komunikacyjnego więc nie będzie dużą pomyłką jeśli ostateczny wynik dobowy powiększymy o 30 a może nawet 50 proc.

Bonus na fotoradarze

Policjanci zwracają uwagę, że nierzadko przeglądali zdjęcia z fotoradarów, kiedy jeszcze oni zajmowali się ich obsługą, oprócz przekroczenia prędkości widać było jak na dłoni gadającego przez telefon kierowcę. - To podstawa do ukarania prowadzącego dodatkowym mandatem - przypomina Robert Piwowarczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Na rowerze

Czy jadąc rowerem też można zapłacić mandat za rozmowę przez telefon komórkowy?

Wielu rowerzystów nie zdaje sobie sprawy, że choć nie potrzebują żadnego dokumentu uprawniającego do poruszania się tym jednośladem po drogach publicznych, to podlegają takiemu samemu taryfikatorowi mandatów jak kierowcy samochodów. Za rozmawianie przez komórkę w trakcie prowadzenia roweru nie ma taryfy ulgowej. Można pozbyć się z portfela 200 złotych.

Gadasz? To jakbyś miał 0,8 promila

Z przeprowadzonych testów na szybkość reakcji, właściwe postrzeganie drogi i innych jej użytkowników wynika, że podczas rozmowy przez komórkę ze słuchawką przy uchu kierowca zachowuje się jakby miał we krwi 0,8 prom. alkoholu. To czterokrotnie przekroczenie dopuszczalnej dawki...


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!