MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plac Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej zostanie odnowiony i przebudowany. Zobaczcie, jak będzie wyglądał [WIZUALIZACJA]

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Rynek w Rudzie Śląskiej zostanie przebudowany
Rynek w Rudzie Śląskiej zostanie przebudowany Arkadiusz Gola
Plac Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej zostanie przebudowy. Miasto przedstawiło dokumentację inwestycji, która powstała między innymi w oparciu o głosy mieszkańców. Rynek będzie przebudowany, a opracowana koncepcja zakłada rozszczelnienie betonowej nawierzchni, zazielenienie, retencję wód deszczowych oraz budowę pawilonów gastronomicznych. Spójrzcie, jak rynek ma wyglądać po przebudowie.

Tak będzie wyglądać pl. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej po przebudowie

Obecny wygląd placu Jana Pawła II jest wynikiem jego przebudowy, która miała miejsce w latach 2009 – 2010. To wtedy zdecydowano, że w części parkowa przestrzeń zostanie zastąpiona w zdecydowanej większości płytami i kostką betonową. I to właśnie beton i brak cienia stanowią największy problem tego miejsca. Dodatkowo wadą jest też brak zieleni oraz ograniczenia w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych. Po przebudowie ma się to zmienić.

- Uczynienie z rynku przestrzeni zielonej i bardziej przyjaznej mieszkańcom to jeden z priorytetów mojej prezydentury. Systematycznie stawiamy kolejne kroki na drodze do realizacji tego celu – mówi prezydent Michał Pierończyk. - Teraz kluczowe będzie zapewnienie finansowania inwestycji, a mówimy o około 8 mln zł. Jak zwykle będziemy analizować wszelkie możliwości pozyskania środków zewnętrznych, zarówno unijnych, jak i krajowych – dodaje.

Zgodnie z dokumentacją projektową, powierzchnia utwardzona ma zostać ograniczona o ponad 1300 m2 na rzecz powierzchni biologicznie czynnej i nawierzchni przepuszczalnej. W ramach inwestycji powstaną cztery strefy - zieleni, rekreacji i wypoczynku, gastronomiczna oraz strefa umożliwiająca organizację imprez okolicznościowych. Najprościej mówiąc - rynek ma być po prostu przyjazną i atrakcyjną przestrzenią.

– Nie można także zapominać o aspekcie ekologicznym. Sucha i nagrzana nawierzchnia przyczynia się do zwiększenia oddziaływania pyłu i innych szkodliwych substancji. Ograniczając powierzchnię takiej przestrzeni można poprawić jakość powietrza. Ponadto nowe zagospodarowanie rynku – na co liczymy - pozwoli ożywić tę część miasta – wylicza Michał Pierończyk.

Fontanna zostanie zlikwidowana. Powstaną strefy gastronomiczna i rekreacyjna

Miasto ma również w planach likwidację nieczynnej i centralnie usytuowanej fontanny. W jej miejsce mają zostać wprowadzone dwie główne osie widokowe i komunikacyjne. Na kierunku wschód – zachód będą to równoległe pasy zielonych rabat, szpalerów drzew i ciągów pieszych. Na kierunku północ – południe zaplanowano główny ciąg pieszy, prowadzący między szpalerami i rabatami od czynnej fontanny do wejścia do Urzędu Miasta.

Na tym nie koniec nowości. W południowej części rynku - wzdłuż zielonej skarpy - mają znaleźć się dwie strefy, gastronomiczna i rekreacyjna. Po obu stronach wspomnianej fontanny powstaną pawilony gastronomiczne z ogródkami zewnętrznymi. Budynki mają być częściowo przeszklone na całej wysokości. W pawilonach zlokalizowane będą również publiczne toalety.

- Równolegle do pawilonów przebiegać będzie główny szpaler drzew, z siedziskami i trawnikami pomiędzy nimi. W centralnej części rynku znajdować się będzie plac z okresową retencją wody, gdzie latem czynne będą kurtyny wodne - informuje lokalny magistrat.

W ramach plac zaplanowano również odnowę basenu czynnej fontanny, a także przyległych do niej schodów terenowych. Całość ma być przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja zakłada powstanie dwóch pochylni, które będą prowadzić do strefy gastronomicznej od strony ul. Piotra Niedurnego i od strony kościoła pw. św. Pawła. W ramach przebudowy rynku powstanie także zbiornik retencyjny wraz z systemem nawadniania zieleni.

Koncepcja rynku powstała po konsultacji z mieszkańcami

Lokalny magistrat przypomina, że koncepcja nowego zagospodarowania placu Jana Pawła II, na podstawie której powstała dokumentacja projektowa, została w pierwszym kwartale ubiegłego roku poddana konsultacjom z mieszkańcami, a jej ostateczna wersja uwzględnia część przekazanych wówczas sugestii.

– Wypracowane założenia zachowują równowagę między różnymi funkcjami tej przestrzeni i różnymi oczekiwaniami mieszkańców, a także uwzględniają ograniczenia infrastrukturalne – podkreśla prezydent Pierończyk.

To właśnie na wnioski mieszkańców wprowadzone zostaną między innymi takie rozwiązania jak elementy architektury nawiązującej do dziedzictwa miasta i jego śląskości, czy ozdobny napis – punkt pamiątkowych fotografii. Poza tym na nowym placu znajdzie się również miejsce do organizacji wystaw i galerii plenerowych na bożonarodzeniową choinkę.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera