Ruda Śląska: prawie zginął przez czad. Teraz nakręcił o tym...

  Ruda Śląska: prawie zginął przez czad. Teraz nakręcił o tym film. Ku przestrodze. ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruda Śląska: prawie zginął przez czad. Teraz nakręcił o tym film. Ku przestrodze. ZDJĘCIA
  1/12
  przejdź do galerii

  ©mat.prasowe

  „Czadowy Film” i „Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę” to filmy Andrzeja Frata o zatruciu tlenkiem węgla, które już można oglądać w Internecie. W ten sposób młody reżyser z Rudy Śląskiej chce przestrzegać przed śmiertelnie niebezpiecznym czadem. Oprócz filmów powstała także strona internetowa www.obudzczujnosc.pl, na której znajdują się informacje, w jaki sposób zabezpieczyć się przed czadem.
  Jeden z filmów to "Czadowy Film", czyli obraz powstały na bazie przeżyć autora - Andrzeja Frata, będący przeniesieniem na ekran i język filmu jego zatrucia czadem, ale nie tylko, ponieważ zostały uwzględnione też przeżycia innych ludzi, które autor zebrał podczas zbierania materiałów.

  - Do filmu nie należy podchodzić na zasadzie "krótkiego spotu", a drugi człon tytułu nie znalazł się tam przypadkowo - jest to około 7 minutowa produkcja ku przestrodze, będąca "relacją z podłogi" i majaków otrutego czadem mózgu. Dobrze jest więc znaleźć chwilę spokoju, wyciszyć się i dopiero wtedy włączyć film. Film ma wstrząsnąć odbiorcą i sprawić aby zainteresował się problemem, swoim bezpieczeństwem, oraz stroną www akcji, na której znajdzie informacje o tym, jak się wystrzegać czadu.  Główną rolę w filmie gra młody aktor z Orzesza - Tomasz Parchański, a w projekcie wzięli udział m.in. znany aktor Artur Barciś, zespół Clock Machine i swoją niewielką cegiełkę dorzucił internetowy muzyk CeZik.


  Połączyły ich traumatyczne doświadczenia  Drugi film to "Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę" - są to relacje czterech obcych sobie osób, których połączyło jedno - zatrucie tlenkiem węgla i cudowne przeżycie. Każde z nich przeżyło to inaczej, i każde ma swoje przemyślenia na temat wypadku i jego konsekwencji. Jednym z bohaterów jest Michał Włodarski - słynna 28 letnia ofiara czadu z Katowic, człowiek któremu wypadek zrujnował życie i musiał przerwać swoją karierę w Polskiej Akademii Nauk. Film trwa około 7 minut.  - Strona www - www.obudzczujnosc.pl - gdzie będa znajdować się oba filmy, informacje o czadzie i metodach walki z nim, oraz która będzie na bieżąco rozbudowywana i aktualizowana. Strona ma ambicje do stania się największą witryną poświęconą problemowi tlenku węgla i walki z nim w Polsce - mówi Andrzej Frat. - Naszym celem jest masowe uświadamianie ludzi, aby zaprzestać niepotrzebnych śmierci we własnych domach. Mimo akcji społecznych i informacjach o kolejnych ofiarach ludzie wciąż bagatelizują problem, a opamiętanie przychodzi za późno. Chcemy to zmienić i będziemy nad tym ciężko pracować - dodaje młody reżyser

  O mrożącej krew w żyłach historii Andrzeja Frata przeczytacie TUTAJ  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA