MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej, czyli aktywni cieszyniacy

Jacek Drost
Materiały Prasowe
Debata „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, dotycząca uwolnienia aktywności społecznej, odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.

Mam bardzo pozytywne odczucia po tej debacie. Jestem zbudowana dużym zaangażowaniem społeczności lokalnej. Szczególnie wartościowe jest także to, iż udało się zaangażować młodzież – studentów i uczniów, bo zainteresowanie młodych ludzi sprawami obywatelskimi jest ważne dla przyszłości – mówi Magdalena Świergolik, moderator debaty z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która wraz z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową organizuje w 50 polskich miastach – w tym w Cieszynie – debaty w ramach projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”. Celem projektu jest wywołanie dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności.
W spotkaniu w Cieszynie wzięli udział m.in. studenci, uczniowie, samorządowcy, przedstawiciele instytucji pozarządowych. Uczestnicy debaty uznali, iż najważniejszymi czynnikami motywującymi ich do aktywności na rzecz społeczności lokalnej są: samorealizacja i chęć zdobywania doświadczeń, potrzeba dzielenia się pasją i zaangażowaniem, niesienie pomocy innym, a także chęć
zmieniania otaczającej rzeczywistości. Osoby biorące udział w spotkaniu podkreślały, że zaangażowanie w sprawy lokalne jest dla nich ważną formą aktywności, choć każdego do takiej aktywności motywuje coś innego.
– Pytałam na koniec, co uczestnicy wynieśli z tej debaty. Okazała się dla nich ważna, bo często nie mają świadomości praw obywatelskich i nie potrafią korzystać z narzędzi, które są dostępne w ramach demokratycznej rzeczywistości – dodaje Świergolik. Podkreśla, że z aktywnością wśród cieszy-niaków nie jest najgorzej, m.in. prężnie działają organizacje pozarządowe i potrafią one ze sobą współpracować.
Wnioski z wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony prezydentowi RP, Andrzejowi Dudzie, który projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” objął honorowym patronatem. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Ogólnopolscy partnerzy medialni to z kolei: dzienniki i tygodniki Grupy Polska Press, TVP Kultura, ngo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni