MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Koncert Maksymalnie Górecki uświetnił 20 lat Towarzystwa Szafranków i 80 urodziny Maksymiuka

ALEK
Rybnik: Koncert Maksymalnie Górecki uświetnił 20 lat Towarzystwa Szafranków
Rybnik: Koncert Maksymalnie Górecki uświetnił 20 lat Towarzystwa Szafranków
Koncert „Maksymalnie..... Górecki” w Rybniku uświetnił 20-lecie istnienia Towarzystwa im. Braci Szafranków i 80 rocznicę urodzin znakomitego dyrygenta i kompozytora Jerzego Maksymiuka. W trakcie wydarzenia uhonorowana została wybitna pianistka Lidia Grychtołówna.

Rybnik: Koncert Maksymalnie Górecki uświetnił 20 lat Towarzystwa Szafranków i 80 urodziny Maksymiuka

Wydarzenie odbyło się we wtorek i zwieńczyło 4 Festiwal Muzyczny im. H. M. Góreckiego
„U źródeł sławy”. Na scenie zobaczyć można było Filharmonię Rybnicką pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz grającego na fortepianie Norberta Prudla.

W trakcie koncertu Złotą odznaką honorową za zasługi dla województwa śląskiego uhonorowana została urodzona w Rybniku pianistka prof. Lidia Grychtołówna. Ustanowiona uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego odznaka przyznawana jest za całokształt działalności osobom, które przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa. W ten wyjątkowy sposób doceniono zasługi Lidii Grychtołówny dla promocji województwa śląskiego na szerokim forum. Wyróżnienie laureatce wręczył Przewodniczący Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik w towarzystwie Prezydenta Rybnika Piotra Kuczery i Starosty Powiatu Rybnickiego Damiana Mrowca.

Podczas koncertu „Maksymalnie..... Górecki” jubileusz 20-lecia istnienia świętowało Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków. Powołane w 1996 r. Towarzystwo było odpowiedzią rybnickiego środowiska muzycznego na rok wcześniejszą likwidację rybnickiej orkiestry filharmonicznej. Wydarzenie było okazją do podziękowania Towarzystwu za zaangażowanie w zakresie animowania życia kulturalnego Rybnika oraz upowszechniania kultury muzycznej. W sposób szczególny wyróżnia się tutaj reaktywacja Filharmonii Rybnickiej, która rozsławia Rybnik, kontynuując wspaniałe tradycje Filharmonii „ROW”.

Podczas koncertu uczczono też 80 urodziny znakomitego dyrygenta, kompozytora, pianisty
i promotora muzyki współczesnej Jerzego Maksymiuka. W przekazanych artyście gratulacjach prezydent Rybnika Piotr Kuczera podkreślał, że dzięki wyjątkowym na skalę światową osiągnięciom jest on dla wielu osób wzorem do naśladowania i świadectwem tego, że wytężona praca, cierpliwość oraz konsekwencja w działaniu przynoszą wspaniałe efekty.

Program artystycznego spotkania obejmował następujące utwory: Jerzy Maksymiuk – Dedykacje na orkiestrę smyczkową (2013), Henryk M. Górecki – Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op.40, Ludwig van Beethoven – II Symfonia D-dur op.36.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni