Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybniczanie upamiętnili papieża-Polaka. W 19. rocznicę śmierci Jana Pawła II deptakiem przeszedł marsz ku jego pamięci. Zobacz ZDJĘCIA

Piotr Chrobok
Marsz papieski w Rybniku w 19. rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Marsz papieski w Rybniku w 19. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Piotr Chrobok / Polska Press
Z rynku wprost pod znajdujący się przed bazyliką św. Antoniego pomnik Jana Pawła II przeszli mieszkańcy Rybnika, biorący udział w marszu ku pamięci Jana Pawła II. Odbył się on 2 kwietnia, w 19. rocznicę śmierci papieża. Uczestnicy odśpiewali “Barkę” i Apel Jasnogórski.

Spis treści

Mieszkańcy Rybnika upamiętnili Jana Pawła II

Z Rybnikiem, nie licząc mieszkającej w dzielnicy Stodoły jego ciotki, nie łączyło go zbyt wiele. Mimo to pamięć o nim wśród mieszkańców jest duża. Chodzi o postać papieża Jana Pawła II. W 19. rocznicę śmierci jedynego Polaka na Stolicy Piotrowej, przez miasto przeszedł marsz ku jego pamięci. Wzięło w nim udział około stu osób. Wśród nich pani Halina i pan Paweł, którzy - jak przyznawali – zdecydowali się na uczestnictwo, ponieważ 2 kwietnia to dla nich ważna data.

Zobacz ZDJĘCIA z marszu papieskiego w Rybniku

- Papież był dla nas wielkim autorytetem. To wielki Polak. Należy uczcić jego pamięć - wskazują rybniczanie.

Papieskie homilie, “Barka” i Apel Jasnogórski podczas marszu ku pamięci Jana Pawła II w Rybniku

Uczestnicy rybnickiego marszu papieskiego przeszli kilkusetmetrową trasę z rynku, deptakiem pod znajdujący się tuż przed bazyliką św. Antoniego, pomnik Jana Pawła II. Marsz odbył się pod hasłem “Mierzyć człowieka miarą serca”. To słowa wypowiedziane przez papieża podczas pielgrzymki do Polski ponad 40 lat temu.

- Słowa Jana Pawła są wciąż aktualne. Jego nauczanie wciąż jest wśród nas i niech tak pozostanie - mówi ks. Marek Bernacki, proboszcz rybnickiej bazyliki.

Baner z hasłem marszu niesiono również na jego czele. W dalszej części rozciągnięto długą biało-czerwoną flagę. W ramach marszu, osoby biorące w nim udział wysłuchały słów papieskich homilii, emitowanych z głośników. Wybrano fragmenty mówiące o prawdzie i o Westerplatte w życiu każdego człowieka.

Zwieńczeniem marszu było odśpiewanie przez jego uczestników “Barki” - ulubionej pieśni papieża - oraz Apelu Jasnogórskiego, ofiarowanego w intencjach kościoła, ojczyzny oraz pokoju na świecie, zwłaszcza na Ukrainie. Modlono się również o dobre wybory w trakcie nadchodzących wyborów samorządowych.

Pierwszy marsz papieski w Rybniku odbył się rok temu. Kolejny ma mieć miejsce za rok

Tegoroczny marsz upamiętniający papieża Jana Pawła II odbył się w Rybniku po raz drugi. Po raz pierwszy miał on miejsce przed rokiem. Wówczas był on po części związany z emisją reportażu “Franciszkańska 3”, według którego Jan Paweł II, jeszcze za czasów bycia kardynałem wiedział o problemie pedofilii i starał się go tuszować.

Jednocześnie już wtedy jego organizatorzy wskazywali, że będzie to wydarzenie cykliczne, odbywające się co rok. Również w tym roku padła zapowiedź organizacji marszu ku pamięci Jana Pawła II 2 kwietnia 2025 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera