Ruda Śląska – znamy kandydatów na stanowisko prezydenta miasta. Zobacz, na kogo będą głosować mieszkańcy

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ruda Śląska będzie mieć we wrześniu nowe władze.
Ruda Śląska będzie mieć we wrześniu nowe władze. Paweł Kurczonek / Polska Press
Udostępnij:
11 września mieszkańcy Rudy Śląskiej pójdą do urn, by wybrać następnego prezydenta miasta. Kandydaci chcący ubiegać się o stanowisko mieli czas do 17 sierpnia, by do Miejskiej Komisji Wyborczej złożyć listy poparcia z podpisami zebranymi od co najmniej 3 tys. mieszkańców. Sześciu kandydatów zostało już zarejestrowanych, a trzech zgłoszonych - czekają na rejestrację.

Ruda Śląska – na karcie do głosowania znajdzie się minimum sześciu kandydatów

Na wcześniejszym etapie wyborów w Rudzie Śląskiej, Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 16 komitetów. By móc zgłosić swojego kandydata, komitety musiały do 17 sierpnia zebrać minimum 3 tys. podpisów pod listami poparcia. Spośród kilkunastu osób, które chciały ubiegać się o stanowisko prezydenta, Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała sześciu kandydatów:

  • Paweł Dankiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Paweł Dankiewicz Nowa Polska)
  • Krzysztof Mejer (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Mejera)
  • Maciej Mol (Komitet Wyborczy PL!SP)
  • Michał Pierończyk (Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pierończyka Współpraca i Rozwój)
  • Krzysztof Toboła (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Toboły)
  • Marek Wesoły (Komitet Wyborczy Wyborców Marka Wesołego)

Jak informuje katowicka delegatura Krajowego Biura Wyborczego, ostateczna lista osób, spośród których mieszkańcy Rudy Śląskiej wybiorą prezydenta, nie jest jeszcze zamknięta. Zgłoszenia wpłynęły od trzech kolejnych komitetów:

  • KWW Michał Baborski Razem dla Rudy Śląskiej
  • KWW Bożena Modzelewska – Konfederacja
  • KWW Ruda Śląska w Centrum (kandydatką jest Jolanta Milas)

Na 18 sierpnia zostało zaplanowane posiedzenie Miejskiej Komisji Wyborczej, tak więc ogłoszenia decyzji w sprawie rejestracji pozostałych kandydatów należy spodziewać się w najbliższym czasie. KBW zaznacza, że komitety mogą odwoływać się od podjętych decyzji. Finalną listę kandydatów poznamy po rozpatrzeniu ewentualnych odwołań.

Kandydaci na prezydenta Rudy Śląskiej z poparciem różnych środowisk

Krzysztofa Mejera popierają prezydenci kilku miast, z którymi niezależny kandydat współpracował w ramach GZM, a także przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Nowej Lewicy oraz ugrupowania Polska 2050.

- Łączy nas to, że chcemy działać na rzecz samorządów. Reprezentujemy stowarzyszenie Tak Dla Polski. Naszym samorządowym kandydatem będzie właśnie Krzysztof Mejer – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Poparcia Mejerowi udzielili także Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca oraz senator Zygmunt Frankiewicz, były prezydent Gliwic.

Michał Pierończyk otrzymał poparcie od partii Nowoczesna, która w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślała przywiązanie kandydata do ideałów Polski samorządnej, dającej lokalnym społecznościom silne umocowanie decyzyjne, uznanie dyscypliny finansowej środków publicznych za jedną z podstawowych zasad zarządzania majątkiem wspólnym obywateli, a także dotychczasowe osiągnięcia kandydata w pracy samorządowej.

Z kolei Marek Wesoły, poseł Prawa i Sprawiedliwości startujący w wyborach, jako niezależny kandydat, może pochwalić się poparciem niedoszłej kandydatki. Barbara Wystyrk-Benigier, która do niedawna miała startować z ramienia ugrupowania Ślonzoki Razem, za pośrednictwem mediów społecznościowych udzieliła poparcia Wesołemu.

Zrobił to również Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w krótkim wystąpieniu 17 sierpnia.

- Mamy wybory w Rudzie Śląskiej. Zgłosił się (...) pan Marek Wesoły, poseł na Sejm, poseł naszego klubu. Chciałem udzielić mu w imieniu Prawa i Sprawiedliwości poparcia. On kandyduje z własnego komitetu, ale to w żadnym razie nie ogranicza tego poparcia. Kandydował już dwukrotnie (…), wierzymy, że tym razem odniesie sukces. Jest człowiekiem, który w mieście może zrobić wiele dobrego, ma doświadczenie biznesowe, polityczne – mówił Jarosław Kaczyński.

Wybory w Rudzie Śląskiej – 11 września mieszkańcy wybiorą nowego prezydenta

Przedterminowe wybory są wynikiem śmierci Grażyny Dziedzic, dotychczasowej prezydent miasta. Władzę w mieście tymczasowo sprawuje komisarz Jacek Morek. Tę funkcję może pełnić przez trzy miesiące, później muszą się odbyć wybory. Prezydentem Rudy Śląskiej zostanie kandydat, który zbierze co najmniej połowę oddanych głosów. Jeżeli nikomu się to nie uda, dwie osoby z najwyższym wynikiem zmierzą się w drugiej turze.

Osoba wybrana we wrześniu, stanowisko obejmie na 1,5 roku. Później odbędą się ponowne, wcześniej zaplanowane wybory.

Informacje zawarte w artykule są aktualne na moment publikacji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Kolejny krok krok do reparacji dla Polski - video flesz

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie