MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik w czerwonej strefie koronawirusa. Co z maseczkami? Mieszkańcy je noszą, ale często... na brodach

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Od soboty na ulicach Rybnika można się poruszać jedynie w maskach ochronnych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od soboty na ulicach Rybnika można się poruszać jedynie w maskach ochronnych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Biernat
Rybnik to największe miasto na Śląsku, jakie znalazło się w tzw. czerwonej strefie w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem. To oznacza, że zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe nie tylko wewnątrz zamkniętych pomieszczeń jak: sklepy, urzędy czy kościoły, ale także na zewnątrz. Jak wygląda to w praktyce? Większości mieszkańców nosi maski. Choć nie zawsze zgodnie z instrukcją. Nie brak też osób, które chodzą po ulicy bez nich. Zobaczcie zdjęcia.

Rybniczanie w maseczkach

Od soboty na terenie Rybnika mieszkańcy muszą nosić maseczki. Miasto znalazło się w tzw. czerwonej strefie w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem, co wiąże się z licznymi obostrzeniami. Jedno z nich dotyczy zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z RYBNIKA

Obowiązek dotyczy nie tylko zamkniętych pomieszczeń jak sklepy, urzędy czy kościoły, ale także przemieszczania się na zewnątrz. Jak wygląda to w praktyce? W ogromnej większości rybniczanie zastosowali się do obostrzeń.

Maski przeważnie są, co w okolicach południa było sporym wyczynem. Poruszanie się pomiędzy sklepami i oddychanie przez maskę w blisko 30 stopniowym upale nie należy do najłatwiejszych.

- Przyznam się, że mam problem. Ciężko w tej masce. Za gorąco, utrudnia oddychanie. Mam 35 lat, a co dopiero mają czuć seniorzy. Lepiej niech zostaną w domu i ewentualnie wyjdą wieczorem - powiedział nam jeden z mieszkańców Rybnika, którego spotkaliśmy na rynku.

O ile większość osób wyszło na ulice z maskami, to różnie bywa z ich zastosowaniem. Często można zauważyć maski zsunięte na brodach, albo zakrywające tylko usta i pozostawiające odkryty nos. Z pewnością spory wpływ na tego typu zachowanie ma upał.

Nowe obostrzenia sanitarne obowiązujące w powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem.Od 8 sierpnia 2020 obowiązują nowe regulacje.Transport zbiorowy: strefa czerwona (50 proc. siedzących, jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać dopóki nie ma poniżej 50 proc.), strefa żółta (bez zmian).Obecnie: Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:a) 100 % liczby miejsc siedzących albob) 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych. Obowiązek zakrywania ust i nosa.Zobacz kolejne obostrzenia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Obostrzenia w czerwonej strefie i żółtej strefie koronawirus...

Na ulicach Rybnika nie brakuje osób bez masek. Trudno wyróżnić jakąkolwiek grupę wiekową. Bez zakrycia ust i nosa chodzą osoby młode, w sile wieku czy seniorzy.

- Patrole Straży Miejskiej będą intensyfikowały swe działania min. poprzez przypominanie naszym mieszkańcom o obowiązujących obostrzeniach - zapowiadali strażnicy jeszcze przed weekendem.

Lepiej maskę mieć przy sobie i zakładać na twarz. Jej brak może skutkować 500 złotowym mandatem karnym. W przypadku odmowy może zostać skierowany wniosek do sądu. W takim przypadku może grozić nam kara do 30 tysięcy złotych.

Gdzie chodzić bez maski?

Rybniczanom na ogół nie podoba się obowiązek noszenia masek ochronnych. Jak tego uniknąć? Nie ma problemu. Wystarczy zabrać się na wycieczkę do sąsiednich powiatów i miast.

Rudy Raciborskie powinny być przygotowane na szturm rowerzystów i samochodów z rejestracjami "SR". Od lat okolice klasztoru z parkiem są miejscem rodzinnych wypadów w weekendy. Zielona strefa powiatu raciborskiego jest kolejnym argumentem za odwiedzinami tego miejsca.

Mieszkańcy Boguszowic czy Gotartowic mogą z kolei skierować się w stronę Żor. Co prawda jest to miasto na terenie żółtej strefy, ale noszenie masek ochronnych nie jest tam obowiązkowe.

Maseczki, dzień 1 w Rudzie Śląskiej. Ulice podzielone. Zobaczcie zdjęcia z Rudy i z granic Rudy z Nowym Bytomiem, Zabrzem, Zaborzem i Świętochłowicami.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Maseczki obowiązkowe w Rudzie Śląskiej w czasie koronawirusa...

Strefa czerwona:

Rybnik

  • Ruda Śląska
  • pow. pszczyński (Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pawłowice, Suszec)
  • pow. rybnicki (Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany)
  • pow. wodzisławski (Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Radlin, Pszów, Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana)

Strefa żółta:

  • Jastrzębie-Zdrój
  • Żory
  • pow. cieszyński (Cieszyn, Ustroń, Wisła, Skoczów, Strumień, Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Zebrzydowice)

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera