MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza sezon kąpielowy w województwie śląskim - oto ceny i terminy otwarcia najpopularniejszych akwenów. Gdzie jest najtaniej?

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Sezon kąpielowy w Ośrodku Wypoczynkowym Czechowice rusza 1 czerwca. Codziennie w godzinach 10.00 – 18.00 na kąpielisku w Ośrodku Wypoczynkowym Czechowice przy ul. Ziemięcickiej 62  zapewniona będzie opieka ratownicza.Według cennika udostępnionego przez MZUK z 2023 roku, bilet wstępu dla dorosłych oraz osób od 17 roku życia wynosi 8 zł. Posiadacze Gliwickiej Karty Mieszkańca zapłacą 6 zł. Dzieci, młodzież szkolna do 16 roku życia jest zwolniona z opłat.
Sezon kąpielowy w Ośrodku Wypoczynkowym Czechowice rusza 1 czerwca. Codziennie w godzinach 10.00 – 18.00 na kąpielisku w Ośrodku Wypoczynkowym Czechowice przy ul. Ziemięcickiej 62 zapewniona będzie opieka ratownicza.Według cennika udostępnionego przez MZUK z 2023 roku, bilet wstępu dla dorosłych oraz osób od 17 roku życia wynosi 8 zł. Posiadacze Gliwickiej Karty Mieszkańca zapłacą 6 zł. Dzieci, młodzież szkolna do 16 roku życia jest zwolniona z opłat. arc
Piękna, słoneczna pogoda za oknem zachęca do skorzystania z uroków drugiej części wiosny i nadchodzącego lata. Tym bardziej, że już wkrótce startuje sezon kąpielowy na wielu popularnych akwenach w województwie śląskim. Gdzie można będzie bezpiecznie się kąpać pod okiem ratowników? Sprawdźcie w naszej galerii!

Kąpieliska w Śląskiem. Terminy otwarcia popularnych akwenów

Jeszcze w tym tygodniu, na wielu akwenach w województwie śląskim ruszy tegoroczny sezon kąpielowy. Oficjalny sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września, jednak w przypadku niektórych kąpielisk, sezon ten może być krótszy.

Sprawdź w galerii terminy otwarcia poszczególnych kąpielisk w woj. śląskim.

Otwarcie sezonu kąpielowego oznacza obecność ratowników wodnych oraz odpowiednich znaków informacyjnych i ostrzegawczych w miejscach, które przeznaczone są do bezpiecznego wypoczynku nad wodą. To czas, kiedy kąpiel w naturalnych zbiornikach wodnych jest najbezpieczniejsza i najbardziej komfortowa ze względu na kontrolowane warunki.

1 czerwca rusza sezon kąpielowy w OW Czechowice

W sobotę 1 czerwca, rozpocznie się sezon kąpielowy w Ośrodku Wypoczynkowym Czechowice, w Gliwicach. Na mieszkańców oraz gości czekać będzie wiele atrakcji, a wśród nich: pokaz pierwszej pomocy oraz psiaki, które biorą udział w akcjach ratunkowych z Górnośląskiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej, warsztaty dla dzieci i młodzieży, gdzie będzie można wykonać własne łapacze snów, pokazy judo, zajęcia fitness, czy próbka umiejętności bokserów z Carbo.

- Czuwać nad bezpieczeństwem będą strażacy ochotnicy z OSP KSRG Gliwice – Ostropa, którzy zaprezentują wóz oraz sprzęt strażacki, jaki używają podczas wyjazdów do wezwań. Straż Miejska zadba o odpowiednie oznakowanie rowerów, a dzieci i dorośli będą mogli sprawdzić swój czas reakcji, wypróbować alkogogle i narkogogle lub symulator zderzeń - informuje Miejski Zakład Usług Komunalnych w Gliwicach.

Nie zabraknie psiaków z gliwickiego schroniska, czy stoisk Miejskiej Biblioteki Publicznej, Centrum 3.0, Teatru Miejskiego, czy Ośrodka Pomocy Społecznej. Wydarzenia zaplanowano w godzinach 12:00-15:00.

Jakość wody w kąpieliskach w województwie śląskim

Pobieranie próbek wody i ocena jakości wody prowadzone są przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz organizatora kąpieliska. Badania wykonywane są w laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub laboratoriach zewnętrznych, które są zatwierdzane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Badania realizowane są zgodnie z ustalonym harmonogramem pobierania próbek, który obejmuje jedno badanie nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego danego kąpieliska oraz nie mniej niż trzy próbki w sezonie kąpielowym (lub dla kąpielisk w którym sezon kąpielowy nie przekracza 8 tygodni nie mniej niż dwie próbki), w okresie funkcjonowania kąpieliska, tak aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca.

- Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecność innych zanieczyszczeń, takich jak: materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody) - czytamy w serwisie kąpielowym.

O czym należy pamiętać podczas odpoczynku nad wodą?

Podczas odpoczynku nad wodą należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo. Warto pływać wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Trzeba przestrzegać regulaminów kąpielisk i zwracać uwagę na flagi oraz ostrzeżenia, które informują o warunkach do kąpieli i ewentualnych zagrożeniach, takich jak silne prądy wodne czy obecność meduz.

Ważne jest również, aby nie pływać po spożyciu alkoholu, gdyż znacznie zwiększa to ryzyko utonięcia. Należy zawsze nadzorować dzieci i nigdy nie zostawiać ich bez opieki, nawet na płytkiej wodzie. Dobrym nawykiem jest pływanie w towarzystwie, co zwiększa bezpieczeństwo. Przebywając nad wodą zwracajmy więc uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby

Pamiętajmy także o ochronie przed słońcem – regularne stosowanie kremów z filtrem, noszenie kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych pomoże uniknąć oparzeń słonecznych oraz udaru cieplnego. Odpoczynek nad wodą może być przyjemny i relaksujący, o ile pamiętamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Bezpieczny wypoczynek na słońcu. Na co zwrócić uwagę?

Podczas upałów należy szczególnie uważać na kilka kwestii związanych z ekspozycją na słońce. Przede wszystkim, aby uniknąć poparzeń słonecznych, należy regularnie stosować kremy z filtrem o odpowiednim SPF, nakładając je co najmniej co dwie godziny oraz po każdej kąpieli. Ważne jest również, aby nosić lekką, przewiewną odzież, najlepiej w jasnych kolorach, która zakrywa możliwie jak największą powierzchnię ciała. Kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV pomogą chronić twarz i oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Należy unikać przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 10:00 a 16:00, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. W tym czasie lepiej szukać cienia lub przebywać w zamkniętych, chłodnych pomieszczeniach. Regularne nawadnianie organizmu jest kluczowe – należy pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udar cieplny. Warto również unikać spożywania napojów alkoholowych i zawierających kofeinę, które mogą zwiększać ryzyko odwodnienia.

Podczas upałów ważne jest również, aby zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez organizm. Objawy takie jak zawroty głowy, nudności, ból głowy, zmęczenie czy skurcze mięśni mogą wskazywać na przegrzanie lub udar cieplny, co wymaga natychmiastowej reakcji – przeniesienia się w chłodne miejsce, nawodnienia i, jeśli objawy się nasilają, poszukania pomocy medycznej. Pamiętając o tych zasadach, można cieszyć się letnimi dniami bez narażania zdrowia.

Co zrobić, gdy dzieje się coś niepokojącego?

Gdy jednak zauważymy niepokojącą sytuację nad wodą, powinniśmy skontaktować się z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym pod nr telefonu 601 100 100 lub pod nr alarmowym 112. Z kolei wszelkie akty wandalizmu powinny być zgłaszane policji.

- Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich - przypomina policja.

Sprawdź w galerii terminy otwarcia poszczególnych kąpielisk w woj. śląskim.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni