MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się remont ul. Ogrodowej w Czeladzi. Droga będzie nieprzejezdna, trzeba będzie szukać miejsc do parkowania

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Ulica Ogrodowa będzie remontowana. Prace potrwają do kwietnia 2023 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ulica Ogrodowa będzie remontowana. Prace potrwają do kwietnia 2023 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Jedna z najbardziej zniszczonych i dziurawych dróg w Czeladzi – ulica Ogrodowa – doczekała się remontu. Prace w terenie właśnie się zaczynają, choć z lekkim opóźnieniem, bo teren przebudowy został przekazany wykonawcy – firmie Domax z Boronowa – już kilka tygodni temu. Cały czas brakowało jednak zatwierdzonej organizacji ruchu na czas zaplanowanego remontu.

Trzy etapy prac, droga będzie zamknięta i nieprzejezdna

W końcu, po długim oczekiwaniu, nowa organizacja ruchu została zatwierdzona przez Starostwo Powiatowe w Będzinie. Tak więc inwestor, Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Czeladzi, może wspólnie z Domaksem przystąpić do pierwszego etapu prac. A to wiąże się także z utrudnieniami dla kierowców oraz mieszkańców osiedla Ogrodowa, do których powinni się przygotować.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W czasie prac droga zostanie zamknięta, choć będzie można dojechać w wyznaczone rejony. W pierwszym etapie, który właśnie się rozpoczyna, remontowany będzie początek ulicy Ogrodowej, a więc część jezdni od skrzyżowania z ul. Boczną do bloku przy ul. Ogrodowej 10. Będzie można natomiast w tym czasie przejechać ul. Kombatantów przez skrzyżowanie z ul. Ogrodową. Pierwszy etap prac ma potrwać szacunkowo około dwóch miesięcy. W drugim etapie roboty przeniosą się na fragment od bloku przy ul. Ogrodowej 10 do skrzyżowania z ul. Czystą, a więc zamknięty zostanie także wyjazd z ul. Spółdzielczej obok bloku przy ul. Ogrodowej 22. W trzecim, ostatnim etapie ekipy firmy Domax przeniosą się na część jezdni od skrzyżowania z ul. Czystą do skrzyżowania z ul. Wojkowicką.

To będą spore utrudnienia dla kierowców. Rozważana jest możliwość ulokowania tymczasowego parkingu za budynkiem przy ul. Ogrodowej 3. Poza tym trzeba będzie zostawiać swoje samochody np. na parkingach wokół hali targowej oraz osiedla Auby.

To będzie całkowita zmiana. Kierowcy się ucieszą

Ulica Ogrodowa od dawna czekała na generalną przebudowę, bowiem jest cała dziurawa, pofalowana, po opadach deszczu pełna stojącej wody. Miasto przebudowę zapowiadało, licząc jednocześnie na dofinansowanie tej dużej inwestycji ze źródeł zewnętrznych. I w końcu się udało pod koniec 2021 roku. Przebudowa ul. Ogrodowej zgłoszona została do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Pozyskana została kwota 4 mln 630 tys. zł, a całość prac ma kosztować około 8 mln złotych.

Zaplanowane prace obejmą m.in.: roboty rozbiórkowe, roboty ziemne, budowę kanalizacji deszczowej, remont i budowę chodnika, budowę miejsc postojowych, rozbudowę drogi wraz z wymianą nawierzchni i podbudową, budowę oświetlenia wraz siecią energetyczną, budowę kanału technologicznego, przebudowę i zabezpieczenie infrastruktury technicznej. Wszystkie prace w terenie zaplanowane zostały na lata 2022 – 2023. Dziś wiadomo już, że mają się zakończyć miesiąc później w stosunku do pierwotnych planów.

- Zakończenie przebudowy planowane jest na 29 kwietnia 2023 roku – informuje Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Po przebudowie jezdnia ma mieć 5,5 metra szerokości. Miejsca parkingowe mają pozostać w obecnym kształcie, a więc kierowcy mają parkować po przebudowie prostopadle do chodnika.

- Nowy chodnik z kostki betonowej powstanie po obu stronach ulicy, miejsca postojowe także zostaną wykonane z kostki betonowej. Pojawi się również nowe oświetlenie ledowe wraz z przebudową sieci energetycznej – mówi Jakub Kubasik.
Jako, że nowa ścieżka rowerowa powstała wzdłuż równoległej do ul. Ogrodowej ulicy Szpitalnej, a więc bardzo blisko, tutaj takiego udogodnienia dla rowerzystów nie będzie. Poza tym w terenie jest zbyt mało miejsca, by budować tutaj kolejną drogę dla jednośladów.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera