Rybnik. Czy wstrząs zawalił Świerklaniec? Gdy runął, zatrzęsło ziemią. Rozbierają całą ścianę Świerklańca

Aleksander Król
Aleksander Król
Rybnik. Czy wstrząs zawalił Świerklaniec? Gdy runął zatrzęsło ziemią. Rozbierają całą ścianę Świerklańca
Rybnik. Czy wstrząs zawalił Świerklaniec? Gdy runął zatrzęsło ziemią. Rozbierają całą ścianę Świerklańca Aleksander Król
Udostępnij:
Dziś, w poniedziałek 29 marca, ruszyła rozbiórka dachu zawalonego Świerklańca, kamienicy która runęła na rybnicki deptak 18 marca. Jedna ze ścian budynku - ta od ulicy św. Jana - jak tłumaczą nam fachowcy z firmy z Podhala - zostanie całkowicie rozebrana. Tymczasem pojawił się nowy wątek w sprawie katastrofy budowlanej, który bada Prokuratura Rejonowa w Rybniku. Gdy zawalił się Świerklaniec miał miejsce wstrząs z epicentrum w Rydułtowach. Mocno zatrzęsło ziemią. Czy to mogło mieć wpływ na katastrofę? Czy wstrząs zawalił Świerklaniec?

Czy wstrząs zawalił Świerklaniec w Rybniku? Gdy runęła kamienica w Rybniku zatrzęsło ziemią. Rozbierają całą ścianę Świerklańca

W poniedziałek 29 marca, ruszyła rozbiórka dachu zawalonego Świerklańca, kamienicy, która runęła na rybnicki deptak 18 marca. Firma z Podhala rozbiera dach ze zwyżki. W ruch poszły piły łańcuchowe i łomy. Co chwilę na bruk spadają fragmenty desek i papy.

Rozbieramy po fragmentach, by nie narobić większych szkód. Powoli, krok po kroku będziemy rozbierać dach i ścianę kamienicy - mówi nam Artur Bocianowski z firmy Grupa Nigra Trans Buduj z nami góralami z Podhala.

Tłumaczy, że ścianę od ulicy św. Jana trzeba będzie rozebrać w całości. Jak Bozia da, to do Wielkanocy zdążymy - mówi.

Już wcześniej PINB informował, że rozebrany ma być też fragment ściany. - Zapadły decyzje o rozbiórce dachu i fragmentu narożnego uszkodzonej ściany. Ile trzeba będzie rozebrać okaże się w trakcie prac. Ściana może się zawalić – mówił nam od koniec ubiegłego tygodnia Tomasz Karakuła, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku.

Teraz budowlańcy z Podhala dodają, że ściany od ulicy św. Jana nie da się już uratować.

Nie przeocz

Świerklaniec będzie można odbudować (wydał na to zgodę PINB, a taką chęć zgłasza właściciel).
Przed Wielkanocą deptak w okolicach zawalonego Świerklańca ma zostać już otwarty dla ruchu pieszych.

Zobacz wideo jak rozbierają Świerklaniec:

Gdy zawalił się Świerklaniec w Rydułtowach zatrzęsło ziemią

Tymczasem pojawił się nowy wątek w sprawie katastrofy budowlanej. Gdy zawalił się Świerklaniec miał miejsce wstrząs z epicentrum w Rydułtowach. Mocno zatrzęsło ziemią. Czy to mogło mieć wpływ na katastrofę? Czy wstrząs zawalił Świerklaniec?

W Śląskim Obserwatorium Geofizycznym Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Raciborzu przyznają, że 18 marca około południa, mniej więcej w tym samym czasie, gdy doszło do katastrofy budowlanej w Rybniku miał miejsce silny wstrząs w Rydułtowach.

- W dniu 18 marcia wstrząs rozpoczął się o godzinie 12.22 w 39 sekundzie. Oczywiście, w odległości kilku kilometrów od epicentrum może wystąpić niewielka zwłoka. Epicentrum znajdowało się w Rydułtowach w rejonie kopalni. Współrzędne geograficzne epicentrum to 50, 0581 stopnia, długość geograficzna – 18,44,57. Odległość od sejsmografów w Raciborzu to 19 kilometrów – wylicza Wojtak ze Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Raciborzu.

Dodaje, że zapis wstrząsu jest bardzo wyraźny. - Magnituda wstrząsu to 2,5. To był dość silny wstrząs, trudno określić, jakie skutki mógł spowodować na powierzchni – dodaje Wojtak.

Przyznaje, że bezpośrednich dowodów nie ma, jednak w jego ocenie mógł przyczynić się do osunięcia się ściany, jeśli ta nie była odpowiednio zabezpieczona.

W Okręgowym Urzędzie Górniczym wiedzą o wstrząsie, jaki miał miejsce 18 marca około 12.20.

- Dostaliśmy takie zapytanie, rzeczywiście miał miejsce wtedy wstrząs. Jednak wstrząsy o takiej energii i większej na Rydułtowach zdarzają się częściej – mówi nam Norbert Gzuk, zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku.

Czy działalność górnicza w Ruchu Rydułtowy i wstrząs mogły mieć jakikolwiek wpływ na katastrofę budowlaną w Rybniku? Trudno w tej chwili wyrokować.

Prokuratura Rejonowa w Rybniku rozważa, czy wstrząs, który miał miejsce 18 marca nie stał się impulsem do zawalenia się Świerklańca.

- Weryfikujemy informację o wstrząsie, mamy doniesienia o tym, że miał miejsce o podobnej godzinie, w jakiej doszło do katastrofy. Dlatego wystąpiłam do Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej o podanie wszelkich informacji dotyczących wstrząsu – gdzie było jego źródło, jaką miał siłę i o której wystąpił – przyznaje Barbara Drewniok, zastępca prokuratora rejonowego w Rybniku.

Budynek był mocno przebudowywany, wewnątrz trwały prace. Jednak prokuratura nie wyklucza, że suma zdarzeń (w tym także wstrząs) doprowadziła do katastrofy budowlanej przy rybnickim deptaku.

Przypomnijmy, wcześniej Prokuratura Wszczęła śledztwo z artykułu 163 dotyczącego katastrofy budowlanej.
- W piątek 19 marca wszczęliśmy postępowanie z artykułu 163 dotyczącego sprowadzenia zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać zawalenia się budowli - tłumaczyła jakiś czas temu Barbara Drewniok, zastępca prokuratora rejonowego w Rybniku.

18 marca około południa runęła ściana frontowa jednej z najpiękniejszych i najważniejszych w historii miasta kamienic – popularnego Świerklańca. Wewnątrz prowadzone były prace remontowe. W kamienicy miała powstać nowa restauracja. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie katastrofy budowlanej.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie