Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek w Katowicach prawie gotowy, a Rawa niestety przykryta [NAJNOWSZE ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Przebudowa rynku w Katowicach
Przebudowa rynku w Katowicach Arkadiusz Gola
Rynek w Katowicach prawie gotowy! Plac Kwiatowy w Katowicach już na ukończeniu. Budowlańcy kładą tu ostatnie granitowe płyty, ale odbiór techniczny dopiero pod koniec 2015 roku. ZOBACZ NAJNOWSZE ZDJĘCIA

Rynek w Katowicach z przykrytą Rawą:

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

Po niemal dwóch latach od odkrycia Rawy w centrum Katowic, rzeka znów przykrywana jest betonem. Władze stolicy aglomeracji nie chcą mieć rzeki w okolicach rynku. Nie pomogły argumenty społeczników w tym temacie - zamiast nurtu Rawy urzędnicy wolą, aby katowiczanie spoglądali na fontanny i cieki wodne.

ZOBACZ KONIECZNIE WIDEO:
JESTEŚMY SZALEŃCAMI. WSKOCZYLIŚMY DO RAWY W CENTRUM KATOWIC I ŻYJEMY

Po raz pierwszy, na około pół wieku, Rawa w centrum została przykryta w latach 60. ubiegłego wieku. Rzekę ukryto wówczas tak dobrze, że w 2012 roku wiele tygodni zajęło budowlańcom kruszenie betonowych płyt, którymi była pokryta na wysokości starej siedziby Muzeum Śląskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE:
ZOBACZ, JAK POWSTAJE NOWY RYNEK W KATOWICACH Z LOTU PTAKA

Rawę odkryto, aby w okolicy muzeum wybudować nad nią nowy most tramwajowy, a także wymienić jej stare, zniszczone koryto po zachodniej stronie alei Korfantego.

I tak ściek wodny, jakim jest Rawa (wg Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej ma 15 proc. wody i 85 proc. ścieków), katowiczanie oglądali odkryty w centrum przez dwa lata. Aktualnie rzeka, obecnie już na całej długości w centrum płynąca w nowym korycie - wzmocniono też jego dno - znów znika pod betonowymi płytami. Prace trwają jeszcze tylko na jej wylotach, czyli na zachodniej pierzei Korfantego i przedpolu budynku Muzeum Śląskiego. Po przykryciu Rawy będą mogły rozpocząć się prace związane z urządzaniem trzeciego placu składającego się na nowy katowicki rynek, który ma rozciągać się na dawnym pl. Obrońców Katowic, od banku ING do obecnej siedziby muzeum.
Zaplanowano na nim sporo drzew, cieki wodne, fontannę, a nawet siłownię pod chmurką. A co z pozostałymi dwoma placami? Teatralny wciąż jest bez małej architektury, ale już wyłożony granitowymi płytami i z nowymi schodami prowadzącymi do Teatru Śląskiego. Na dniach ma się też zakończyć urządzanie placu Kwiatowego, który powstaje między Domem Handlowym Zenit a dawnym Domem Prasy.

Wczoraj budowlańcy uwijali się tu jak w ukropie, bo zapowiedzieli, że prace zakończą 14 listopada. Może się udać. Na nawierzchni placu brakuje pojedynczych granitowych płyt, wokół - od strony al. Korfantego i Domu Prasy - ułożone są schody z betonu architektonicznego.

Na trzech pawilonach kwiatowych i gastronomicznych zamontowano już stolarkę okienną, fontanna w centralnym miejscu placu jest już po testach, zaś wokół zasadzono około 20 drzew, wszystkie to orientalne surmie.

Jak zapowiada Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego magistratu, gdy tylko plac zostanie ukończony, zniknie ogrodzenie ustawione wokół niego i miejsce to będzie dostępne dla katowiczan. To jednak nie znaczy, że budowlańcy już się tu nie pokażą.

- Inwestycje prowadzone w ramach przebudowy centrum traktujemy jako całość, wszystkie więc zostaną oficjalnie zakończone i odebrane pod koniec przyszłego roku, razem między innymi z ulicą Śródmiejską czy placem przed Skarbkiem oraz budową obiektów kubaturowych na rynku - zapowiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty