Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Tak wyglądała Huta Pokój przed II wojną światową. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Tak wyglądała Huta Pokój przed II wojną światową.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądała Huta Pokój przed II wojną światową.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC DZ
Huta Pokój to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Rudzie Śląskiej, a Wielki Piec zna każdy mieszkaniec miasta. Jak nie trudno się domyślić, zakład nie zawsze tak wyglądał. Jesteście ciekawi jak huta prezentowała się jeszcze kilkadziesiąt lat temu? Zobaczcie, a z pewnością będziecie zaskoczeni!

Historyczne zdjęcia rudzkiej huty

Rudzka Huta Pokój powstała w 1840 roku z inicjatywy dwóch kupców z Bytomia, Simona Löwi, Morica Friedlandera oraz jednego z Wrocławia, Dawida Löwenfelda. Założyciele nadali jej nazwę „Friedens-Eisenhütte”. Początkowo pracowało w niej 12 osób.

Od tamtego czasu sporo się zmieniło. Huta Pokój stopniowo się rozrastała, aż w pewnym momencie stała się największym zakładem metalurgicznym w kraju. Jesteście ciekawi, jak zakład wyglądał na chwilę, przed wybuchem II wojny światowej? Zajrzyjcie do naszej galerii poniżej!

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Dziś Huta Pokój wygląda zupełnie inaczej. Jej nieodłącznym elementem wydaje się być Wielki Piec, który powstał w 1968 roku. Nieco ponad 40 lat później, obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a niebawem zamieni się w atrakcję turystyczną.

To efekt przeprowadzonego niedawno międzynarodowego konkursu, który miał wyłonić zwycięską koncepcję zagospodarowania obiektu. Jej autorem okazała się „eM4. Pracownia Architektury. Brataniec” z Krakowa.

Zobacz koniecznie

- Wielki Piec ma być dostępny dla mieszkańców, którzy znajdą tutaj miejsce na to, by odpocząć na przykładprzy filiżance kawy, posłuchać koncertu, obejrzeć wystawę czy popatrzeć na piękną panoramę Śląska. Ze szczytu Wielkiego Pieca można dojrzeć nawet Beskidy – mówił po ogłoszeniu wyników dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków, który był przewodniczącym Sądu Konkursowego oceniającego wszystkie złożone prace.

Według pierwotnych zapowiedzi władz miasta, prace mają ruszyć w kolejnych miesiącach.

Musisz to wiedzieć

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty