Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudolf III - król nie tylko Czech [HISTORIA DZ]

Tomasz Borówka
Rudolf III Habsburg
Rudolf III Habsburg arc
W pierwszych latach XIV wieku Polska miała króla z dynastii Habsburgów. Ale kto o nim pamięta?

Wielu nie tylko arystokratów, ale i władców państw szczyciło się tytułami zgoła nie przystającymi do aktualnej sytuacji politycznej. Taki więc, dajmy na to, król Jerozolimy pod koniec XIII wieku od ponad stu już lat był jerozolimskim jedynie z nazwy. Jeden z jego poprzedników, Gwidon de Lusignan, w 1187 roku postradał swoją stolicę, którą odebrał mu sułtan Saladyn. Znacznie od tamtej pory okrojone Królestwo Jerozolimskie rządzone więc było z Akki. Mało tego - gdy w 1291 roku muzułmanie zdobyli i Akkę, przez co Królestwo Jerozolimskie zostało wymazane z mapy, jego król wciąż miał się w najlepsze. Rządził na wyspie Cypr. Następcy dziedziczyli jego tytuły, wciąż mieniąc się królami jerozolimskimi, i wcale nie byli w związku z tym brani za szaleńców. Jednego z nich, Piotra de Lusignan, wraz z samym Kazimierzem Wielkim podejmował w Krakowie sławetny Wierzynek vel Wirsing.

SERWIS HISTORYCZNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO - ZOBACZ UNIKALNE ZDJĘCIA, POZNAJ NIEZNANE FAKTY

Bywało jednak i tak, że to tytułu króla polskiego używali władcy, którzy nie dość, że nigdy nie sprawowali realnej władzy nad choćby częścią ziem Polski, to w dodatku nigdy nawet do niej nie zawitali. I do czegoś takiego właśnie doszło na początku XIV wieku, gdy krótko po przedwczesnej śmierci króla Czech i Polski Wacława II, z ręki mordercy zginął jego młody syn Wacław III. Był 4 sierpnia roku 1306. Dzieje wielkiej i sławnej dynastii Przemyślidów na czeskim tronie dobiegły właśnie końca. Przemyślidzi nie zniknęli wprawdzie ze świata - książę Mikołaj I z bocznej ich linii panował na Śląsku Opawskim. Lecz był on nieślubnym synem jednego z czeskich królów, a to stanowiłoby poważną przeszkodą dla objęcia przez niego tronu na Hradczanach. Znalazł się zresztą znacznie mocniejszy kandydat: książę Henryk Karyncki, mąż królewny Anny, będącej najstarszą córką Wacława II. Ale i on nie wytrzymał konkurencji z Habsburgami, królem rzymskim (taki tytuł nosili władcy Niemiec nie ukoronowani na cesarzy) Albrechtem i jego synem Rudolfem, księciem Austrii i Styrii. W obliczu nadchodzących habsburskich armii, Henryk musiał zmykać z Pragi. Rudolf wkroczył do stolicy, w październiku 1306 pojął za żonę wdowę po Wacławie II i zasiadł na tronie Czech.

Małżeństwo z królową-wdową Elżbietą Ryksą dało Albrechtowi nie tylko tytuł do korony czeskiej, ale i... polskiej. Pani ta, przez Czechów zwaną Elišką Rejčką, była rodzoną córką króla polskiego Przemysła II. Albrecht uważał, że w ten sposób formalnie nabywa prawa do polskiego tronu. Oczywiście, na miejscu w Polsce intensywnie działał jego rywal Władysław Łokietek, konsekwencje umacniając swoją władzę nad wszystkimi dzielnicami, które były skłonne ją uznać. Ze strony książąt opolskiego i cieszyńskiego napotykał tu jednak na problemy - w orbitę swoich wpływów wciągnął ich już Wacław II. Teraz czuli się bardziej związani z Czechami, niźli z Polską. Rudolf tak czy inaczej stawał się ich suwerenem, a ich strategicznie położone ziemie tradycyjnie byłyby znakomitą odskocznią dla władcy Czech mierzącego w Wawel.

Jednak Rudolfowi - w Czechach z racji swego skąpstwa przezywanemu "Królem Kaszą" (w Polsce byłby pewno Liczykrupą) - nie było pisane długie panowanie. Niektórzy czescy magnaci nie pogodzili się z Habsburgiem na tronie. W roku 1307 Rudolf wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko nim i kiedy już wydawało się, że wnet całkowicie ich pokona, nagle zmarł. Przyczyną zgonu króla prawopodobnie była dyzenteria. Henryk Prawy, Przemysł II, dwóch Wacławów, teraz Rudolf... Korowód śmierci trwał w najlepsze. Zupełnie, jak gdyby na polskiej koronie ciążyło jakieś przekleństwo spadające na tych, którzy się o nią ubiegali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!