Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozstrzygnięto konkurs na katowicką "Dolinę Krzemową". Przy ul. Szopienickiej powstanie Dzielnica Nowych Technologii i Hub Gamingowy

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Zwycięzcą konkursu na realizację terenu po dawnej kopalni KWK Wieczorek została pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zwycięzcą konkursu na realizację terenu po dawnej kopalni KWK Wieczorek została pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. MS
W poniedziałek 14 lutego ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków po kopalni KWK Wieczorek pod funkcje HUB-u Gamingowo-Technologicznego. W ramach pierwszego etapu inwestycji, której koszt wyniesie około 300 milionów złotych, zrewitalizowane zostaną zabytkowe budynki. Przy ul. Szopienickiej powstanie także m.in. dwupoziomowy, podziemny pasaż dla pracowników branży IT.

- Inwestycja zakłada rewitalizację terenu, który kiedyś służył przemysłowi węglowemu i kopalni Wieczorek, a teraz dedykowany będzie zupełnie innej dziedzinie. To przedsięwzięcie wzięło się z pomysłu, który zrodził się na jednej z edycji Intel Extreme Masters. Padło pytanie, czy możemy gdzieś wykreować przestrzeń dla biznesów około gamingowych i branży IT. Będzie to miejsce do testowania rozwiązań technologicznych pod dynamicznie rozwijający się rynek gier komputerowych - wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pierwszym etapem projektu będzie adaptacja zabytkowych obiektów i dobudowanie nowej przestrzeni dla usług i coworkingu. W tym celu zorganizowany został konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków po kopalni KWK Wieczorek pod funkcje HUB-u Gamingowo-Technologicznego. Dziś poznaliśmy zwycięskie projekty.

- Kopalnia jest kompleksowym zespołem obiektów urbanistycznie związanym ze sobą, jednocześnie architektonicznie bardzo atrakcyjnym, dlatego chodziło nam o to, aby w trakcie przekształceń zachować jak najwięcej walorów starej architektury i urbanistyki. Nie było to proste zadanie, bo całość kompleksu jest dość rozległa, złożona i po części składa się z obiektów zabytkowych - tłumaczy Stanisław Podkański, architekt miasta Katowice.

O skali wyzwania świadczy liczba zgłoszeń i to ile z nich dostało się do finałowego etapu konkursu. Swoje projekty zgłosiło 14 pracowni, a 13 z nich zostało zakwalifikowanych do udziału. Ostatecznie, do finału zakwalifikowano prace autorstwa 5-ciu zespołów. Trzecie miejsce i nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych przypadły pracowni Ostrowscy. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych otrzymała warszawska pracownia architektoniczna WXCA.

Zwycięzcą konkursu została pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.. Nagrodą za wygraną jest 100 tysięcy złotych, a także zaproszenie autorów do negocjacji zamówienia z wolnej ręki.

Decyzję o wynikach konkursu podjęło jury w składzie: Małgorzata Domagalska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich, Bolesław Błachuta, Miejski Konserwator Zabytków, Aleksandra Tomkiewicz, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa, Michał Jędrzejek, przedstawiciel branży IT, Andrzej Grzybowski, architekt, Piotr Fisher, architekt oraz Stanisław Podkański, architekt miasta Katowice i przewodniczący jury. Werdykt konkursowego gremium zapadł jednomyślnie.

- Praca ta nacechowana jest wnikliwością i kreatywnością w podejściu do postawionego zadania projektowego, zwłaszcza w zróżnicowanych propozycjach projektowych dotyczących obiektów zabytkowych oraz obiektów nowych. Szczególną wartością dodaną opracowania jest oryginalne rozwiązanie dwupoziomowego pasażu - tak brzmiało uzasadnienie werdyktu jury, dotyczące zwycięskiej pracy.

Projekt zakłada zrewitalizowanie istniejących budynków i uzupełnienie przestrzeni o elementy małej architektury. Nowe przestrzenie powstaną głównie pod ziemią - będzie to m.in. dwupoziomowy pasaż, który ma być miejscem do spotkań i twórczej wymiany myśli.

- Katowice stają się miastem światowym. W moim pojęciu ta światowość musi przejść przez regionalność i tożsamość lokalną. Żeby być uznanym i rozpoznanym światowo, powinniśmy rozwijać swoją kulturę. Wykorzystanie budynków po kopalni, użycie minimalnych nowych elementów i nie stwarzanie konkurencji wobec tego, co już istnieje, jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech naszej koncepcji - tłumaczy Andrzej Chołdzyński, autor zwycięskiego projektu.

Nie przeocz

Centralnym miejscem w nowej koncepcji będzie wspomniany wcześniej podziemny pasaż. Poza walorem architektonicznym, taka decyzja jest również nawiązaniem do dziedzictwa i tożsamości tego miejsca, którego serce biło dawniej pod ziemią. W przyszłości również będzie podobnie.

- To jest bardzo oryginalne podejście, choć budziło nasze polemiki - zastanawialiśmy się, jaki będzie to miało wpływ na koszty. Doszliśmy jednak do wniosku, że jest to na tyle oryginalny pomysł, że warto po niego sięgnąć. Wprowadza zupełnie nowe elementy i jednocześnie nie narusza obiektów istniejących - dodaje Stanisław Podkański.

W ramach inwestycji na terenie dawnej kopalni powstaną studia do tworzenia gier, studia filmowe, a także powierzchnie coworkingowe i miejsca spotkań. Stworzony zostanie nowy, publiczny plac centralny, między budynkami nr 1,2 i 3, wraz z przystankami autobusowymi. Ma to być również przestrzeń, która w założeniu stanie się domem dla wielu nowoczesnych fabryk i przedsiębiorstw.

Powstanie Dzielnicy Nowych Technologii i Hubu Gamingowego to kolejny element poindustrialnej transformacji miasta.

- To kolejna inwestycja, na skalę rewitalizacji terenu po byłej kopalni Katowice, gdzie powstała Strefa Kultury. Tutaj powstanie Dzielnica nowych technologii i hub gamingowy. Mam nadzieję, że rynek będzie się rozwijał nie tylko tu, ale również w sąsiednich obszarach - dodawał Marcin Krupa.

Według zapowiedzi prezydenta Katowic, bardzo możliwe, że w zrewitalizowanych obiektach powstanie nowe laboratorium firmy Intel, które będzie testowało tu nowoczesne rozwiązania technologiczne dla rynku gamingowego.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera