Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Zieleń, kwiaty, przyjemny cień. Jak rynek w Nowym Bytomiu mógłby wyglądać bez betonu? Nie uwierzycie! Zobaczcie sami!

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
Rynek w Nowym Bytomiu ma szansę na metamorfozę. Miasto ma pomysł, mieszkańcy ocenią go w konsultacjach.
Rynek w Nowym Bytomiu ma szansę na metamorfozę. Miasto ma pomysł, mieszkańcy ocenią go w konsultacjach. UM w Rudzie Śląskiej
Wyobrażacie sobie, jak plac Jana Pawła II w Nowym Bytomiu mógłby wyglądać bez betonu, za to zanurzony w zieleni, w atrakcyjnie zaaranżowanym ogródku gastronomicznym? Miasto chce „odbetonować" rynek i posadzić zieleń. To ma być wielka metamorfoza. O jej kształcie zadecydują mieszkańcy Rudy Śląskiej w konsultacjach.

Wyobrażacie sobie, jak plac w Nowym Bytomiu mógłby wyglądać bez betonu, za to - jak przed laty - zanurzony w zieleni?

Rynek Nowym Bytomiu ma szansę przejść zieloną metamorfozę. W każdym razie nowe władze miasta postanowiły położyć (przynajmniej częściowo) kres betonozie na placu Jana Pawła II, przed rudzkim Urzędem Miejskim. Mniej betonu, za to mnóstwo zieleni, miejsc do wypoczynku. To ma być miejsce spotkań mieszkańców i przestrzeń miejska na miarę XXI wieku. Co ważne - o jej ostatecznym kształcie mają zadecydować sami mieszkańcy.

Dokument, który będzie podstawą do opracowania pełnej dokumentacji, jest już gotowy. Władze Rudy Śląskiej ogłosiły właśnie konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Potrwają one do 9 lutego, a ich finałem będzie spotkanie konsultacyjne w Urzędzie Miasta.

– Nie można także zapominać o aspekcie ekologicznym. Sucha i nagrzana nawierzchnia przyczynia się do zwiększenia oddziaływania pyłu i innych szkodliwych substancji. Ograniczając powierzchnię takiej przestrzeni można poprawić jakość powietrza. Ponadto nowe zagospodarowanie rynku – na co liczymy - pozwoli ożywić tę część miasta – wylicza Michał prezydent Pierończyk.

Nie ma co ukrywać - to także naprawianie tego, co wcale nie tak dawno popsuto. Warto bowiem przypomnieć, że rynek w Nowym Bytomiu był jeszcze kilkanaście lat temu był w sporej części.. zielonym parkiem. Aż trudno uwierzyć, ale drzewa wycięto praktycznie w pień, bo taką koncepcję przebudowy tego miejsca wymyślono.

- Obecny wygląd placu Jana Pawła II jest wynikiem jego przebudowy, która miała miejsce w latach 2009–2010. To wtedy zdecydowano, że przestrzeń w części parkowej zostanie zastąpiona w zdecydowanej większości płytami i kostką betonową - przypominają w rudzkim UM.

W miejsce zielonej oazy, powstała więc pustynia z betonu, w lecie - rozgrzana jak patelnia. Nie pomogły ławki i toporna fontanna (nieczynna) - to nie jest miejsce przyjazne mieszkańcom. I miasto chce to zmienić. Jak?

Demontaż części płyt, drzewa, przestrzeń gastronomiczna

Co władze chcą zmienić i jaki mają pomysł? Urzędnicy wyliczają: Rozszczelnienie betonowej powierzchni, zazielenienie oraz retencja wód deszczowych - to najważniejsze założenia koncepcji nowego zagospodarowania placu Jana Pawła II.

- Prowadzone jeszcze podczas kampanii wyborczej rozmowy z mieszkańcami pokazały jedno - że nowe zagospodarowanie rynku w Nowym Bytomiu, a przede wszystkim jego odbetonowanie i ponowne zazielenienie, to temat, który rozpala emocje wielu rudzian. Dlatego jedną z pierwszych moich decyzji było rozpoczęcie prac nad opracowaniem koncepcji nowego zagospodarowania placu. Udało się ją przygotować w ciągu trzech miesięcy, a teraz jej założenia będziemy konsultować z mieszkańcami – podkreśla prezydent miasta Michał Pierończyk.

Demontaż części płyt i kostek betonowych (na powierzchni ponad 1100 mkw, to 1/4 powierzchni placu), a następnie zazielenienie placu - na początek. Mają być nasadzenia zieleni niskiej w postaci bylin i krzewów oraz zieleni wysokiej – jak zapowiadają - w tym przypadku w grę wchodzą drzewa odporne na susze oraz dostosowane do warunków miejskich, np. platan klonolistny, klon polny, klon czerwony czy lipa srebrzysta.

W mieście chcą także postawić na rozwiązania proekologiczne: Istotnym elementem nowego zagospodarowania rynku ma być wykorzystanie retencji wód opadowych. Zasugerowano więc budowę zbiornika retencyjnego wraz z systemem podlewania roślinności.

- Koncepcja przewiduje likwidację nieczynnej, centralnie usytuowanej fontanny oraz utworzenie nowych elementów wyposażenia placu - miejsc do siedzenia, pergoli, ogródków gastronomicznych. Zaproponowano usytuowanie dwóch pawilonów gastronomicznych w południowo-wschodnim i południowo-zachodnim narożniku placu, bezpośrednio powiązanych z fragmentem placu przeznaczonym pod ogródki gastronomiczne - informuje Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Rynek w nowej odsłonie ma mieć wydzielone cztery strefy:

  1. strefa zieleni z roślinnością o zróżnicowanej wysokości - drzewa, krzewy, trawy,
  2. strefa rekreacji i wypoczynku z miejscami do siedzenia zlokalizowanymi na krawędzi wyznaczonych terenów zieleni,
  3. strefa gastronomiczna, gdzie mają być utworzone ogródki gastronomiczne,
  4. strefa umożliwiająca organizację małych imprez okolicznościowych, festiwali, koncertów, odpustów, jarmarków, itp. - pozostawiona w zachodniej części placu, w pobliżu terenu kościoła.

Rudzianie mają głos

Zaproponowane rozwiązania będą mogli teraz ocenić mieszkańcy poprzez przedstawienie swoich uwag. Wszystko w ramach konsultacji. Potrwają one od 11 stycznia do 9 lutego. W ich trakcie mieszkańcy będą mogli odnieść się do zaproponowanych w opracowaniu rozwiązań oraz propozycji. – Uwagi można przekazywać za pośrednictwem specjalnego formularza, który należy złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców UM, przesłać do urzędu drogą pocztową lub mailem na adres [email protected]. Formularz można pobrać w Biurze Obsługi Mieszkańców oraz ze strony internetowej miasta - tam też można zapoznać się ze szczegółami koncepcji – tłumaczy Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Podsumowaniem konsultacji będzie spotkanie konsultacyjne, podczas którego będą omawiane szczegóły koncepcji. Wtedy też będzie można przekazać uwagi do przedstawionych założeń. Odbędzie się ono 9 lutego br. w Urzędzie Miasta w sali 211 o godz. 17:00. Po etapie konsultacji koncepcja będzie podstawą do opracowania dokumentacji projektowej. Władze miasta jeszcze w tym roku chcą ogłosić postępowanie przetargowe na jej wykonanie oraz wyłonić wykonawcę, który ją przygotuje.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera