Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruszy proces beatyfikacyjny ks. Jana Marszałka, wieloletniego proboszcza w Łodygowicach. Wyznaczono oficjalną datę

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Inauguracja pracy trybunału postulacyjnego odbędzie się w kaplicy kurialnej w Bielsku-Białej. Sesja będzie miała charakter publiczny.
Inauguracja pracy trybunału postulacyjnego odbędzie się w kaplicy kurialnej w Bielsku-Białej. Sesja będzie miała charakter publiczny. diecezja.bielsko.pl
W czwartek, 30 listopada, rozpocznie się oficjalnie proces beatyfikacyjny ks. Jana Marszałka, wieloletniego proboszcza w Łodygowicach koło Bielska-Białej. Datę wyznaczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Proces beatyfikacyjny ks. Jana Marszałka, wieloletniego proboszcza w Łodygowicach

Ks. Stanisław Mieszczak, postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Marszałka, podkreślił, że „to wielki dar dla Kościoła”.

– To nie jest jakaś próba docenienia takiego czy innego człowieka, ale to jest odkrywanie, w jaki sposób poprzez konkretną osobę Pan Bóg działał dla nas, w jaki sposób umacniał nas na drodze naszego życia i powołania – powiedział duchowny cytowany w komunikacie diecezji bielsko-żywieckiej.

Pozytywną opinię odnośnie rozpoczęcia procesu wyraziła Konferencja Episkopatu Polski w marcu 2021 r. Inauguracja pracy trybunału postulacyjnego odbędzie się w kaplicy kurialnej w Bielsku-Białej. Sesja będzie miała charakter publiczny.

– Proces beatyfikacyjny rozpoczyna się oficjalnie od pierwszej uroczystej sesji trybunału, podczas której osoby zaangażowane w dochodzenie heroiczności cnót i sławy świętości składają stosowną przysięgę, zobowiązując się do staranności w prowadzonych działaniach i zachowania tajemnicy przewidzianej prawem. Uroczysta sesja jest połączona z modlitwą. Kolejnymi etapami są przesłuchania świadków, których listę oraz zakres stawianych im pytań opracowuje promotor sprawiedliwości – podała diecezja.

Jak zaznaczył ks. Stanisław Mieszczak, procesowi towarzyszyło będzie wezwanie: „Człowiek mądrej wierności”. Postulator podkreślił, że wierność, w przypadku ks. Marszałka, nie była ślepa.

– On współpracował jako człowiek mądry, rozsądny z każdym z biskupów, którzy kolejno byli na stolicy krakowskiej. Dowodem tego szacunku ze strony biskupów są ich listy, a nawet od św. Jana Pawła II, do końca życia. Potem ten telegram papieża na dzień śmierci ks. Marszałka. On budził szacunek, bo był blisko człowieka. To wynika właśnie z jego mądrości duszpasterskiej – wskazał.

Specjalne logo do całego procesu beatyfikacyjnego zaprojektował artysta Michał Kliś, rodak z Łodygowic, uczeń ks. Marszałka. Otwarcie procesu zbiega się z jubileuszem 650 lat istnienia parafii w Łodygowicach.

Ks. prałat Jan Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 r. w Krzeczowie koło Myślenic. Święcenia przyjął w 1932 roku w Krakowie. Do Łodygowic posłał go w 1951 jeszcze kard. Adam Stefan Sapieha. Wcześniej, od 1942 roku był administratorem parafii Bachowice.

– Przez 38 lat posługi kapłańskiej budował wspólnotę mądrym duszpasterzowaniem i wiernością Kościołowi chrystusowemu. W parafii bardzo troskliwie dbał o odnowę moralną parafian, noszących na sobie skutki wojny i zawirowań powojennych. Przeprowadził spokojnie wspólnotę przez czas Soboru i pierwszych zmian związanych z reformą w Kościele. Pomógł wiernym przeżyć dogłębnie Millennium chrztu Polski. (…) Troska o służbę liturgiczną oraz solidna katecheza spowodowały, że ponad 30 młodych ludzi doprowadził jako prymicjantów do ołtarza. Do zakonów wstąpiło 10 dziewcząt – zwrócił uwagę ks. Stanisław Mieszczak.

Jak zaznaczył postulator, kandydat na ołtarze cieszył się wielkim zaufaniem kard. Karola Wojtyły i potem kard. Franciszka Macharskiego, którzy posyłali pod jego opiekę diakonów na praktykę duszpasterską oraz neoprezbiterów na początek posługi kapłańskiej.

Całe posługiwanie kapłańskie ks. Marszałka było związane z archidiecezją krakowską, bo aż do chwili jego śmierci parafia Łodygowice należała do tej diecezji. Po powstaniu diecezji bielsko-żywieckiej wieś znalazła się na terenie nowej jednostki administracyjnej Kościoła w Polsce.

Ks. prałat Jan Marszałek zmarł 16 maja 1989 r. Został pochowany wśród parafian w grobowcu kapłanów na łodygowickim cmentarzu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera