Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły spotkania „Szpital blisko mieszkańców”. Przemawiali prezes szpitala Aneta Kawka i prezes kancelarii Vox Veritas Daniel Kocur

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zagłębiowska Mediateka gościła dzisiaj specjalistów z dziedzin medycyny, prawa i ratownictwa, którzy przybili tam, by przekazać swoją wiedzę na temat wypadków komunikacyjnych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zagłębiowska Mediateka gościła dzisiaj specjalistów z dziedzin medycyny, prawa i ratownictwa, którzy przybili tam, by przekazać swoją wiedzę na temat wypadków komunikacyjnych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
23 września Zagłebiowska Mediateka gościła pierwsze spotkanie z cyklu „Szpital blisko mieszkańców”. Poświęcone one było wypadkom komunikacyjnym. Lekarze, rehabilitanci, prawnicy i policjanci wyjaśnili słuchaczom, jak postępować po wypadku komunikacyjnym, na co zwrócić uwagę, jeśli doznamy urazu oraz o jakie świadczenia powypadkowe można się ubiegać. Podczas spotkania omówione zostaną także formy aktywności fizycznej dla seniorów podczas jesiennej aury. Spotkanie swoim patronatem objęło miasto Sosnowiec i Diecezja Sosnowiecka.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Szpital blisko mieszkańców”, zorganizowane przez Sosnowiecki Szpital Miejski, odbyło się w kameralnej atmosferze. Aula Zagłębiowskiej Mediateki gościła przedstawicieli świata medycyny, prawników, ratowników medycznych, policjantów i strażaków. Zgromadzeni na miejscu specjaliści przedstawili zebranym słuchaczom zagadnienia, związane z wypadkami komunikacyjnymi – od pierwszej pomocy, po działania medyczne w szpitalu, po rehabilitację.

- Dzisiejsza konferencja jest pierwszą z cyklu spotkań naszych pracowników z mieszkańcami Sosnowca. Naszym hasłem przewodnim jest „Szpital blisko mieszkańców”, a dzisiejszym tematem są wypadki w ruchu drogowym i pokazanie roli, jaką odgrywa pierwsza pomoc, bycie świadkiem, jak wyglądają dalsze działania pracowników szpitala po dotarciu tam poszkodowanego, a także rehabilitacja i to, jak pozyskać na nią środki - mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu prowadzonego przez doświadczonego ratownika medycznego, dotyczącego udzielania pierwszej pomocy. Zebrani na sali zdobyli wiele informacji na temat tego, jak zgłaszać wypadki komunikacyjne i jak postępować w trakcie akcji ratowniczej.

Następnie zgromadzeni mieli okazję obejrzeć film, przedstawiający pracę Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego zza kulis, przybliżający działanie oddziałów ratowniczych i przyszłe plany rozwoju placówki medycznej.

Dzięki współczesnej technologii możliwa była – chociaż tylko wirtualna – obecność konsultant krajowej ds. rehabilitacji medycznej Pani prof. dr hab. n. med. Małgorzaty Łukowicz, która poruszyła szereg zagadnień związanych z rehabilitacją po wypadkach.

Głos po niej podjął Daniel Kocur, prezes kancelarii Vox Veritas, specjalizującej się w zagadnieniach medyczno-prawnych. To jej pracownicy w tym roku wywalczyli najwyższą w Polsce rentę powypadkową w wysokości 29 000 złotych miesięcznie, która pokrywa koszta skomplikowanej rehabilitacji i najwyższą kwotę odszkodowania w Polsce – 3 931 000 złotych. Przybliżył on słuchaczom zagadnienia z pola rehabilitacji i uzyskiwania odszkodowań i rent powypadkowych dla osób, biorących udział w wypadkach komunikacyjnych i organizacją rtehabilitacji osobom z stwierdzonym stopniem niepełnosprawności. Jego wykład wyraźnie cieszył się wśród zebranych słuchaczy największym zainteresowaniem.

- Na dzisiejszym spotkaniu chciałbym przybliżyć sosnowiczanom zagadnienia z rehabilitacji manualnej i robotycznej, a także temat odszkodowań i rent, które się z tym tematem nierozerwalnie łączą. Z mojego doświadczenia wiem, że po wyjściu ze szpitala pacjent zazwyczaj trafia tam gdzie może, a nie tam, gdzie powinien. Chcemy przez akcje społeczne, takie jak właśnie ta, informować osoby i rodziny, co później zrobić. Te zazwyczaj są zdezorientowane całą sytuacją – mówił przed konferencją Daniel Kocur, prezes marki Vox Veritas i fundator Fundacji „Podaruj Dobro”. - Na spotkaniu chciałbym przekazać to, jak ważna jest wczesna rehabilitacja i połączenie tej manualnej z robotyczną, co potwierdzają wszystkie badania na świecie. Chcemy powiedzieć o możliwościach uzyskania nowoczesnych rehabilitacji i środków na ich pokrycie. Przybliżymy też działania, jakich podjąć się mogą rodziny poszkodowanych, aby ubiegać się o zasiłek dla opiekuna, rehabilitację domową i darmowe turnusy rehabilitacyjne. To wszystko chcę przedstawić mieszkańcom Sosnowca.

Po prezesie kancelarii Vox Veritas głos zabrali przedstawiciele straży pożarnej i policji, ukazujący rolę tych służb w wypadkach komunikacyjnych, uzupełniając jednocześnie informacje przekazane wcześniej - zarówno od strony ratowniczej, jak i prawnej.

Całe spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem słuchaczy, aktywnie uczestniczącym w dyskusji i zadającym specjalistom pytania.

Piątkowe spotkanie „Szpital bliżej mieszkańców” było pierwszym z cyklu. Kolejne nie ma jeszcze wyznaczonej daty – prezes szpitala jako prawdopodobny termin wskazuje grudzień. Znana jest już jednak jej tematyka: następnym poruszanym zagadnieniem będzie ciąża, poród i opieka nad dzieckiem w wieku wczesnoniemowlęckim.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera