Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska zakończyła na Halembie przebudowę kanalizacji za ponad 21 mln zł. ZDJĘCIA

OPRAC.:
PAP
PAP
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
"Przebudowa kanalizacji w rejonie ul. Solidarności to jedna z najważniejszych i najpotrzebniejszych inwestycji w dzielnicy Halemba"- mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
"Przebudowa kanalizacji w rejonie ul. Solidarności to jedna z najważniejszych i najpotrzebniejszych inwestycji w dzielnicy Halemba"- mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. UM Ruda Śląska
Wartą ponad 21 mln zł przebudowę kanalizacji deszczowej w dzielnicy Rudy Śląskiej – Halembie, zakończył rudzki samorząd. To część projektu „Chronimy Krople Deszczu”, na który miasto pozyskało ponad 31 mln zł unijnego dofinansowania. Jak wynika z informacji rudzkiego magistratu, trwające od maja 2022 r. prace objęły kanalizację deszczową w rejonie ulic: Solidarności, Miodowej, Racławickiej, Kosynierów, Zamenhofa, Olszynowej oraz Międzyblokowej. To centralna część dużego osiedla, z tego powodu roboty wiązały się z utrudnieniami. Jakie są szczegóły tej inwestycji?

Ruda Śląska zakończyła przebudowę kanalizacji za ponad 21 mln zł

Wody odprowadzane z tego terenu w kierunku rzeki Kłodnicy to ścieki deszczowe z dróg, chodników, parkingów, dachów i terenów zielonych. Są zanieczyszczone piaskiem, żwirem, kamieniami, liśćmi, śmieciami i resztkami paliw. Dlatego przed wylotami do Kłodnicy powstały separatory z osadnikami. Same wyloty kanalizacji do Kłodnicy mają większą niż dotąd średnicę i skorygowane nachylenie. Łączna długość objętej inwestycją sieci wyniosła 4,5 km. Do tego doszło 189 studni i 121 wpustów.

-Przebudowa kanalizacji w rejonie ul. Solidarności to jedna z najważniejszych i najpotrzebniejszych inwestycji w dzielnicy Halemba, ponieważ dotychczasowa infrastruktura w tym rejonie była już wyeksploatowana i nie mogła sprawnie funkcjonować. Stanowiła także zagrożenie dla przebiegających nad nią dróg” – zaznaczył cytowany w informacji miasta jego prezydent Michał Pierończyk.

Po wybudowaniu kanalizacji deszczowej wyremontowano nawierzchnię dróg, chodników i parkingów. Inwestycja związana z budową kanalizacji deszczowej w Halembie była podzielona na dwa zadania. Pierwsze dotyczyło zlewni „Miodowa”, a drugie objęło obręb zlewni „Międzyblokowa”. Łączny koszt obu wyniósł ponad 21,3 mln zł.

Inwestycja w Halembie to część większego projektu „Zagospodarowanie wód opadowych wraz z monitoringiem środowiskowym w mieście Ruda Śląska – Chronimy Krople Deszczu”, na który miasto pozyskało ponad 27 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

W marcu 2019 r. rudzki samorząd informował o uzyskaniu unijnego dofinansowania na podstawie dwóch wniosków, nazwanych wtedy roboczo „Chronimy krople deszczu”. Wnioski te objęły kilkanaście różnych inwestycji. Znaczną część z nich już wówczas zrealizowano, m.in. w rejonie ulic Mazurskiej, Cichej, Grochowskiej, Zjednoczenia czy Porannej.

W 2019 r. realizowana była – zakończona obecnie - duża inwestycja, wpisująca się w plany ochrony wód opadowych i ujęta w jednym z dofinansowanych projektów. Była to przebudowa ul. Piastowskiej w dzielnicy Ruda, gdzie oprócz budowy kanalizacji deszczowej powstały dwa duże zbiorniki retencyjne.

Trzy lata temu sygnalizowano, że pozostałe dofinansowane zadania zostaną wykonane w perspektywie pięciu kolejnych lat: przebudowy kanalizacji deszczowej w ulicach Solidarności, Zamenhofa oraz Międzyblokowej. Jako największe z tych inwestycji anonsowano przebudowę kanalizacji deszczowej w Nowym Bytomiu oraz w rejonie tzw. Starej Bykowiny.

Łączny koszt obu rudzkich projektów szacowano na 63,6 mln zł. Dofinansowanie pochodzi z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z puli na systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich. Pieniądze te rozdzielał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej obecnie eksploatuje 6 pompowni wody, 50 przepompowni ścieków oraz 3 oczyszczalnie ścieków: Halemba-Centrum, Barbara i Orzegów. Rudzkie PWiK dostarcza wodę siecią o długości 452,8 km i odbiera ścieki siecią kanalizacyjną o długości 341,1 km, z czego 136 km to kanalizacja deszczowa.

W środę rudzki samorząd przekazał, że w ramach teraz realizowanego tam projektu ogółem wybudowane lub przebudowane zostało ponad 12 km sieci kanalizacji deszczowej. Powstało 15 zbiorników retencyjnych. Wszystkie te inwestycje pozwolą na retencję ok. 14,8 mln litrów wody.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera